RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 10:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: curiozitate
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 9:37 am 
Neconectat
somotei
somotei

Atunci inseamna ca i-a scapat Bog de sub control si au devenit independenti :)

Sus

MesajScris: Joi Feb 20, 2014 10:36 am 
Neconectat
veteran
veteran

Asa cum puteti observa din printsreen-ul postat de sebby in dreptul fiecarui utiliator conectat apare in parte dreapta ce face. Ordinea in care sunt prezentati in lista cred ca depinde de momentul in care s-au logat. In momentul in care se delogheaza dispare din lista si cei de dedesubtul lui urca o pozitie. Daca te uiti la lista in momentul acela poti sa ai impresia ca vreun bot din asta citeste si indexeaza un mesaj privat, lucru putin probabil dupa parerea mea. De aceea l-am rugat pe Ciprian sa faca un printsreen la una din situatiile prezentate de el. Este posibil ca sa fie doar o iluzie optica faptul ca bot citeste mesajele private.
Un lucru ramane cert: bot sunt niste motoare de cautare si nu persoane fizice care violeaza corespondenta cuiva.

Sus

MesajScris: Joi Feb 20, 2014 11:05 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Observ ca s-a creat o teorie a conspiratiei.. Dupa cum spuneam, si dupa cum a subliniat si Cristi Andronic, acesti boti ajuta forumul sa fie indexat in motoarele de cautare. In acest sens, este ceva normal ca sa citeasca paginile din forum, dar asta nu inseamna ca este o persoana in spatele lor. Fiecare motor de cautare are niste robotei care culeg informatii de pe siteuri pentru a putea fi indexate pe google. Foarte multi proprietari de site-uri se plang ca acesti robotei nu prea ii viziteaza, nicidecum ca sunt prea activi.
Pe langa acesti boti ale motoarelor de cautare mai este si GoogleAdsense[bot] care asigura afisarea unor reclame relevante pentru forum. El este prezent in toate paginile forumului, insa nu violeaza intimitatea, ci afiseaza reclame.
Cred ca ar trebui sa va temeti de alte entitati pentru "supravegherea" convorbirilor, nu de botii de pe forum.. :-$

Sus

MesajScris: Vin Feb 21, 2014 10:20 am 
Neconectat
somotei
somotei

trimite-i la mine pe blog, ii primesc cu bratele deschise >:d<

Sus

MesajScris: Vin Feb 21, 2014 10:58 am 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

haiduc scrie:
trimite-i la mine pe blog, ii primesc cu bratele deschise >:d<

O sa vorbesc cu Sandu sa ii puna pe Mercador :))

Sus

MesajScris: Mar Feb 25, 2014 2:17 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Bogg scrie:
Observ ca s-a creat o teorie a conspiratiei.. Dupa cum spuneam, si dupa cum a subliniat si Cristi Andronic, acesti boti ajuta forumul sa fie indexat in motoarele de cautare. In acest sens, este ceva normal ca sa citeasca paginile din forum, dar asta nu inseamna ca este o persoana in spatele lor. Fiecare motor de cautare are niste robotei care culeg informatii de pe siteuri pentru a putea fi indexate pe google. Foarte multi proprietari de site-uri se plang ca acesti robotei nu prea ii viziteaza, nicidecum ca sunt prea activi.
Pe langa acesti boti ale motoarelor de cautare mai este si GoogleAdsense[bot] care asigura afisarea unor reclame relevante pentru forum. El este prezent in toate paginile forumului, insa nu violeaza intimitatea, ci afiseaza reclame.
Cred ca ar trebui sa va temeti de alte entitati pentru "supravegherea" convorbirilor, nu de botii de pe forum.. :-$

Sunt curios daca astia se inmultesc, si daca da vreau si eu o pereche.

Sus

MesajScris: Mar Feb 25, 2014 2:37 pm 
Neconectat
moaca
moaca

bingogabi scrie:
Ciprian i-a surprins citind mesaj privat, nu pagina de forum.

Da' și ? Boții n-au drept la intimitate ?
Poate ăl' de urlă tare - "Yolariliii" - i-a lăsat pi.em la ala'ltu' de-i zice Goagăl Adsensei... Că doar e și ei oameni, nu?

-------
Las'că fac io "Asocieșion fur Protecșion ăv Buți Raiț"... să vă văd atunci cum mai comentați. =))

Sus

MesajScris: Mie Feb 26, 2014 11:07 am 
Neconectat
veteran
veteran

andronic cristian scrie:
De cand ai facut postarea asta am incercat sa-l surprind pe dracu' asta de bot (google bot b-) ) facand ceea ce tu descrii si n-am reusit. Daca mai vezi vreodata ca-si baga bot-u fa-i o poza (printscreen) si pune-o aici sa vedem si noi. Eu daca-l prind ca face asa ceva ii dau una-n ... bot. x-(

Fişiere ataşate:
RevistaLuPeste.pdf [112.63 KiB]
Descărcat de 46 ori

MesajScris: Mie Feb 26, 2014 12:30 pm 
Neconectat
veteran
veteran

cand deschizi pagina de mesaje private, in dreapta sus si in stanga sub iconite sunt un bannere cu reclama de la google. google adsense indexeaza aceea vizualizare. cum a spus si bogg, este un robot.
pe print screenul pus de tine, apare si lucian care isi citeste un mesaj privat. probabil acea actiune a lui a declansat si indexarea facuta de robotul google adsense.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2