RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:20 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aviz acces la Prut 2013
MesajScris: Mie Feb 20, 2013 1:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Pentru a obtine Avizul de acces arie protejata raul Prut pe anul 2013 trebuie sa va adresati Asociatiei Prieteni Pescari cu sediul in Iasi Calea Galata nr 16 Bloc E 4 A scara E cartier Galata. Programul de lucru in zilele de Luni si Miercuri ora 12-18 precum si Marti si Joi ora 9-15.
Trebuie sa va prezentati cu CI si chitanta de la Administratia Financiara cu plata sumei de 10 lei respectiv 30 lei pe anul 2013 iar pensionarii talon de pensie pe 2013.Formularele vi se dau acolo si le completati cu datele personale.Avizul se elibereaza imediat pe loc.
Sediul PP este in apropierea zonei vechiului sediul al Magazinului lu Peste nr 24.Ca semn de reper un sediu BCR si un chiosc cu flori pe trotuar.Pe langa chioscu cu flori in partea laterala a blocului putin in spate.

Fişiere ataşate:
2013-02-20 10.55.02.jpg
2013-02-20 10.55.02.jpg [ 1.25 MiB | Vizualizat de 852 ori ]
2013-02-20 10.39.25.jpg
2013-02-20 10.39.25.jpg [ 782.02 KiB | Vizualizat de 856 ori ]
2013-02-20 10.38.33.jpg
2013-02-20 10.38.33.jpg [ 1010.16 KiB | Vizualizat de 857 ori ]

Subiectul mesajului: Re: Aviz acces la Prut 2013
MesajScris: Joi Feb 21, 2013 9:51 am 
Neconectat
pana
pana

bună informaţia, dar lipseşte ceva! contul de Trezorerie Iaşi sau bancă al PP IS în care se achită taxa de acces în aria protejată percepută de PP IS. sau de ce nu ar încasa această sumă pe bază de chitanţă în numerar?

Sus

MesajScris: Joi Feb 21, 2013 10:25 am 
Neconectat
pana
pana

Nu exista asemenea taxa Lucian. Ai fost informat gresit. Avizul de arie protejata este gratuit. Cel putin pentru mine asa a fost... :D

Sus

MesajScris: Joi Feb 21, 2013 10:43 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pana la urma care sunt pasii care trebuie facuti pt a lua permisul?
Eu am fost la PP cu actele de anul trecut si mi s-a spus de doamna de acolo ca trebuie sa platesc 85 lei,dar fiind student daca vin cu adeverinta de student, platesc doar 35 lei.
Ce inseamna sumele astea?
Spuneti-mi va rog pasii pe care trebuie sa-i urmez pt ca o persoana spune ceva,alta altceva etc.
Multumesc anticipat!

P.S. Sunt membru al asociatiei Prieteni Pescari

Sus

MesajScris: Joi Feb 21, 2013 2:22 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Mai cititi odata cu atentie mesajul meu de mai sus. Cine e membru PP trebuie sa platesca cotizatia la PP.
Pentru a avea acces la Prut trebuie sa aveti si avizul de la Politia de Frontiera pe raza careia vreti sa pescuiti.Altfel spus daca pescuiti in Judetul Iasi de la Politia Iasi sau Suceava Botosani ,Galati etc fiecare politie cu zona ei.Mergeti la Finantele publice Iasi(Hala Centrala) si platiti 10 lei pentru elevi si studenti si 30 lei pentru salariati. Pensionarii sunt scutiti de aceasta plata.La politia de frontiera trebuie sa va prezentati cu urmatoarele acte in copie xerox.
1. Copie CI/BI una bucata
2.Copie permis pescuit eliberat de ANPA in anul 2012 daca nu aveti trebuie sa il obtine-ti printr-o asociatie de pescari( AVPS sau PP)fara permis nu puteti pescui decat in lacurile cu plata.
3. Copie dupa Avizul dat de PP pentru ape protejate Prut
4Copie dupa chitanta de la Finantele publice ca ati platit cotizatia pe 2013
La politia de frontiera vi se da sa completati o cerere tip( gratis) la care anexati cu bold copiile mentionate mai sus.
Politia de frontiera va v-a elibera un Aviz peste 15 zile sau mai mult in functie de cate de multe solicitati au..La poarta vi se v-a spune cand sa veniti sa luati avizul. Dupa ce ati obtinut Avizul de la politia de frontiera de pe Copou trebuie sa mergeti sa va inregistrati la SPF Iasi in cartierul Manta Rosie unde este Jandarmeria (langa Siraj) tel 0232460343. sau la SPF Bivolari,Raducaneni,Tutora, Sculeni. daca pescuiti pe zona lor.
La pescuit trebuie sa aveti la voi urmatoarele: CI,-Permis de pescuit ANPA,aviz de mediu si aviz de la politia de frontiera.

Sus

MesajScris: Joi Feb 21, 2013 2:26 pm 
Neconectat
pana
pana

khozer scrie:
Nu exista asemenea taxa Lucian. Ai fost informat gresit. Avizul de arie protejata este gratuit. Cel putin pentru mine asa a fost... :D

Bănuiam acest lucru, însă cred că omul s-a referit la banii care reprezintă c/v taxa permis ANPA pt. anul 2013.

Sus

MesajScris: Vin Feb 22, 2013 1:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Actele mentionate de mine mai sus le -pute-ti depune la
http://www.ijpfiasi.ro/ cartier Copou str. George Cosbuc nr 3-5 Iasi de Luni pana Vineri intre orele 9--11 si 17-19 in vederea obtinerii avizului de intrare pe frontiera la raul Prut.pentru practicarea pescuitului sportiv/recreativ

Sus

MesajScris: Vin Mar 01, 2013 7:32 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Va salut eu am permisul din 2010 dar in 2011 ,2012,nu am cotizat eu cat trebuie sa platesc acum pentru vizarea permisului?

Sus

MesajScris: Vin Mar 01, 2013 9:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Multumesc frumos pentru ajutor Mircea.
Am rezolvat cu permisul si cu pg-ul..a durat jamte de zi pt pg b-)

Sus

MesajScris: Mar Mar 12, 2013 5:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

In atentia pescarilor care au obtinut avizul de acces pe raul Prut de la ITPF Iasi si care doriti sa pescuiti intr-o anumita zona inscrisa pe verso avizului trebuie sa va prezentati la unul din cele 4 SPF sau la cate vreti voi pentru a fi luati inevidenta la ei.
La SPF Iasi care are sediul pe langa Siraj(Manta Rosie) are program de lucru cu publicul(pescarii) de Luni--Vineri de la ora 9--10.
La celelalte SPF mergeti in localitatie respective la sediul lor pentru a fi luati in evidenta.
Nu puteti avea acces in zonele de pescuit daca nu sunte-ti luati in evidenta de SPF

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2