RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 10:33 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Aviz acces la Prut 2013
MesajScris: Mar Mar 12, 2013 8:28 pm 
Neconectat
moaca
moaca

la pf iasi program de la 9la 10 sau de la 9 la 22??
is cretini daca au facut program de la 9-10 , si avand in vedere toate tampeniile care se tin strict legat de portile de acces pe aceasta zona , tind sa cred ca cei de aici chiar vor sa scape de pescari ca sa duca o munca mai usoara...nu ca noi am fi marea problema
cand zic astia nu ma refer la cei care ara frontiera la picior ca ei saracii......

Sus

MesajScris: Mar Mar 12, 2013 8:51 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Programul e de la 9-10.
Dar e bine sa fii pana in ora 9 juma acolo pt ca se intra la seful de sector pe serii.
Dupa ce o sa iti vorbeasca omuletul o sa iti dai seama ca e foarte bine ce face.Stiu ca suna aiurea acuma dar chiar doreste binele pentru Prut si contrar unor pareri cum ca nu tine cu pescarii sa stii ca nu e asa.
Azi am fost pe acolo si am vazut ca prin planul lui impusca 2 iepuri deodata: oprirea braconajului in masa dar si ecologizarea Prutului.
Nu mai are acces nimeni oricum dupa fasie si este valabil si pentru localnicii din zona.Chiar am intrebat explicit chestia asta pe domnul comisar.
Cred ca este prima data cand chiar se face ceva ok pentru noi pescarii si pentru Prut.
E destul de naspa ideea cu portile insa e una buna.Pentru alte idei mai bune ori nu sunt bani ori nu se pot pune in aplicare.Comisarul a spus ca e dispus sa auda alte idei atata timp cat nu implica bani de la stat de care nu are cum sa faca rost.

Din partea mea un mare Bravo pentru el si un mare Imi pare rau pentru cei care se duc si pescuiesc de foame pe Prut.
Totul se va controla: cantitatea de peste,scule,numar de pesti prinsi,daca ai facut curat in zona ta, etc Iar toate incalcarile se amendeaza pe loc.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 11:52 am 
Neconectat
veteran
veteran

SE COBOARA MILITARIA DIN POD !
Sectorul Politiei de frontiera Iasi are in competenta raul Prut de la stalpul de frontiera nr 1038 cu lacalitatile Sendreni,Frasuleni,Sculeni,Medeleni,Petresti,Bosia si Ungheni pana la 1080.
Domnul Comisar sef Nechita raspunde de acest sector. La instructajul ce ni s-a facut la cei 12 pescari care am fost astazi acolo am fost avertizati ca in anul 2013 se v-a aplica legea in litera si spiritul ei privind pescuitul si mediul inconjurator.
Acesul in zona se v-a face numai prin anumite zone unde pescarii trebuie sa faca porti de intrare care sa fie incuiate la lacat si una din cele 3 chei de la lacat sa fie predata la SPF Iasi.Intrarea prin alte locuri se pedepseste cu amenda si suspendarea avizului de pescuit pe Prut pentru 1 an de zile. Pescarul sportiv trebuie sa aiba permanent asupra lui si sa prezinte politistilor care fac control urmatoarele:
cantar pentru cantarit pestele
ruleta pentru masurat pestele
juvelnic pentru pastrat pestele in stare vie
sac pentru colectarea gunoiului
lista cu speciile de pesti si dimensiunea legala la care pot fi retinuti de pescar
2 lansete sau 2 undite cu maxim 2 carlige fiecare din ele
Actele personale,CI/BI permisul ANPA,Avizul de mediu,Avizul de la politia de frontiera
Carnetul de membru de la asociatia din care face parte pescarul
Daca mergeti cu un vehicol,masina,motocicleta etc actele acestuia.
Nu aveti voie sa faceti: sa pescuiti cu mai multe scule decat prevede legea,sa pescuiti noaptea,sa faceti focul,sa va scaldati in Prut, sa faceti fotografii,sa lasati gunoaie dupa ce plecati de la pescuit( chistoace de la tigari,hartii ,peturi,cutii de suc si bere,sticle ,borcane,etc
La plecare sa strangeti si sa luati cu voi gunoiul pe care sa il duceti la un punct de colectarea a gunoiului chiar langa casa voastra daca nu gasiti un alt loc amenajat in acest scop.
urmeaza

