RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 11:59 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Aviz acces la Prut 2013
MesajScris: Mie Mar 13, 2013 9:21 pm 
Neconectat
pana
pana

S-a intamplat sa o aud in timp ce purtam o discutie cu un reprezentant al PF.
Am senzatia ca chestia asta cu trecutul fasiei de frontiera, vorbesc despre zona aia da pamant arata, este chiar o treaba serioasa, mai ales in contextul in care Romania este membra UE invecinata cu o tara non UE. Se mai vorbea si despre Schengen... Nu stiu ce sa zic... dar zburdatul asta al pescarilor peste fasie pe care l-am vazut pana acum, pe oriunde si in orice directie, ba unii o mai trec bine mersi si cu masina mi se pare ceva extrem, dar extrem de ciudat... Probabil ca daca vom continua asa ni se va retrage P.G.-ul pentru ca la fasie, probabil, nu se poate renunta.
Singurul lucru pe care mi-l doresc este sa NU se intample sa ajunga P.F. sa ne interzica total accesul la Prut. Are posibilitatea sa faca acest lucru, iar daca-l va face, noi nu vom avea nimic cu care sa-i schimbam hotararea.
Tine numai de noi si de atitudinea noastra fata de tara, legi, autoritatile statului, mediul incojurator, Prut, pesti si semenii nostri si de a incerca sa facem un pas inainte spre civilizatie.

Respect
Multumesc

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 9:24 pm 
Neconectat
pana
pana

Am senzatia ca chestia asta cu trecutul fasiei de frontiera, vorbesc despre zona aia da pamant arata, este chiar o treaba serioasa, mai ales in contextul in care Romania este membra UE invecinata cu o tara non UE. Se mai vorbea si despre Schengen... Nu stiu ce sa zic... dar zburdatul asta al pescarilor peste fasie pe care l-am vazut pana acum, pe oriunde si in orice directie, ba unii o mai trec bine mersi si cu masina mi se pare ceva extrem, dar extrem de ciudat... Probabil ca daca vom continua asa ni se va retrage P.G.-ul pentru ca la fasie, probabil, nu se poate renunta.
Singurul lucru pe care mi-l doresc este sa NU se intample sa ajunga P.F. sa ne interzica total accesul la Prut. Are posibilitatea sa faca acest lucru, iar daca-l va face, noi nu vom avea nimic cu care sa-i schimbam hotararea.
Tine numai de noi si de atitudinea noastra fata de tara, legi, autoritatile statului, mediul incojurator, Prut, pesti si semenii nostri si de a incerca sa facem un pas inainte spre civilizatie.

Respect
Multumesc

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 9:51 pm 
Neconectat
somn
somn

pai decat sa imi interzica mie accesul nu mai bine il amendeaza pe ala de trece fasia cu masina? sau sta noaptea? sau are "t" lansete?
ce repede isi rezolva pf-ul treaba:INTERZIS. dar mai ales ce creduli is unii >:p

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 10:09 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer scrie:

Respect
Multumesc

In ceea ce priveste fasia aia arata pot sa iti spun ca am vazut bucati intregi pe care erau crescute buruienile de ziceai ca-s semanate acolo.Sunt bucati unde, intre casele oamenilor si malul prutului(ce-i drept foarte abrupt) nu exista decat un drum.
Deci toata treaba cu fasia asta mie mi se pare cam praf in ochi.
Personal de cate ori am fost la Prut am intrat pe la porti si pe drumuri si cred ca majoritatea pescarilor fac la fel pur si simplu din cauza ca e mai usor sa care bagajele pe un drum decat prin boscheti si printre copaci.

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 10:09 pm 
Neconectat
pana
pana

Tu dac-ai fi in locul lor si-ai vedea cum joaca pescarii tananica pe fasie oare ce-ai face ? Te-ai duce frumusel cu carnetelul de amenzi la fiecare ca sa le dai cate o hartiuta ca sa aiba cu ce sa se stearga la... ?

