RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Sep 20, 2017 6:24 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: AM UITAT DE PESCUIT
MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 11:15 am 
Neconectat
veteran
veteran

Sa va dau un exemplu referitor la corturi: Trakker Armo si Armo Dome au trecut prin doua furtuni adevarate (la Bunget si Lates) si nu au nici o problema. Alte corturi mai ieftine insa... Si furtuna te poate prinde chiar daca faci o singura iesire pe an.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 1:28 pm 
Neconectat
veteran
veteran

da cristi, ai dreptate si tu :lol: . numai ca nu se pune ca erau corturile in concurs :lol: :lol: , nu la pescuit de placere.
eu nu inteleg un lucru:
aceste postari adresate unor ”pseudo pescari” si unora care nu mai incap de ” scule de top” si de concursuri sunt scrise de cei care au in bagaj si folosesc asemenea ”scule de top”. oare cum s-or numi acestia? :mrgreen:

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 2:40 pm 
Neconectat
somn
somn

Eu conduc Ford pt ca m-am convins ca e mai ok pentru nevoile mele decat era Dacia. Asta nu inseamna ca nu o sa-mi iau Skoda VRS si peurma C Class pt ca acelea o sa fie masinile care o sa raspunda nevoilor mele din acel moment. Cu Oricare dintre ele imi fac treaba insa la o intalnire de afaceri in care negociez sume de 5 cifre nu pot cobora din Dacia Supernova care e insa atat de tare cand vine vb de pescuit si calarit noroaiele.

Fiecare are oful lui, si cand nu se trateaza despre acelasi of, discutiile degenereaza.

Inca o chestiune si inchei:
La ultima iesire pe Lates am testat niste carlige extraordinare . Cunt carligele care mi-au adus acele atata de pretioase trasaturi in Anglia. Acasa insa nu ma pot impaca cu numarul pestilor care-mi scapa din carlig desi am mai multe trasaturi decat cu alte modele de carlige... Si de aceea am schimbat carligele cu cele care raspundeau nevoilor mele de moment. M-am bazat pe comparatii, pe studii ce se intind deacum pe mai bine de 3 ani , si acum stiu ce e mai bine pentru mine in anumite conditii de pescuit.

Parerea mea e ca de pescuit poti pescui cu succes cu ce-ti pica tie pe mana cel mai bine insa daca ai posibilitatea sa alegi, alege cel mai calitativ lucru pe care ti-l poti permite.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 14, 2011 6:34 pm 
Neconectat
pana
pana

gabisandu scrie:
@ Danut Lupu
Cine crezi ca este mai in masura sa dea sfaturi legat de pescuit? Unul care prinde 4 pesti pe an si ii pune pe net sau unul care participa la campionate nationale si internationale?
Ar fi mai frumos pentru pescari sa descopere ei singuri placerea de a prinde pestele dupa cum si-au facut planurile, chiar daca au facut o nada proasta sau o bila aiurea dar macar e munca lor si cand o fac, pun suflet si viseaza ca ea le va aduce monstrul; dar daca se duc cu ea pe o balta in care sunt concursuri unul dupa altul, evident ca vor fi dezamagiti, mde ..... da unui caine de la macelarie o coaja de paine. Sau poate sunt eu nostalgic, dar eu asa am inceput si as vrea sa mai simt inca emotia dinainte de partida, daca a iesit bine mamaliga, daca nu au murit ramele din balcon sau au iesit din galeata. Ba ce dor mi-e de intamplarile cu mosu care vine langa tine si cu o varga si niste cuburi de mamaliga din batista ia 2-3 bucati de crapcean si dupa o juma de ora pleaca acasa, as plati acum sa le mai traiesc inca o data. Acum respecti mecanic niste reguli, pui ce bila merge pe balta cumparata de la magazin si esti pescar fara sa stii de ce.

danutlupu scrie:
evident prima regula e ca pescuitul se incepe cu scule de top, ca altfel nu dai bine la concursuri.

