RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 11:42 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Produse Baitmaker
MesajScris: Lun Mai 16, 2016 12:37 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Baitmaker este rezultatul unei experiente de aproape zece ani in domeniul nadelor de crap , timp in care am testat o multime de retete si ingrediente , am studiat concepte si moduri de abordare al acestui domeniu in viziunea unor pescari celebrii la nivel mondial , am pescuit si observat reactia pestilor fata de nada in diferite contexte . Concluziile trase mi-au confirmat ca nu exista o nada minune care sa rezolve toata ecuatia unei partide de pescuit ,care sa castige concursuri de una singura , care sa prinda doar peste mare etc . In fapt am inteles ca sunt multe confuzii in randul pescarilor de crap atunci cand vine vorba despre nada , generate pe de o parte de deconectarea de la acest domeniu al majoritatii odata cu aparitia unei oferte variate pe piata , pescarii nemaifiind pusi in situatia de a-si produce singuri nada , si pe de alta parte de reclama comerciala dusa la extrem unde producatorii insista pe rezultatele competitionale mai mult sau mai putin relevante pentru promovare , lasand la urma aspectele informationale asupra retetelor si ingredientelor folosite .
Baitmaker isi propune sa realizeze nade in gama premium folosind retete si ingrediente care au confirmat de-a lungul timpului si sa ofere constant prin diverse cai (articole, prezentari ) informatii pescarilor interesati . O reteta buna trebuie sa confirme pe diferite tipologii de lacuri (inclusiv cele salbatice) , sa prinda repede si sa reziste in timp , atat in sesiuni lungi de pescuit cat si de-a lugul anilor (sa prinda constant ) .

Sus

Subiectul mesajului: Re: Produse Baitmaker
MesajScris: Lun Mai 16, 2016 1:02 pm 
Neconectat
somotei
somotei

KRILL - Mix

De ce krill ? Faina de krill este produsa din mici nevertebrate marine (din categoria crevetilor ) care sunt atat de nutritive incat pot sa sustina in viata cele mai mari vietuitoare marine si anume balenele . Acest tip de faina , cu propietati nutritive dar si de atractie excelente , este folosita cu succes de zeci de ani in producerea de boiliesuri de calitate . Datorita flotabilitatii ridicate si pretului piperat dozele folosite si recomandate merg in general pana la 5% in mixul de baza . Pentru a putea exploatala maxim puterea de atractie a acestui ingredient am testat diverse retete prin care am incercat sa contrabalansez flotabilitatea ridicata folosind ingrediente mai grele astfel incat rezultatul final sa contina o doza consistenta de faina de krill . KRILL - Mix se remarca nu numai prin doza mare de krill dar si prin alte ingrediente cu un profil asemanator cum ar fi faina de creveti si extractul pudra de belachan ( creveti fermentati ) , impreuna acestea constituind 30 % din mixul de baza , ceea ce este cu adevarat mult . Alte ingrediente folosite sunt faina de peste LT , WPC 80 (proteina de zer concentrata ) , Robin Red , plasma de sange , clo , carapace de scoica si alte ingrediente de legatura . Este un mix care contine ingrediente de cea mai buna calitate asupra carora o sa revin cu informatii si descrieri mai detalitate in articole viitoare . Partea lichida este completata pe langa aroma de extract natural lichid de krill completand asfel profilul mixului .

Fişiere ataşate:
2.2.jpg
2.2.jpg [ 174.21 KiB | Vizualizat de 961 ori ]
1.jpg
1.jpg [ 36.87 KiB | Vizualizat de 961 ori ]

Ultima oară modificat de lucian76 pe Lun Mai 16, 2016 2:08 pm, modificat 1 dată în total.
Sus

MesajScris: Lun Mai 16, 2016 1:18 pm 
Neconectat
somotei
somotei

SQUID - Mix

SQUID -Mix este un fishmeal consistent in a carui componenta intra faina de squid , faina de peste LT , faina predigerata de peste , Robin Red , WPC 80 , megablend ,faina de varec , stimulatori de gust si apetit si alte fainuri de legatura . Reteta este una echilibrata si ofera atat nutritie cat si atractie rapida . Proportia intre fainurile solubile si cele insolubile este una optima astfel incat boiliesul sa poata emite semnale nutritive pe o perioada indelungata de timp dar sa ramana ferm in apa in tot acest timp . Este un mix care folosit corect va prinde peste constant pe orice lac.

