RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 10:45 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit 2013
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 11:18 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pentru inceput urez tuturor pescarilor LA MULTI ANI ! si ......in traista !!!!
Am sperat ca dupa ce administrarea Prutului a fost castigata de PP,o sa vedem ceva schimbari in ceea ce priveste atitudinea asociatiei fata de membrii ei si fata de pescari in general.Dar nimic nu sa schimbat, se merge cum s-ar spune cu valul.Mi-as fi dorit sa am posibilitatea sa pot pescui ,daca vreau,de pe 01.01.2013 ,dar nu se poate pentru ca nu s-a facut nimic in acest sens,nu se stie cum se vizeaza noile ANPA-uri,cum si cand se vor putea obtine noile avize de acces in ,,ARIE PROTEJATA" ,documente fara de care nu poti obtine avizul de la PF.
Dupa cum am vazut in 2012 chiar daca ai toate documentele in regula se poate sa nu pescuiesti fiindca cineva de la PF iti interzice accesul pe Prut pentru ca deteriorezi stratul de zapada de pe fasie sau pentru ca efectiv nu vor sa ii mai deranjeze cineva ,,in timpul serviciului" .
Nu am vazut pe nimeni din PP sa se agite,sa afle informatii,sa puna intrebari si sa afle raspunsuri pentru pescari, intr-un cuvint sa ne reprezinte in fata ,,autoritatilor''. Nu exista comunicare intre asociatie si pescari,poate pentru ca nu au ce comunica sau nu vor,(de exemplu site-ul PP este mort de cand au castigat administrarea Prutului,nici un post referitor la obiectul,,administrat'').Atragerea de noi membri se face tot prin fortarea lor,nicidecum prin actiunile,organizarea,grija fata de mediu si fata de pescari,de fapt am schimbat AJVPS-ul cu PP-ul.Poate ,,el presidente'' sau cineva din conducerea PP se va obosi sa citeasca aceste randuri si macar sa reflecteze asupra continutului lor.Ma intreb daca o asemenea ,,utopie" ar mai trebui sa-si gaseasca loc intre sperantele celor mai multi dintre noi care nu sunt nici presedinti de asociatie nici campioni multinationali de prins peste in acvariu,ci doar simpli pescari de Prut !

Sus

Subiectul mesajului: Re: pescuit 2013
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 10:46 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

relu scrie:
Pentru inceput urez tuturor pescarilor LA MULTI ANI ! si ......in traista !!!!
Am sperat ca dupa ce administrarea Prutului a fost castigata de PP,o sa vedem ceva schimbari in ceea ce priveste atitudinea asociatiei fata de membrii ei si fata de pescari in general.Dar nimic nu sa schimbat, se merge cum s-ar spune cu valul.Mi-as fi dorit sa am posibilitatea sa pot pescui ,daca vreau,de pe 01.01.2013 ,dar nu se poate pentru ca nu s-a facut nimic in acest sens,nu se stie cum se vizeaza noile ANPA-uri,cum si cand se vor putea obtine noile avize de acces in ,,ARIE PROTEJATA" ,documente fara de care nu poti obtine avizul de la PF.
Dupa cum am vazut in 2012 chiar daca ai toate documentele in regula se poate sa nu pescuiesti fiindca cineva de la PF iti interzice accesul pe Prut pentru ca deteriorezi stratul de zapada de pe fasie sau pentru ca efectiv nu vor sa ii mai deranjeze cineva ,,in timpul serviciului" .
Nu am vazut pe nimeni din PP sa se agite,sa afle informatii,sa puna intrebari si sa afle raspunsuri pentru pescari, intr-un cuvint sa ne reprezinte in fata ,,autoritatilor''. Nu exista comunicare intre asociatie si pescari,poate pentru ca nu au ce comunica sau nu vor,(de exemplu site-ul PP este mort de cand au castigat administrarea Prutului,nici un post referitor la obiectul,,administrat'').Atragerea de noi membri se face tot prin fortarea lor,nicidecum prin actiunile,organizarea,grija fata de mediu si fata de pescari,de fapt am schimbat AJVPS-ul cu PP-ul.Poate ,,el presidente'' sau cineva din conducerea PP se va obosi sa citeasca aceste randuri si macar sa reflecteze asupra continutului lor.Ma intreb daca o asemenea ,,utopie" ar mai trebui sa-si gaseasca loc intre sperantele celor mai multi dintre noi care nu sunt nici presedinti de asociatie nici campioni multinationali de prins peste in acvariu,ci doar simpli pescari de Prut !

daca intrebi PP de ce nu misca un deget i-ti spun eu raspunsul...NU SUNT BANI PT. ASTFEL DE ACTIUNI...concluzia este sa-i lase pe altii care au bani dar care au pt. asa ceva.Mai bine lasa pescarii de prut in plata domnului sa nu le mai ceara bani,avize etc.Asta cu urmele pe zapada e vina PF-ULUI ca sa nu-i mai deranjam de la spalatul masinilor personale cu apa platita de contribuabili,din fata unitatii lor.Cel putin pe la pichet la tutora in fata portii lor s-a deschis salatorie auto.oricum o i-au anul asta de la capat:anpa,aviz pp,aviz pf,telefon pf ,prohibitie si un gram de pescuit printre pripoane :-q :-q :-q

