RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Ian 24, 2018 1:59 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Festival
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 10:32 am 
Neconectat
veteran
veteran

Sursa: Agerpress

Festivalul National al Pestelui
Din 16 mai se dă startul Festivalului Naţional al Peştelui – PESCIA - Proiect cofinanţat prin Programul Operaţional pentru Pescuit 2007–2013 “Are balta peşte”. Cel mai mare festival al peştelui din România se va desfăşura pe parcursul a cinci ediţii (trei zile/ediţie), în perioada mai-octombrie, a.c., în cinci oraşe diferite: Târgu-Jiu (16-18 mai), Cluj-Napoca (20-22 iunie), Constanţa (15-17 august), Bucureşti (3-5 octombrie) şi Iaşi (24-26 octombrie). Intrarea la oricare dintre ediţiile PESCIA 2014 va fi liberă. Expoziţiile din cadrul festivalului vor fi deschise vineri şi sâmbătă între orele 10.00 şi 18.00, iar duminica între orele 10.00 şi 16.00.
PESCIA are drept obiectiv principal creşterea consumului de peşte în România şi conştientizarea de către publicul larg a beneficiilor pe care le are acest consum, precum şi popularizarea unor specii mai puţin cunoscute în România şi a preparării lor. Ţara noastră se afla printre ultimele din Europa în ceea ce priveşte consumul de peşte, un român mâncând anual, în medie, mai puţin de 5 kilograme, în timp ce consumul mediu în Uniunea Europeană este de 20 de kilograme anual.
Expoziţii şi demonstraţii
Pe parcursul fiecărei ediţii locale, Festivalul Naţional al Peştelui – PESCIA va avea trei componente:
• EXPOZITIA CU VANZARE DE PESTE AUTOHTON SI DE IMPORT SI PRODUSE OBTINUTE din acesta, precum şi de accesorii necesare preparării peştelui (condimente, ustensile pentru gătirea lui, uleiuri din şi pentru peşte etc.). În cadrul expoziţiei vor fi prezenţi: producători şi procesatori de peşte şi produse din peşte, magazine de desfacere, restaurante şi firme de catering. Din nici o ediţie a PESCIA 2014 nu vor lipsi prezentări de preparate din peşte şi alte produse folosite la gătitul şi servirea acestuia (condimente, sosuri, uleiuri, vin, veselă, tacâmuri şi alte accesorii folosite în gastronomia peştelui).
• EXPOZITIA DEDICATA PASIONATILOR DE PESCUIT SI OPERATORILOR CARE ACTIVEAZA IN INDUSTRIA PISCICOLA SI IN CELE CONEXE acesteia - proprietarii de ferme piscicole, producătorii de utilaje necesare acestora, producători, importatori şi distribuitori, retaileri din industria pescuitului sportiv, dar şi proprietari de bălţi, operatori din turismul piscicol. Amatorii de pescuit vor avea parte de lecţii scurte în standurile de profil, în care vor putea învăţa de la profesionişti tehnici de pescuit sportiv, cum se fac monturile şi nodurile, dar şi cum se folosesc corespunzător echipamentele destinate pescuitului.
•DEMONSTRAŢII, DEGUSTĂRI ŞI CONFERINŢE susţinute în faţa publicului de către bucătari profesionişti şi respectiv nutriţionişti care vor da informaţii celor interesaţi despre beneficiile peştelui asupra sănătăţii noastre, despre cantităţile şi speciile pe care trebuie să le consume, regulat, copiii şi adulţii.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Festival
MesajScris: Mie Mai 14, 2014 8:46 am 
Neconectat
somotei
somotei

Pai toti spun că suntem fomisti când vine vorba de peste dar suntem pe ultimele locuri la consum.
Cred ca în alte părți predomina consumul de peste oceanic care este mult mai de calitate decât
pestele nostru. Datorita pescuitului sportiv a început și la noi practicarea creșterii intensive a peștelui
ceea ce dăunează foarte mult calității și gustului. Chiar cred ca o perioada după hrănirea
lui cu acel "nucleu si concentrat" pestele nu este bun de mâncat. Cred ca normal ar fi ca cei care
dețin iazuri de unde se ia pește acasă sa fie obligați să elibereze pescarilor la plecare
o hârtie în care să scrie de unde provine pestele , cu ce a fost hrănit, când ia fost administrat
ultima oară acei hormoni de creștere. ...si poate încă câteva date, să știe omul ce mănâncă
deoarece pestele nu mai este ce era odată, un produs sănătos crescut ecologic.

Sus

MesajScris: Mie Mai 14, 2014 8:58 am 
Neconectat
veteran
veteran

he-he, ce visezi tu adrian, hartie de la balti :) sa fim multumiti daca ni se da chitanta!