Fişiere ataşate:
3.1.jpg
3.1.jpg [ 161.36 KiB | Vizualizat de 957 ori ]
6.1.jpg
6.1.jpg [ 33.72 KiB | Vizualizat de 957 ori ]

MesajScris: Lun Mai 16, 2016 6:15 pm 
Neconectat
veteran
veteran

=d>

Sus

MesajScris: Lun Mai 16, 2016 8:26 pm 
Neconectat
somn
somn

Felicitari Lucian!

Sus

MesajScris: Joi Iun 09, 2016 2:27 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Mulțumesc pentru felicitări .Încerc să promovez produse cu un standard ridicat de calitate , în componenta cărora să intre ingrediente atractive în doze foarte ridicate .
Gama de produse cuprinde , pe langa boilies fiert și solubil , pastă solubila , boilies critic echilibrat si boilies dipuit . În curând o să completez gama cu pop up , stick mix si groundbait . În principiu esenta acestor produse se bazează pe calitate , sunt produse cu care aș merge la pescuit pe orice lac fără emoții .
Pentru detalii suplimentare telefon 0744648267 .

Sus

MesajScris: Vin Iul 15, 2016 10:24 am 
Neconectat
somotei
somotei

Elite Tiger-Squid este un mix rezultat din colaborarea cu Constantin Grijincu , pescar cu rezultate deosebite , obtinute in special pe lacuri grele cu pesti putini si mofturosi .Observatiile pertinente facute de catre Costi asupra comportamentului de hranire al crapilor in ape unde hrana naturala exista in abundenta ne-au ghidat in realizarea unui mix cu un specific diferit fata de majoritatea mixurilor existente pe piata . Elit Tiger-Squid se vrea a fi o alternative viabila la clasicile fishmeal-uri avand un potential mai ridicat de atractie rapida , nefiind neglijata insa valoarea nutritiva a mixului .

In esenta mixul este o combinatie de birdfood ,faina de alune tigrate , proteine lactice , drojdii si extracte naturale , peste care am adaugat o parte lichida nutritiva si foarte atractiva in acelasi timp formata din aminoacizi si doua tipuri de arome ce au la baza esteri si propilen glycol . Un alt ingredient cheie al mixului este un condiment special , un secret folosit de multa vreme in industria marilor producatori de nada si care contribuie intr-un mod esential la puterea de atractie a produsului finit .

Granulatia mare , combinatia echilibrata de fainuri si partea lichida de mare atractie creeaza un raspuns instant din partea crapului pe orice tip de lacuri . In teste mixul nu numai ca a prins foarte repede dar a prins si multi crapi mari pe mai multe lacuri dovedind astfel ca exista o alternativa la fishmeal atunci cand vorbim de capturarea exemplarelor mari de crap .

Elite Tiger Squid nu este un mix obisnuit de “atractie “ care se bazeaza numai pe partea lichida si se “taie” odata cu trecerea timpului . Fainurile din componenta sa ofera suficienta nutritie astfel incat boiliesurile sa ramana attractive pe o perioada lunga de timp .Atat pe lacurile unde domina fishmealurile cat si pe ape salbatice , Elite Tiger Squid poate oferii crapului un semnal de hrana diferit starnindu-i interesul si tinand cont de valorea sa nutritivea ridicata ,cu siguranta ca il v-a mentine pe patul de nada.

