RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 12:16 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: AM UITAT DE PESCUIT
MesajScris: Vin Mai 13, 2011 7:48 pm 
Neconectat
pana
pana

Domnule Arnautu, fara acei "pescari cocosi" cum ii numeam eu intr-un post de acum 2 ani viewtopic.php?f=40&t=2020&st=0&sk=t&sd=a&hilit=enerveaza&start=30 nu s-ar mai umple listele la concursuri. E generatia tanara naiva si usor influentabila care are ca vis un titlu de campion, daca nu se poate in footbal, atunci macar in pescuit sa fie; trebuie sa aibe si ei un idol si sunt o multime de "valori" care le dau sfaturi, evident prima regula e ca pescuitul se incepe cu scule de top, ca altfel nu dai bine la concursuri.
Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui, doar spirit de competitie dus la exterm din cauza mizelor mari, injurii, acuze si calomnii care omoara toata pasiunea. Totul e comercial si fals, cum ai o medalie apari ca si consultant de specialitate pentru reviste, producatori de scule sau nazi si-ti pui poza langa un produs numai din motive financiare, nu ca ai avea incredere in el.
Nu stiu cati mai pescuiesc la crap sau stationar din placere, eu vad ca sunt pline forumurile de concursuri la care trebuie sa participe ca doar obrazul de pescar subtire cu concursuri se intretine. Mergi tu in schimb si ai o partida buna, vine si replica acelui calit in competitii ce-i curge acum prin vene doar CSL si squid: "daca erai in concurs sau daca eram vecin cu tine nu prindeai nici un sfert ca te taiam". Toti sunt vedete si acum 3 ani daca le puneai in farfurie o felie de tort si o bila solubila, o sugeau pe aia prima sa-i gaseasca samburele.

Sus

MesajScris: Vin Mai 13, 2011 8:51 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Danut ,omule , esti demential ! Respect ! :D

Sus

MesajScris: Vin Mai 13, 2011 9:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@ Danut Lupu
Cine crezi ca este mai in masura sa dea sfaturi legat de pescuit? Unul care prinde 4 pesti pe an si ii pune pe net sau unul care participa la campionate nationale si internationale?
danutlupu scrie:
evident prima regula e ca pescuitul se incepe cu scule de top, ca altfel nu dai bine la concursuri.

Eu iti pot da exemple foarte multe de pescari de competitie care sunt campioni nationali sau particianti la mondiale cu echipament foarte ieftin. Este o idee preconceputa si in nici-un caz adevarata.
danutlupu scrie:
Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui

Eronat. Taxa pentru participarea unui lot la CN este de 400 euro pentru 10 pescari. Adica 40 de euro de pescar pentr 3 etape. Mai putin decat platesti pescuitul de placere la orice balta de crap.
danutlupu scrie:
Toti sunt vedete si acum 3 ani daca le puneai in farfurie o felie de tort si o bila solubila, o sugeau pe aia prima sa-i gaseasca samburele.

Este o jignire gratuita adusa celor carora le place competitia si care au adus medalii in Moldova.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Vin Mai 13, 2011 9:54 pm 
Neconectat
pana
pana

danutlupu scrie:
Domnule Arnautu, fara acei "pescari cocosi" cum ii numeam eu intr-un post de acum 2 ani viewtopic.php?f=40&t=2020&st=0&sk=t&sd=a&hilit=enerveaza&start=30 nu s-ar mai umple listele la concursuri. E generatia tanara naiva si usor influentabila care are ca vis un titlu de campion, daca nu se poate in footbal, atunci macar in pescuit sa fie; trebuie sa aibe si ei un idol si sunt o multime de "valori" care le dau sfaturi, evident prima regula e ca pescuitul se incepe cu scule de top, ca altfel nu dai bine la concursuri.
Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui, doar spirit de competitie dus la exterm din cauza mizelor mari, injurii, acuze si calomnii care omoara toata pasiunea. Totul e comercial si fals, cum ai o medalie apari ca si consultant de specialitate pentru reviste, producatori de scule sau nazi si-ti pui poza langa un produs numai din motive financiare, nu ca ai avea incredere in el.
Nu stiu cati mai pescuiesc la crap sau stationar din placere, eu vad ca sunt pline forumurile de concursuri la care trebuie sa participe ca doar obrazul de pescar subtire cu concursuri se intretine. Mergi tu in schimb si ai o partida buna, vine si replica acelui calit in competitii ce-i curge acum prin vene doar CSL si squid: "daca erai in concurs sau daca eram vecin cu tine nu prindeai nici un sfert ca te taiam". Toti sunt vedete si acum 3 ani daca le puneai in farfurie o felie de tort si o bila solubila, o sugeau pe aia prima sa-i gaseasca samburele.