Sus

MesajScris: Mie Mai 14, 2014 9:27 am 
Neconectat
somotei
somotei

orice produs pe care il cumperi are eticheta.in aceasta situatie nu vad nici o diferenta.

Sus

MesajScris: Mie Mai 14, 2014 10:27 am 
Neconectat
veteran
veteran

fomistii si traistarii nu intra in calculele statistice ale UE ... nici pescuitul de subzistenta nu intra in calcul ... in romania probabil se maninca mult mai mult peste fata de media europeana , doar ca cercetatorii lu ue nu au de unde sa cunoasca realitatea ... ei au luat in consideratie doar cantitatile vindute prin unitati specializate... si daca ne gandim cat din activitatea acestora e fiscalizata ...
iar daca vrei sa stii ce maninci mai bine te apuci sa-ti cresti pestii tai hraniti bio ...

Sus

MesajScris: Mie Mai 14, 2014 10:30 am 
Neconectat
somotei
somotei

daca ar fi asa usor..... 8->

Sus

MesajScris: Mie Mai 14, 2014 9:04 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

adrian scrie:
Pai toti spun că suntem fomisti când vine vorba de peste dar suntem pe ultimele locuri la consum.
Cred ca în alte părți predomina consumul de peste oceanic care este mult mai de calitate decât
pestele nostru. Datorita pescuitului sportiv a început și la noi practicarea creșterii intensive a peștelui
ceea ce dăunează foarte mult calității și gustului. Chiar cred ca o perioada după hrănirea
lui cu acel "nucleu si concentrat" pestele nu este bun de mâncat. Cred ca normal ar fi ca cei care
dețin iazuri de unde se ia pește acasă sa fie obligați să elibereze pescarilor la plecare
o hârtie în care să scrie de unde provine pestele , cu ce a fost hrănit, când ia fost administrat
ultima oară acei hormoni de creștere. ...si poate încă câteva date, să știe omul ce mănâncă
deoarece pestele nu mai este ce era odată, un produs sănătos crescut ecologic.

stai si mananca linistit peste cand ti-e pofta,ca la pretul furajelor pentru pesti nu-si permit multi crescatori sa-i hraneasca intensiv.Avand oarecare tangenta cu piata furajelor de tot felul din iasi iti pot spune ca majoritatea fac furajul HOME MADE(porumb,srot,soia etc.).
de hormoni de crestere nici nu poate fi vorba,se prefera sa-l aduca la greutatea de comercializare in mai mult timp decat sa bage extrudate scumpe in ei.asa ca mai incet cu bilele cu tot felul de arome si indulcitori ca de abia alea ne otravesc pestii...

Sus

MesajScris: Joi Mai 15, 2014 8:21 am 
Neconectat
somotei
somotei

Ce ti-am spus eu mai sus nu e o presupunere e o certitudine dacă nu știai asta înseamnă ca nu ești
informat.ma refeream la acel NUCLEU cu care se hrănește pestele. Acum ceva timp nici nu se găsea
în românia. Se aducea din ungaria. Știu asta sigur pentru ca am avut ocazia sa văd cu ochii mei și sa miros cu nasul meu.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 10:26 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

acel NUCLEU este un C.P.V.M.(concentrat proteic-vitamino-mineral) cum este pt majoritatea vietuitoarelor crescute de om incluzand si pestii aici..ideea era nu ca nu exista, ci ca nu-si prea permit crescatorii si ma refer aici la cei din iasi.
este destul de scump,trebuie adaugat in completarea altor furaje iar FNC-urile care o produc nu onoreaza decat de la 2-3 tone pe comanda minim...si iar din cate stiu eu furajele speciale pt cresterea pestilor in sistem intensiv o folosesc cei care au bazine mici anume pentru crestere, chiar si in viviere(neaparat furaj flotant)si asta pentru a controla strict cantitatea de furaj la volumul de apa si nr. de pesti pentru a se evita risipa..

Sus

MesajScris: Dum Mai 18, 2014 6:03 am 
Neconectat
somotei
somotei

pai unde l-am vazut eu era ferma piscicola,avea bazine de crestere,numai ca nu il folosea in combinatie cu furaj.si intradevar e cam scump ca il tinea sub cheie.dupa perioada de crestere,crede-ma ca era imposibil sa mananci pestele ala.
si sant sigur ca nu e singura ferma care practica metoda.sa-ti spun de ce.am un vecin,care are doua iazuri in care creste peste.anul asta nu a avut de unde lua puiet de crap pe care sa il creasca.de ce?
la cererea mare de peste care este pentru populat balti care practica pescuitul sportiv,nu le mai convine sa vanda puiet.il cresc ei pana in toamna la 1- 1,5 kg.asta intr-o vara.nu in trei cum ar fi normal.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2