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 10:29 pm 
Neconectat
somn
somn

le-as lua avizul si i-as trece intr-o baza de date si nu lar primi nici anul urmator

Sus

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 10:49 pm 
Neconectat
pana
pana

Incearca sa te pui putin si in locul lor.
Ei vor sa aiba cat mai putine batai de cap legate de treaba asta. Ei sunt bugetari. Cine de la ei sa tina baza aia de date? Si de ce sa o faca ? Il plateste cineva in plus pentru asta ? De ce sa se osteneasca sa alerge dupa pescari pe malul Prutului ? Nu mai bine stau la umbra si se uita cu binoclul sa nu treaca careva ? Nu-i mai usor asa ? Bocanci nu le mai dau pentru ca s-au facut reduceri la cheltuieli la bugetari, iar cei pe care-i mai au au ajuns cu talpa la jumatate si trebuie sa-i foloseasca si anu' viitor, de ce sa-si roada ei talpile ca sa alerge dupa pescari pe malul Prutului ca sa le confiste avizele ? Nu-i mai simplu "INTERZIS" si gata cu toate durerile de cap ?

Sus

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 9:38 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer scrie:
Incearca sa te pui putin si in locul lor.
Ei vor sa aiba cat mai putine batai de cap legate de treaba asta. Ei sunt bugetari. Cine de la ei sa tina baza aia de date? Si de ce sa o faca ? Il plateste cineva in plus pentru asta ? De ce sa se osteneasca sa alerge dupa pescari pe malul Prutului ? Nu mai bine stau la umbra si se uita cu binoclul sa nu treaca careva ? Nu-i mai usor asa ? Bocanci nu le mai dau pentru ca s-au facut reduceri la cheltuieli la bugetari, iar cei pe care-i mai au au ajuns cu talpa la jumatate si trebuie sa-i foloseasca si anu' viitor, de ce sa-si roada ei talpile ca sa alerge dupa pescari pe malul Prutului ca sa le confiste avizele ? Nu-i mai simplu "INTERZIS" si gata cu toate durerile de cap ?

Crede-ma sa fii bugetar nu e chiar asa de rau precum se aude.Nu sunt bugetar dar am f multe cunostinte care lucreaza la stat- chiar in ministerul de interne si in ministerul apararii- si nu o duc asa de rau.
Nu stiu daca trebuie sa le gasim noi scuze. Pana la urma pentru asta sunt platiti sa protejeze granita de stat a tarii, si la investitiile care s-au facut in ultima vreme in logistica cu toata chestia asta cu spatiul schengen nu cred ca e atat de dificil.
Problema cred ca vine din alta parte, nu de la pescari sau cel putin asa vreau sa cred (poate aici se incadreaza doar gibonii ce beau votca saniuta si uita sa-si ia sticla acasa....). Vreau sa cred ca, macar pescarii ce sunt din oras, au ajuns la un nivel de civilizatie in care nu mai trec fasia ca vaca prin popusoi si nu mai lasa gunoaiele aruncate peste tot.
Ca de la meltean nu prea ai ce cere. Si aici nu vreeau sa fiu inteles gresit- am intalnit oameni si oameni.Dar vorba aia sunt exemplele care confirma regula.

Sus

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 11:27 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Sfat pt cei care vor sa ia aviz .. sa fie prezenti la poarta PF, la Siraj, la 8:50 pt a intra in prima tura, si maxim 9:20/9:30 ca sa prinda a 2-a tura, am inteles ca se mai face si o a 3-a tura daca se aduna oameni pana in ora 10:00, si daca se incadreaza in timpul alocat de comisar pt treaba asta, dar .. nu garanteaza nimeni si nimic ca o sa intrati.

Tare sunt curios daca aceeasi situatie o sa o intalnim si la celelalte pichete, gen Tutora ? Tot cu poarta? tot cu aratura ? tot cu instructaj si verificat la sange ?

Inainte de 2000 stiu ca accesul se facea prin locurile special destinate accesului dupa fasie, unde erau niste porti intr-adevar .. din araci culesi din padure probabil, nu erau inchise cu cheie .. puteai trece pe acolo, dar aveai obligatia sa dai cu maturoiul sa iti stergi urmele dupa ce ai trecut .. de ce nu se poate face la fel ? de ce chei/lacate ? cine are de trecut ... sare si poarta, trece si pe langa ..

S-aveti nervii tari, in rest fir intins.

Sus

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 6:34 pm 
Neconectat
moaca
moaca

eu o singura chestie am de obiectat la toata treaba asta
adica daca eu mi-am facut poarta unde vrea muschiul meu si numai eu am cheie la lacat ala e locul MEU???? dar ce-s propietar sa-mi pun lacat si sa nu mai treaca nimeni pe poarta aia?
pai cum naiba ne facem toti porti una langa alta...si suntem propietari pe locul ala de pescuit...
asta nu o inteleg eu

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2