RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 11:59 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permise pescuit 2014
MesajScris: Joi Mar 06, 2014 6:55 pm 
Neconectat
somotei
somotei

si nu-i acelasi lucru? :-/

Sus

MesajScris: Joi Mar 06, 2014 7:00 pm 
Neconectat
pana
pana

in teren nu e acelasi lucru.....Avps face controale singura,spune ca PP nu mai au voie sa elibereze permise.....nu mai comentez

Sus

MesajScris: Joi Mar 06, 2014 7:16 pm 
Neconectat
somotei
somotei

eu am adus la cunostinta pescarilor inca de acum 2 ani pozitiile oficiale ale ANPA, Politiei si Jandarmeriei vizavi de institutiile/persoanele abilitate sa-i controleze pe pescari pe malul apei.
AJVPS-ul mizeaza pe necunoasterea - de catre marea majoritate a pescarilor - a legislatiei din domeniu.

p.s. nu cred ca am facut vreodata party-pris cu acest ONG... :-w

Sus

MesajScris: Vin Mar 07, 2014 9:13 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Petru Diaconita scrie:
in teren nu e acelasi lucru.....Avps face controale singura,spune ca PP nu mai au voie sa elibereze permise.....nu mai comentez

Foarte bine ca fac controale.
Dar ai zis bine... controale. Control pot sa fac si eu... ma plimb pe malul apei si vad care pescuieste legal si care nu.

Alta e sa aplici masuri. Iar ei nu au astfel de competente. Eu sunt sigur ca ei sunt constienti de acest fapt.
Sa-ti ia batul de pescuit in conditiile in care sa zicem tu ai doar chitanta ANPA, aia se numeste furt. E la mintea cocosului ca fara sa ai competente si baza legala nu poti dispune confiscarea unui bun ce face obiectul unei activitati ilegale :)) :)) :)) .
Amenzi, sanctiuni, etc la legea pescuitului iar nu pot sa-ti aplice ca doar nu sunt inspectori piscicoli ANPA si nici nu sunt angatati la Politie sau Jandarmeria ca sa faca lucrul asta.
Haiduc a zis bine, are corespondenta purtata cu organele abilitate ale statului si de acolo reiese clar acest fapt. As sugera fiecarui pescar sa listeze acele adrese (doar daca Haiduc nu are nimic impotriva) si sa le aiba pe malul apei cand merge la pescuit.

Petru, chiar daca nu ne cunoastem, imi pare rau pentru situatia cu PP. Aveai posibilititatea sa ataci si sa faci plangere prealabila impotriva deciziei ANPA de retragere a autorizatiei.

Sus

MesajScris: Vin Mar 07, 2014 10:42 am 
Neconectat
somotei
somotei

doruSV scrie:
Petru Diaconita scrie:

Petru, chiar daca nu ne cunoastem, imi pare rau pentru situatia cu PP. Aveai posibilititatea sa ataci si sa faci plangere prealabila impotriva deciziei ANPA de retragere a autorizatiei.

ANPA a anulat acea autorizatie in urma unei decizii definitive a Justitiei (pe care nu sunt eu in masura sa o comentez) favorabila AJVPS. nu stiu daca mai exista vreo cale de atac. :-/

Sus

MesajScris: Dum Mar 09, 2014 7:21 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Dupa atitea discutii pina la urma ca sa fii in regula pe Prut(iasi) trebuie doar chitanta de la trezorerie,eventual un timbru fiscal de 2 lei si cu astea si buletin la Politia de frontiera pt. PG si esti in regula? la politia de frontiera pun pg direct pe chitanta de la trezorerie?

Sus

MesajScris: Dum Mar 09, 2014 1:51 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Faci copie la xerox pe o coala de hartie intreaga si pui:C.I. permisul cartonat de la ANPA, chitanta de la Trezorerie.Pensionarii vor pune un cupon de pensie pe anul 2014.in loc de chitanta de l.a Trezorerie deoarece sunt scuiti Cu aceasta copie te duci la politia de froniera si de la poarta iti da sa completezi o cerere tip. Cererea si copia o predai la ei si revii cand iti a spun ei ca sa ridici avizul pentru pescuit la Prut.Nu iti mai trebuie nimic altceva
PROGRAMUL de lucru la Politia de Frontiera Iasi ( pe Copou)
Depunera actelor si ridicarea actelor de luni pana vineri inclusiv ora 9--11 si 17--19 In rest nu primeste si nu elibereaza acte.
Prohibitia pe Prut incepe pe 01 aprilie 2014.

Sus

MesajScris: Dum Mar 09, 2014 6:22 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Petru Diaconita scrie:
Avps face controale singura,spune ca PP nu mai au voie sa elibereze permise.....nu mai comentez

pana la urma totul se reduce la chioscuri de vadut permise, nu? asta e marea durere, nu interesul pescarilor.
sa fi vazut ca se plange cineva ca nu mai are acces la populari, paza si/sau controale...

Sus

MesajScris: Dum Mar 09, 2014 10:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Asa arata noua conducere care se ocupa printre altele si de pescuitul sportiv/recreativ.
Ministrul Mediului
Departamentul pentru ape,paduri si piscicultura
ANPA
Iata cu ce se ocupa Departamentul pentru ape,paduri si piscicultura
http://ape-paduri.ro/departamentul-pent ... cicultura/
Iata cu ce se ocupa ANPA
http://www.anpa.ro/index.php/prezentare-generala.html
Iata si Ordinul nr 83/2014 cu porohibitia. Va invit sa cititi cu mare atentie articolul 1 primul rand care enumera tipurile de pescuit recunoacute in Romania.Pe primul loc pescuitul comercial apoi sportiv/recreativ si familial.Deci pescuitul sportiv/recreativ nu prea intereseaza mai mult incurca.
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 202014.pdf

Sus

MesajScris: Dum Mar 23, 2014 3:23 pm 
Neconectat
pana
pana

haiduc scrie:
Petru Diaconita scrie:
Avps face controale singura,spune ca PP nu mai au voie sa elibereze permise.....nu mai comentez

pana la urma totul se reduce la chioscuri de vadut permise, nu? asta e marea durere, nu interesul pescarilor.
sa fi vazut ca se plange cineva ca nu mai are acces la populari, paza si/sau controale...
oare cele 214 dosare penale care au NUP ..... iti spun ceva?...ai studiat problema popularilor(aia cu pastrav a PP de la Humor nu a vazut nimeni)....si tu incerci sa ma convingi ca nu ai nimic cu nimeni....de ce nu povestesti de hotararea judec.anterioara celei prin care noi am pierdut autorizatiile....daca merge toate lumea la trezorerie sigur nu o sa mai comenteze nimeni de paza ,populari.....aia 54 de inspectori anpa pe Romania sigur au timp de asa ceva.....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2