RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Noi 21, 2017 9:14 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Alt pescar cu ceafa lata
MesajScris: Sâm Oct 15, 2011 11:34 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nelutu scrie:
Chestia cu bagatul degetelor in ochi a fost prezentata mai demult la tv. de celebrul Lucian Giusca (fost patron Gipo) care a zis ca acesta-i cel mai sigur mod de a scoate stiuca din apa cand o aduci la barca!! :oops: :evil:

Stai asa ca faci o confuzie.Omul nu s-a declarat niciodata adept al C&R ba dimpotriva a zis ca ia pestele acasa.Ce face si cum il scoate il priveste.

Sus

MesajScris: Dum Oct 16, 2011 10:06 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Adi, in ce consta confuzia?? Am zis doar ca acest mod de a scoate pestele din apa a fost prezentat de Giusca la o emisiune televizata mai veche, unde, apropo, chiar a si eliberat din exemplarele prinse, e adevarat ca nu stiu daca pe toate. :oops:

Sus

MesajScris: Dum Oct 16, 2011 10:30 am 
Neconectat
veteran
veteran

Eu am colectionat reviste si carti de pescuit de cand ma stiu. Intre modalitatile descrise pentru scoaterea stiucii din apa era si metoda prinderii de orbite si asta in descrierea unor personalitati in domeniul pescuitului dar care nu cred ca practicau C&R la vremea aceea (1960-1980). Nu stiu daca in cazul pestilor care se doreste a fi eliberati aceasta tehnica nu le afecteaza vederea. Oricum la om o presiune puternica pe globul ocular poate duce la afectarea retinei sau chiar la sectionarea nervului optic. Asa ca sincer nu recomand metoda.
Cat despre alte metode de scoatere a pestilor din apa va pot garanta ca o ridicare "eleganta" chiar cu gripp-ul a unei stiuci de dimensiuni apreciabile nu-i fac deloc bine. Pestii ,dupa cum stiti :D, traiesc in apa care e mult mai densa decat aerul compensand astfel o parte din greutatea corporala a pestelui. In momentul in care-l "spanzuri" in aer s-ar putea sa se produca dizlocari ale vertebrelor si leziuni ale coloanei care sa nu fie chiar in regula pentru biata vietate. Nu se poate sti exact , asa ca daca vreti sa eliberati pestii in perioada in care-i tineti afara din apa tineti-i in pozitie orizintala sprijiniti si de burta.
Sau cel mai bine eliberati-i direct un apa fara a pune mana pe ei.

Sus

MesajScris: Dum Oct 16, 2011 5:34 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ah, acum cred c-am priceput despre ce-i vorba, cred ca s-a facut o confuzie!! Fratilor, eu nu agreez aceasta metoda, DIMPOTRIVA!!! Am crezut ca s-au inteles acele "zambete" de la sfarsitul primei mele postari! :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2