Fişiere ataşate:
13119894_1124277887613254_1442812105335434876_o[1].jpg
13119894_1124277887613254_1442812105335434876_o[1].jpg [ 197.88 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
13062952_1124277957613247_6994622832687823266_o[1].jpg
13062952_1124277957613247_6994622832687823266_o[1].jpg [ 35.26 KiB | Vizualizat de 470 ori ]

MesajScris: Vin Iul 15, 2016 10:32 am 
Neconectat
somotei
somotei

Aveti un link https://www.youtube.com/watch?v=ytMoEs_t_Gc catre un film realizat de Vlad Pavlovici cu sprijinul lui Costi pe o locatie din Moldova , locatie pe care speram sa se pescuiasca in regim de C&R in cel mai scurt timp . O parte din testele cu Elite Tiger-Squid s-au desfasurat pe acest superb lac , altele pe Varlam si Pausesti .

Fişiere ataşate:
IMG_8437.JPG
IMG_8437.JPG [ 193.47 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
IMG_8431.JPG
IMG_8431.JPG [ 195.8 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
IMG_2614.JPG
IMG_2614.JPG [ 204.58 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
IMG_2093.JPG
IMG_2093.JPG [ 197.75 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
IMG_2044.JPG
IMG_2044.JPG [ 185.59 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
IMG_2037.JPG
IMG_2037.JPG [ 193.75 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
DSCN7352.JPG
DSCN7352.JPG [ 48.06 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
DSCN7319.JPG
DSCN7319.JPG [ 189.41 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
DSC_0562-2.jpg
DSC_0562-2.jpg [ 198.6 KiB | Vizualizat de 470 ori ]
a (9).JPG
a (9).JPG [ 168.38 KiB | Vizualizat de 470 ori ]

MesajScris: Sâm Aug 13, 2016 12:44 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Gama de boiliesuri "Competition" este conceputa pentru a atinge cel mai bun raport "calitate-pret " . Scopul principal a fost realizarea unui boilies care sa ofere atat nutritie pe termen lung cat si atractie rapida la un pret fara concurenta . In plus boiliesul trebuia sa aiba si caracteristici mecanice corespunzatoare , sa poata fi lansat cu bastonul de nadire la o distanta mare si sa reziste suficient timp la atacul pestilor mici .
Pentru a realiza aceste deziderate a fost necesar ca mixul de ingrediente din compozitie sa aiba un procent optim de proteine , carbohidrati , grasimi precum si un spectru larg de vitamine si minerale si acest amestec sa aiba o palatabilitate ridicata , adica sa fie aceptat imediat ,prin prisma gustului , de catre crap . Cea mai grea parte a fost gasirea ingredientelor optime care sa intruneasca aceste calitati astfel incat costul final sa se incadereze intr-un anumit target .
Boiliesul "Competition -Squid & Capsuna " contine doua tipuri de fainuri de peste obtinute la temperatura scazuta cu un inalt nivel de proteina digerabila , proteine lactice , proteine solubile de peste , o combinatie de extracte vegetale cu caracteristici nutritive excelente ,cateva birdfood-uri celebre ,faina de soia si un potentiator de gust si apetit . Per ansamblu produsul final este un fishmeal cu o granulatie ridicata fapt ce ii confera o actiune rapida si de durata . Este un boilies care se poate folosii cu cea mai mare incredere atat in pescuitul de placere cat si in competitii .
Cireasa de pe tort o reprezinta pretul promotional de numai 29 lei/kg . Promotia dureaza pana la sfarsitul lunii septembrie . Boiliesul se livreaza numai pe baza de precomenzi . Pentru detalii 0744648267.

Fişiere ataşate:
DSC_0818.JPG
DSC_0818.JPG [ 36.18 KiB | Vizualizat de 364 ori ]
DSC_0830.JPG
DSC_0830.JPG [ 105.34 KiB | Vizualizat de 364 ori ]

MesajScris: Joi Aug 18, 2016 10:12 am 
Neconectat
somotei
somotei

Boiliesul "Competition - Monster Fish" este contruit pe aceeasi baza ca si "Competition -Squid&Capsuna" diferenta de reteta constand in eliminarea birdfood-ului Robin Red si adaugarea extractului de belachan si a aromelor monster crab si belachan .

Fişiere ataşate:
DSC_0843.JPG
DSC_0843.JPG [ 109.54 KiB | Vizualizat de 282 ori ]

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2