Ultima oară modificat de mircea13 pe Mie Mar 13, 2013 12:15 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 12:06 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nu aveti voie sa faceti semne sau sa discutati cu persoanele aflate pe malul celalalt al Prutului,sa faceti gesturi obscene sau jignitoare,nu aveti voie sa taiati copaci ca sa faceti focul cu ei,sa va spalati masina pe malul apei sau in apropierea raului.sa imprastiati pe jos ulei,banzina,motorina de la masina care polueaza mediul.
Pentru nerespectarea normelor de mediu vi se v-a aplica o amenda iar pentru nerespectarea normelor de pescuit alta amenda.
Sunteti obligati sa va anuntati prezenta in zona de pescuit la numarul de telefon indicat pe verso avizului de acces pe Prut.
Mergeti din timp ca sa obtineti avizul pentru a evita aglomeratia din ultimele zile
Fiti foarte atenti ca sa nu fiti amendati,Daca sunteti amendati puteti face contestatie in justitie in termenul prevazut de lege.Amenzile necontestate trebuie platite deoarece ve-ti fi urmariti daca ati platit sau nu amenda Cei amendati vor fi consemnati in evidentele SPF.

Ultima oară modificat de mircea13 pe Mie Mar 13, 2013 12:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 12:18 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

"Acesul in zona se v-a face numai prin anumite zone unde pescarii trebuie sa faca porti de intrare care sa fie incuiate la lacat si una din cele 3 chei de la lacat sa fie predata la SPF "

Eu tot nu inteleg aspectul asta .. cine face portile, cine detine cheile, unde se vor face, vor fi harti/indicatii care sa indice aceste locuri .. !?

Mi se pare stupida faza cu cheile ? isi va face fiecare poarta lui sau cum ?

Pe langa toate astea, ca si idee cat dureaza instructajul la PF ? am sanse sa ies de-acolo cu actele in regula in 30 min ? Planuiesc sa ajung pe la 9:30.

Merci.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 12:24 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ca sa fii sigur ca poti obtine viza trebuie sa te duci cu cel putin 10 minute mai devreme adica la ora 8,50.Acolo o sa te lamureasca ei.
Da-ti clik pe poza pentru marirea ei ca sa puteti citi

Fişiere ataşate:
2013-03-13 08.56.39.jpg
2013-03-13 08.56.39.jpg [ 1.09 MiB | Vizualizat de 433 ori ]

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 12:47 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

mircea13 scrie:
SE COBOARA MILITARIA DIN POD !
Sectorul Politiei de frontiera Iasi are in competenta raul Prut de la stalpul de frontiera nr 1038 cu lacalitatile Sendreni,Frasuleni,Sculeni,Medeleni,Petresti,Bosia si Ungheni pana la 1080.
Domnul Comisar sef Nechita raspunde de acest sector. La instructajul ce ni s-a facut la cei 12 pescari care am fost astazi acolo am fost avertizati ca in anul 2013 se v-a aplica legea in litera si spiritul ei privind pescuitul si mediul inconjurator.
Acesul in zona se v-a face numai prin anumite zone unde pescarii trebuie sa faca porti de intrare care sa fie incuiate la lacat si una din cele 3 chei de la lacat sa fie predata la SPF Iasi.Intrarea prin alte locuri se pedepseste cu amenda si suspendarea avizului de pescuit pe Prut pentru 1 an de zile. Pescarul sportiv trebuie sa aiba permanent asupra lui si sa prezinte politistilor care fac control urmatoarele:
cantar pentru cantarit pestele
ruleta pentru masurat pestele
juvelnic pentru pastrat pestele in stare vie
sac pentru colectarea gunoiului
lista cu speciile de pesti si dimensiunea legala la care pot fi retinuti de pescar
2 lansete sau 2 undite cu maxim 2 carlige fiecare din ele
Actele personale,CI/BI permisul ANPA,Avizul de mediu,Avizul de la politia de frontiera
Carnetul de membru de la asociatia din care face parte pescarul
Daca mergeti cu un vehicol,masina,motocicleta etc actele acestuia.
Nu aveti voie sa faceti: sa pescuiti cu mai multe scule decat prevede legea,sa pescuiti noaptea,sa faceti focul,sa va scaldati in Prut, sa faceti fotografii,sa lasati gunoaie dupa ce plecati de la pescuit( chistoace de la tigari,hartii ,peturi,cutii de suc si bere,sticle ,borcane,etc
La plecare sa strangeti si sa luati cu voi gunoiul pe care sa il duceti la un punct de colectarea a gunoiului chiar langa casa voastra daca nu gasiti un alt loc amenajat in acest scop.
urmeaza

