RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 9:26 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit 2013
MesajScris: Mar Feb 19, 2013 12:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Azi am fost eu aici pe strada Closca nr 6 si mi-a spus cineva de acolo ca sau mutat din decembrie 2012 la o adresa care nu o cunoaste el.

Fişiere ataşate:
2013-02-19 11.01.02.jpg
2013-02-19 11.01.02.jpg [ 1.14 MiB | Vizualizat de 381 ori ]

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 12:51 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@ DUTZU
Unde ai fost si ai obtinut avizul de mediu? Da-ne o adresa ?

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 1:14 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

mircea13 scrie:
@ DUTZU
Unde ai fost si ai obtinut avizul de mediu? Da-ne o adresa ?

Mircea, vezi ca am atasat eu o fotografie.Daca nu se intelege unde e mai fac una.

Stima,
Mircea :D

Mai facusi una.

Fişiere ataşate:
sediul pp2.JPG
sediul pp2.JPG [ 249.53 KiB | Vizualizat de 369 ori ]
Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 5:55 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@Tim Co
Multumesc pentru amabilitatea ta.Maine ma duc la ei. Numai bine.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 6:46 pm 
Neconectat
moaca
moaca

maine parca e program de la 9-15 parca asa vazusem
timco a indicat f bine locul pp

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 12:49 pm 
Neconectat
somotei
somotei

pentru ca judetul Suceava este mai cu mot si pentru ca pescarii de aici aproape ca au fost/sunt obligati sa plateasca in doua locuri pentru a se simti in siguranta pe malul apelor publice (PP a primit in administrare apele colinare si de ses de la ANPA, AJVPS se lauda cu un proces castigat in fata ANPA si nu recunoaste nici macar permisele ANPA), am solicitat pozitia oficiala a IPJ Suceava si a Jandarmeriei Suceava vizavi de pescuitul recreativ/sportiv din judet, cu atat mai mult cu cat anul trecut au fost pescari care - cu cartonasul ANPA in buzunar - au fost luati pe sus de reprezentantii AJVPS, ramanan si fara sculele de pescuit. iata raspunsul IPJ Suceava:

În referire la solicitarea dvs. înaintată acestei unităţi de poliţie, vă comunicăm următoarele:
În conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 23/2008 persoanele fizice pot efectua activităţi de pescuit recreativ/sportiv în amenajãrile piscicole şi în lacurile de acumulare, în condiţiile şi pe baza regulilor stabilite de proprietarul sau de administratorul acestora numai dacă deţin un permis nominal eliberat de Agenţia Naţionalã pentru Pescuit şi Acvaculturã.
Pentru a se asigura de respectarea legislaţiei în domeniul pescuitului, acvaculturii, procesãrii, transportului, comercializãrii produselor pescãreşti şi al altor activitãţi conexe, Agenţia Naţionalã pentru Pescuit şi Acvaculturã organizeazã acţiuni permanente de control prin inspectorii piscicoli.
Fapta persoanei care efectuează activităţi de pescuit recreativ/sportiv fără permis de pescuit eliberat în condiţiile legii consitituie contravenţie şi se sancţionează cu cu amendã de la 300 lei la 600 lei, conform art. 59 lit. a din OUG 23/2008. Pe lângã organele de urmãrire penalã sunt competente sã constate contravenţiile şi infracţiunile prevãzute incriminate de OUG 23/2008 şi persoanele cu drept de inspecţie şi control din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvaculturã, ofiţerii şi agenţii din cadrul Poliţiei Române şi Poliţiei de Frontierã Române, ofiţerii şi subofiţerii din cadrul Jandarmeriei Române, precum şi persoanele împuternicite de autoritatea publicã centralã care rãspunde de pescuit şi acvacultură.
Alăturat vă înaintăm un extras din O.U.G. NR. 23/2008 cu privire la aspectele menţionate mai sus.
ART. 2
În sensul prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificaţii:
13. inspector piscicol - persoana fizicã autorizatã pentru a efectua inspecţiile şi controalele privind respectarea legislaţiei în domeniul pescuitului, acvaculturii, procesãrii şi comercializãrii peştelui;

ART. 23
(1) Prin pescuit în scop recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de agrement/performanţã, pe baza unui permis nominal eliberat de Agenţia Naţionalã pentru Pescuit şi Acvaculturã.

ART. 59
Urmãtoarele fapte constituie contravenţie şi se sancţioneazã:
a) pescuitul recreativ/sportiv al oricãror specii sau al altor vieţuitoare acvatice vii, efectuat fãrã permis sau autorizaţie, în apele maritime interioare şi continentale;

ART. 67
(1) Pe lângã organele de urmãrire penalã sunt competente sã constate infracţiunile prevãzute la art. 64 şi 65 şi persoanele cu drept de inspecţie şi control din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvaculturã, ofiţerii şi agenţii din cadrul Poliţiei Române şi Poliţiei de Frontierã Române, ofiţerii şi subofiţerii din cadrul Jandarmeriei Române, precum şi persoanele împuternicite de autoritatea publicã centralã care rãspunde de pescuit şi acvaculturã.

Cu stimă,
ÎMPUTERNICIT
ŞEF AL INSPECTORATULUI
Comisar şef de poliţie

COLMAN MARCIAN

p.s. raspunsul in original il gasiti pe blogul din semnatura.

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 2:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

din primul paragraf se intelege ca iti trebuie permis anpa si pentru baltile private.

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 2:18 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nu r fi rau daca banii proveniti din permise s-ar intoarce tot in pescuit.

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 5:20 pm 
Neconectat
somotei
somotei

alex leonte scrie:
din primul paragraf se intelege ca iti trebuie permis anpa si pentru baltile private.

asa este, m-am exprimat eu lacunar in debut. solicitarea mea catre IPJ a fost strict legata de apele publice din judet.

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 8:10 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ar fi bine ca cei care merg la pescuit pe apele din Suceava sa aiba un exemplar printat al acestei adrese asupra lor in caz de control al AJVPS. b-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2