Sus

MesajScris: Vin Ian 04, 2013 6:23 pm 
Neconectat
moaca
moaca

am un prieten in Belgia ccare pe data de 2 ian a fost la Posta si si-a luat permisul pe 2013 iar pe 3 ianuarie era la pescuit
deci intr-o tara civilizata se poate la noi din c...r si mai departe

Sus

MesajScris: Vin Ian 04, 2013 6:35 pm 
Neconectat
veteran
veteran

maxoni scrie:
......Mai bine lasa pescarii de prut in plata domnului sa nu le mai ceara bani,avize etc....

Ce repede uita unii ca atunci cand a aparut Prieteni Pescari s-a spart monopolul AJPVS la permise, AJVPS care cerea triplu pt permis.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 4:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Uite cum s-a procedat in 2012 .Cred ca nu s-a schimbat nimic.Judetele Botosani,Suceava,Neamt,Iasi si Vaslui sunt arondate la Bacau.
Pentru a vedea da clic unde scrie Program...
http://www.anpa.ro/index.php/pescuit-/sportiv.html
Merge-ti la sectia financiara , platiti cei 30 lei sau 10 lei luati chitanta si cu tichetul de anul trecut vizati permisul la Bacau fara nici o asociatie sau cotizatie.Mai mult ca sigur nu va vor viza deoarece nu au timbrele care se aplica pe verso permisului de perscuit. Mai dureaza pana ne modernizam ( birocratia trebuie sa aiba o bucata de paine de mancat)

Sus

MesajScris: Dum Ian 06, 2013 9:34 am 
Neconectat
moaca
moaca

nu stiu daca Bacaul elibereaza
mie anul trecul mi-a eliberat ANPA Galati

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 1:36 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Eu si inca vreo 8 colegi am facut direct la Galati anul trecut .. noi fiind din Iasi, ar fi interesant de aflat ce facem anul asta pentru viza ... nu inteleg de ce imi trebuie timbru/aviz sa lipesc pe spate la permis atata vreme cat pot sta cu chitanta in portofel ca dovada .. si pe baza ei + permis-ul obtinut anul trecut sa merg sa imi iau aviz de la PF ..

Dupa cum am mai spus si in trecut .. am fost mambri PP, anul trecut am preferat sa mergem pe cont propriu ... astept cu nerabdare ziua in care cei de la PP isi croiesc drum pe la baltile/raurile administrate de ei pentru controale .. daca din 10 partide ma verifica in 3, promit sa revin in asociatie... Nu ma astept sa ia tot Prutul la pas precum PF-ul .. dar macar locurile consacrate .. sa zicem confluenta Prut-ului cu Jijia ?

Ar fi interesant de aflat daca asociatia are dreptul de amendare fara a fi insotita de organ de politie, si daca cota parte din amenda platita revine asociatiei de pescuit.

Toate cele bune.

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 6:51 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Asociatiile nu au dreptul de a face control si nici de a da amanda.Sumele incasate din amenzi se fac venituri la bugetul statului in intregime.Asociatiile pot participa la controale insotite de : politie,politia de frontiera,jandarmi si inspectorii ANPA.Banii din taxele platite la administratia financiara 10 lei respectiv 30 lei se fac venituri la bugetul statului in intregime.Asociatiile pot face populari sau repopulari cu aprobarea si sub supravegherea reprezentantului ANPA in caz contrar primesc amenzi foarte mari.pentru a nu introduce in biotop specii de pesti nedorite vezi bibanul soare si alte specii asemenea.

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 9:59 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

mircea13 scrie:
Asociatiile nu au dreptul de a face control si nici de a da amanda.Sumele incasate din amenzi se fac venituri la bugetul statului in intregime.Asociatiile pot participa la controale insotite de : politie,politia de frontiera,jandarmi si inspectorii ANPA.Banii din taxele platite la administratia financiara 10 lei respectiv 30 lei se fac venituri la bugetul statului in intregime.Asociatiile pot face populari sau repopulari cu aprobarea si sub supravegherea reprezentantului ANPA in caz contrar primesc amenzi foarte mari.pentru a nu introduce in biotop specii de pesti nedorite vezi bibanul soare si alte specii asemenea.

daca asociatiile nu au drept de control,amenzi etc. atunci ce inseamna sa administrezi ARIA PROTEJATA PRUT??

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 10:30 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ce am scris eu acolo e sintetizat din legislatia in vigoare.Referitor la administrarea ariilor protejate trebuie sa ii intrebi pe cei de la PP ca ei fac asa ceva si stiu .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2