Asaaaaaaaa. Si daca eu sunt pescar de spinning si nu iau cu mine de obicei decat o lanseta si o gentuta, iar pestele prins ( cu toate ca in general nu prea prind :d ) il eliberez, trebuie sa car toate alea dupa mine. Cantarul tre sa fie electonic, balanta cu masuri sau....??Ruleta sa fie in Inch sau in cm??
Fiecare pescar isi face poarta lui si are lacatul lui??
Tampenii mai mari ca astea eu nu am auzit.
Oricum va fi un an frumos pe Prut in sectorul SPF Iasi. >:) Una e sa vrei sa faci ceva si alta e sa te intinzi mai mult si sa faci exces de zel pentru ca iti permite functia.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 5:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cine dintre useri reuseste sa gaseasca pe net textul acestui tratat ca sa vedem ce cuprinde referitor la pescuitul sportiv pe Prut il rog sa puna aici acel texe ca sa il putem citi
http://www.mae.ro/node/5893

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 5:48 pm 
Neconectat
pana
pana

Am auzit o expresie interesanta si va invit sa meditati la ea... inainte de a lansa un comentariu...

Expresia este: "Pescuitul pe raul Prut nu este un drept garantat de Constitutie"

Eu inca ma mai gandesc...

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 7:36 pm 
Neconectat
pana
pana

Cu alte cuvinte, se va veghea strict asupra prevederilor legale deja existente in ceea ce priveste pescuitul pe ape publice si protectia mediului. Nicio problema din partea mea, le urez spor la controale stricte, poate asa se vor mai rari din asa zisii pescari sportivi ce merg la Prut ca sa-si umple portbagajul cu peste, ocupa ditamai malul cu un snop de lansete si lasa in urma cocina la plecare. Legi si prevederi sunt destule in tara asta, sa vedem daca se vor aplica si mai ales daca se vor aplica tuturor :-/ Platesc bucuros 20 de lei pentru un cantar si o ruleta, numai sa vad ordine pe malul Prutului.
In ceea ce priveste anuntatul acces prin porti anume facute, cu lacat cu cheie si asa mai departe, mi se pare o cheltuiala ce nu e necesara si ma duce cu gandul la vremuri pe care le credeam apuse. Sa zicem ca nu ar fi nicio problema daca, odata amenajate, accesul prin aceste porti s-ar face ca o simpla formalitate si fara bataie de cap. Sper doar ca aceste porti sa nu devina portita unor baieti destepti, care sub acoperirea ca ei au platit amenajarea lor din propriul buzunar, sa se transforme in niste mici apropritari ai unui segment de Prut, la care sa aiba acces doar ei dupa bunul lor plac. Om trai si om vedea cum evolueaza lucrurile, sa nu ne grabim cu aprecierile la adresa PF sau altora pana nu stim situatia clara la Prut anul asta.
@ Khozer: cine, cand, unde, in ce context a facut respectiva afirmatie? spune clar, sa stim si noi...asa, suna ca la OTV ..tradare-tradare, dar s-o stim si noi... :))
Fire intinse tuturor!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2