Eu iti pot da exemple foarte multe de pescari de competitie care sunt campioni nationali sau particianti la mondiale cu echipament foarte ieftin. Este o idee preconceputa si in nici-un caz adevarata.
Din pacate e adevarata si stii si tu bine ca de la atata stres pe balta in concursuri pestele de obicei se retrage mai departe de tarm si ca sa fii tu ala care dai 120 m sa-i pui bila la nas, pentru aia 20 de m in plus in afara de tehnica iti trebuie o scula performanta care costa.

danutlupu scrie:
Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui

Eronat. Taxa pentru participarea unui lot la CN este de 400 euro pentru 10 pescari. Adica 40 de euro de pescar pentr 3 etape. Mai putin decat platesti pescuitul de placere la orice balta de crap.
Ce zici de nada, scule, accesorii si antrenamentele premergatoare concursului pe acea balta ? Eu ziceam ca multi dintre pescari mai mult merg la concursuri decat la pescuit de placere recreativ, locul pasiunii a fost luat de ideea de intreceri pentru ca se promoveaza si sunt la moda si sunat cativa care mai castiga din toata treaba asta. Cui ii place sa se dea cu bicicleta, de ce nu merge la fel de des la astfel de concursuri, sau la maraton daca mai dati cate o tura seara pe malul Bahluiului. Pentru ca e si doza aia de noroc la pescuit, care exista si in care unii isi pun mari sperante

danutlupu scrie:
Toti sunt vedete si acum 3 ani daca le puneai in farfurie o felie de tort si o bila solubila, o sugeau pe aia prima sa-i gaseasca samburele.

Este o jignire gratuita adusa celor carora le place competitia si care au adus medalii in Moldova.

Este o realitate usor rautacioasa dar prezentata sub forma umoristica, dar nu toate persoanele au simtul asta. :D

Sus

MesajScris: Dum Mai 15, 2011 9:45 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

GABI, cred ca si eu si Danut Lupu am fost intelesi gresit. Eu, ca si Dan faceam referire la pseudoconcursuri si pseudo campioni. In zona, se fac concursuri de crap cu trei scule de participant, la care monturile incep cu placuta a 4 carlige infipte in srot, maomai (sobolani) pe alta, concursuri de stationar cu doua scule in apa cu 2 ace pe fiecare. Esti departe de zona si din oful nostru ai tras o concluzie pe care incerc acum s-o corectez. Am fost alaturi de loturile participante la CN de lotul PLANET si in calificari si in CM, am scris pe net in timpul acestora, am incurajat, am laudat baietii. TOT RESPECTUL SI MII DE SCUZE FATA DE ACESTIA SI FATA DE TOTI CEI CARE INCEP SI DORESC SA DEVINA CAMPIONI. Eu am incercat in spiritul sportiv al unui fost concurent si organizator de concursuri si nu putine, sa trag un semnal de alarma, ca au aparut medaliati si campioni ai unor altfel de concursuri care aveau cu totul alte mize. Acestia au devenit sfatuitori si consultanti . Dan a scris clar de ACESTE pseudo competitii si a fost si el inteles gresit. I-mi pare nespus de rau ca lansand un topic in care am vrut sa aduc pescuitul de competitie acolo unde-i este locul, s-a inteles cu totul altceva.Am vrut ca acesta sa nu fie comfundat cu pescuitul de agrement si nici imitat pana la modul de al compromite pe primul. Inca o data: MII DE SCUZE FATA DE LOTUL NATIONAL, FATA DE TOTI CEI CARE VOR PARTICIPA SAU PESCUI IN MOD SPORTIV. TOT RESPECTUL FATA DE EFORTURILE LOR CARE NU SANT PUTINE SI FAM. ARNAUTU VA FI INTOTDEAUNA ALATURI DE SPORTIVII ADEVARATI, Aceasta este ultima interventie pe care o am SI RETRAGEREA MEA DEFINITIV DIN ORICE SAIT SI TOPIC AL REVISTEI LU PESTE.