/agree, pescarii, devin tot mai mult tinta comerciantilor, a competitiilor pentru promovarea baltilor si a produselor de pescuit, cine lipseste, nu exista, usor usor devenim din ce in ce mai snobi si uitam de fapt ce reprezinta in primul rand pescuitul = un mijloc de relaxare. Cu durere spun(pentru ca imi place acest tip de pescuit) snobismul s-a instaurat in primul rand la pescarii de crap, unde si investitiile necesare sunt considerabile pentru a fi "in top". Ma uit in special pe forumurile din sud unde sunt alti bani şi fara, Korda, Fox, Delkim, Century, bbrlc, etc, nu poti iesi din casa ... Poate exagerez un pic, dar cu siguranta cam astea sunt tendintele.

Sus

MesajScris: Vin Mai 13, 2011 10:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

saracul crap din ac ii mai arde sa se uite ce marca e scrisa pe lanseta?Cred ca sunt copilarii astea cu tendintele la scule(care a pescuit vreodata cu o nuia,bold indoit si bilute din paine????eu da ,evident nu am prins nimic)

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 3:33 am 
Neconectat
veteran
veteran

maxoni scrie:
Cred ca sunt copilarii astea cu tendintele la scule

sa stii ca ai dreptate ca sunt copilarii.
si ca sa dovedim ca este asa, eu propun lui gabi sandu sa asigure sedinte de pescuit gratuite pe lates (eventual in locul meu) pescarului care merge la mv 2 sau alta balta din romania, prinde 1111,1 kg crap (recordul pe mv 2 al clubului planet carp) in 72 de ore cu scule de pescuit care nu sunt ”de top” - adica sunt din bazar - si vine cu echipamentul intreg acasa, functional si apt sa-l mai foloseasca si la anul fara sa treaca pe la ”service”!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 6:08 am 
Neconectat
somotei
somotei

Cred ca va cramponati degeaba in ceea ce priveste marca sau pretul sculelor de pescuit. Am putea extrapola aceasta discutie la case, masini, haine, etc. Fiecare om isi asigura cele necesare in functie de buget. Mai mult de atat eu nu consider ca achizitionarea sculelor de calitate ar fi un moft sau o moda, ci mai degraba evolutie.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 8:45 am 
Neconectat
veteran
veteran

cipkill scrie:
"Ma uit in special pe forumurile din sud unde sunt alti bani şi fara, Korda, Fox, Delkim, Century, bbrlc, etc, nu poti iesi din casa ... Poate exagerez un pic, dar cu siguranta cam astea sunt tendintele.

Sa-ti dau un exemplu concret. Eu am Delkim din 2006. In 5 ani mi-a cazut rodpod-ul cu totul in apa si nu s-a intamplat ca senzorii sa nu-mi functioneze. Ati cumpara lucruri de calitate si care sa-ti dureze in timp pare snobism. Atunci da, suntem snobi. Ma gandesc de ce nu toti au Dacii ca doar au 4 roti la fel ca BMW-ul.

O lanseta de top iti va rezista zeci de ani fara sa-si schimbe proprietatile. Una de 1milion daca rezista un an, folosire intensiva, deja este SF. Pentru o persoana care-si petrece 100 zile din an la pescuit echipamentul este foarte important. Fara un echipament de calitate nu vei putea pescui productiv in toate conditiile, mai ales in situatie de concurs.

In concluzie. Cand vei putea compara Dacia cu Mercedes atunci poti sa compari si mulinetele Shimano cu cele din bazar.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 9:29 am 
Neconectat
veteran
veteran

sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 10:15 am 
Neconectat
pana
pana

Nu contest ca pentru cei care participa la competitii in mod frecvent si pentru cei care fac bani din pescuit, echipamentul de top este foarte important, eu doar constat ca marea majoritate a pescarilor este "stimulata" prin toate canalele comerciale sa se orienteze catre echipament tot mai scump indiferent ca merge la pescuit de 5 ori sau de 30 de ori pe an. De multe ori lansetele de 200 eur impart acelasi blank cu cele de 75 eur, iar exemplele pot continua ... Ca sa inchei, mi-a placut intr-o poză Tata Nitu la un concurs, folosea scaune de 40 de lei si nu de 250 pe care le si vinde, probabil ca nici lui nu-i mai incap toate cele in masina cand pleaca la peste :))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2