Sus

MesajScris: Lun Mai 16, 2011 11:35 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
Eu conduc Ford pt ca m-am convins ca e mai ok pentru nevoile mele decat era Dacia. Asta nu inseamna ca nu o sa-mi iau Skoda VRS si peurma C Class pt ca acelea o sa fie masinile care o sa raspunda nevoilor mele din acel moment. Cu Oricare dintre ele imi fac treaba insa la o intalnire de afaceri in care negociez sume de 5 cifre nu pot cobora din Dacia Supernova care e insa atat de tare cand vine vb de pescuit si calarit noroaiele.

Fiecare are oful lui, si cand nu se trateaza despre acelasi of, discutiile degenereaza.

Inca o chestiune si inchei:
La ultima iesire pe Lates am testat niste carlige extraordinare . Cunt carligele care mi-au adus acele atata de pretioase trasaturi in Anglia. Acasa insa nu ma pot impaca cu numarul pestilor care-mi scapa din carlig desi am mai multe trasaturi decat cu alte modele de carlige... Si de aceea am schimbat carligele cu cele care raspundeau nevoilor mele de moment. M-am bazat pe comparatii, pe studii ce se intind deacum pe mai bine de 3 ani , si acum stiu ce e mai bine pentru mine in anumite conditii de pescuit.

Parerea mea e ca de pescuit poti pescui cu succes cu ce-ti pica tie pe mana cel mai bine insa daca ai posibilitatea sa alegi, alege cel mai calitativ lucru pe care ti-l poti permite.
pai seful FMI in Romania(care are pantofii rupti in talpa la salar de 20 000 euro PE LUNA)din ce masina ar trebui sa se dea jos la bucuresti,ca sa dea bine.Stim ca romanul e un pic fudul, la modul general vorbind.

Sus

MesajScris: Mar Mai 17, 2011 12:46 pm 
Neconectat
veteran
veteran

A fost,este si v-a fi TRABANT ce mai buna masina.

Sus

MesajScris: Mie Mai 18, 2011 8:30 am 
Neconectat
pana
pana

are dreptate Dănuţ Lupu "Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui" de ex. Cupa Prieteni Pescari 2011 24 echipe x 600 = 14.400 RON. premii = 3.500 RON adică aproape 25% din TAXE. 14.400-3.500= 10.900/24= 450/3= 150 RON, adică organizaţi concursul taxând ziua de pescuit cu 150 ron de echipaj cu patru beţe. şi mai ziceţi că sunteţi prieteni. asta sună a esrocherie!

Sus

MesajScris: Mie Mai 18, 2011 11:32 am 
Neconectat
veteran
veteran

Lucian SV scrie:
are dreptate Dănuţ Lupu "Eu am zis de multe ori ca pescuitul in sine a pierdut ceva cu aceste concursuri, marea lor majoritate sunt organizate doar din motive financiare, nu mai e fair play sau placerea de a pescui" de ex. Cupa Prieteni Pescari 2011 24 echipe x 600 = 14.400 RON. premii = 3.500 RON adică aproape 25% din TAXE. 14.400-3.500= 10.900/24= 450/3= 150 RON, adică organizaţi concursul taxând ziua de pescuit cu 150 ron de echipaj cu patru beţe. şi mai ziceţi că sunteţi prieteni. asta sună a esrocherie!

nu inteleg ce ii deranjeaza pe unii faptul ca se organizeaza concursuri.aceste intalniri sunt pentru cei care vor sa participe si sunt atrasi de acest lucru,nu este nimeni obligat de participare.
Lucian nu sunt in masura sa raspund eu,despre cheltuielile acestui concurs,cert este ca sunt alte sume care se cheltuie din suma totala stransa.Daca ar fi asa cum exemplifici tu,as organiza saptamanal concursuri! :)
cred ca sti ca in ziua de azi totul are pret,aici ma refer la premii in bani,trofee oferite la final,taxa pt inchiriat balta etc,etc

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Mie Mai 18, 2011 11:44 am 
Neconectat
pana
pana

păi tocmai asta e. în loc să le ia taxa de închiriere normal la 4 beţe adică 50 lei pe zi, le ia taxa 50 lei de om pe zi. dacă dormi pe baltă costă, nu? până astăzi nu citisem asest subiect, dar aseară cineva în garaj mi-a spus citez: "concursuri făcute de prieteni pescari? max 20% premii restul la teşcherea".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2