RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 10:38 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 31, 2008 3:18 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Nelu, dar la voi la asociatie, nu e nimik diferit fata de ceilalati ani.Adica ati pescuit mereu cu chitanta si cu "carnetul" de pescar, care nu mai e valabil de ani buni.Ai fost cumva printre norocosii de la voi din asociatie care au avut cartonasul de la Anpa? :mrgreen:

Sus

MesajScris: Joi Ian 31, 2008 7:52 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nick scrie:
Ai fost cumva printre norocosii de la voi din asociatie care au avut cartonasul de la Anpa? :mrgreen:

Cartonasul de la ANPA (cum ii spui tu :oops: ) a aparut prin iulie 2007 ... adica dupa aparitia Ordinului nr. 514/2007 privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale.
Inainte a fost un alt ordin conform caruia "cartonasul" il tiparea CNAFP.

Da sunt printre "norocosii" care au avut permis de pescuit incepind din 2002 pina in 2006. Ca o curiozitate (si pentru corecta ta informare) permisul de pescuit din 2002 era format A4 si purta antetul AGVPS DIN ROMANIA.
Asa ca nu cred ca "nu e nimic diferit fata de alti ani" ... diferenta nu este insa benefica (nici pescarului ... si in cele din urma nici asociatiei care o practica).

Oricum nici la alta asociatie nu merg sa platesc pina nu are "cartonasul de la Anpa" :mrgreen:

Sus

MesajScris: Vin Feb 01, 2008 4:29 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Vrei sa-mi spui ca in ianuarie 2007 ai avut cartonas de la Cnafp?Ma indoiesc, dupa cate stiu cei de la Ajvps au eliberat chitante si au pus viza in carnetul de membru.Gresesc?

Sus

MesajScris: Sâm Feb 02, 2008 12:33 pm 
Neconectat
moaca
moaca

[offtopic]
Intrucit discutia deviaza de la subiectul initial, poate ar trebui redenumit subiectul "Permise de pescuit pe 2008 in Iasi".
Daca as posta sub acest titlu tarifele de la PP ar parea/ar fi un gest cam ... nesportiv sa-i spun asa.
[/offtopic]

Sus

MesajScris: Sâm Feb 02, 2008 10:40 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ioan S. scrie:
nelu scrie:
AVPS Iasi a stabilit tarifele pentru eliberarea permiselor de pescuit sportiv pe anul 2008, dupa cum urmeaza:
........................................................

Eu cred ca nu e chiar asa simplu cum rezulta din citat.

Permisele de pescuit recreativ/sportiv pe anul 2008 nu sunt tiparite inca.
Pe alte forumuri se vorbeste de o Decizie nr.6/11.01.2008 emisa de ANPA BUCURESTI prin care Permisele de pescuit recreativ-sportiv emise si eliberate in anul 2007 isi prelungesc valabilitatea pana la data de 01.06.2008
Problema e ca AJVPS Iasi nu a distribuit permisele de pescuit pescarilor care au achitat taxa de pescuit pe 2007 .
Ori decizia ANPA prelungeste valabilitatea permiselor emise si eliberate in anul 2007.

Sa insemne asta ca din nou vom pescui doar cu chitanta?

Am eu ceva cu pescuitul asta doar cu chitanta. Dincolo de prevederile legale (legea spune ca permisul de pescuit - nominal si netransmisibil - este documentul care atesta ca posesorul poate pescui in apele publice) cel care da banii doar pe niste promisiuni si o chitanta isi asuma niste riscuri.
Este posibil ca nu toate asociatiile sa incheie cu ANPA contractele care sa le permita sa distribuie permise de pescuit catre proprii membri. Adica platesti acum dar nu ai nici o garantie ca nu vei ramine doar cu o chitanta fara valoare .
Asa ca pescarul se poate proteja de astfel de surprize neplacute stind ca permisele de pescuit emise de statul roman le poate gasi doar la o asociatie recunoscuta de stat.

Problema mea e ca nu stiu cum voi pescui pina la 01.06.2008 (intrucit AJVPS Iasi nu mi-a eliberat permisul de pescuit pe anul 2007) si nici nu vreau sa dau bani contra chitanta unei asociatii ... indiferent care ar fi ea.

eu am "carnetelul verde" ....sa inteleg ca nu trebuie sa platesc cei 80 ron....si pot merge la peste pana la vara? :D

Sus

MesajScris: Lun Feb 04, 2008 4:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

emy scrie:
eu am "carnetelul verde" ....sa inteleg ca nu trebuie sa platesc cei 80 ron....si pot merge la peste pana la vara? :D

Uite un citat din Ordinul nr. 514/2007 - privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale:
Citat:
Art. 8. - (1) Pentru dobândirea permisului de pescuit recreativ/sportiv este necesara dovada calitatii de membru al unei asociatii de pescari sportivi legal constituite.
(2) Eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv se face de catre asociatia de pescari sportivi.

Permisul de pescuit pe anul 2008 nu ti-l poate elibera nimeni in acest moment.
Poti plati acum cotizatia de membru al unei asociatii urmind a intra in posesia permisului de pescuit cel mai probabil dupa prohibitie.
Nu poate insa nimeni sa garanteze ca asociatia la care vei plati acum va mai primi autorizatie de pescuit dupa 01.06.2008. (in baza autorizatiei de pescuit asociatia poate elibera permise)
Oricare din asociatii ai intreba ... ei vor pretinde ca pot si va trebui sa mergi pe incredere.

Dupa "intimplarea" de anul trecut (cind nu am mai vazut permisul desi am fost de citeva ori sa-l cer, ultima oara prin luna august) eu nu mai am incredere. Prin urmare prefer sa nu mai merg la pescuit pina dupa prohibitie decit sa platesc o chitanta care nu-mi garanteaza ca voi primi si permisul de pescuit.

Logic ar fi sa poti merge la pescuit pina apar permisele pe 2008. Dupa "minunea" de anul trecut cind s-a putut pescui cu "carnetelul verde" si chitanta eu ma indoiesc ca logica mai are vreo valoare, asa ca nu m-ar mira sa vina cineva sa ma intrebe de ce n-am vizat "carnetelul verde" pe 2008, desi legea spune ca pescuitul se practica in baza permisului de pescuit. Viza din "carnetelul verde" dovedeste doar ca pescarul este de buna credinta si a achitat ce avea de achitat, deci faptul ca nu are permis nu este din vina sa ... sau poate o fi vina sa ca nu si-a ales bine asociatia. :D In fapt situatia actuala nu permite pescarului sa aleaga in cunostinta de cauza asociatia la care cotizeaza ... asa ca decit sa am probleme mai bine renunt temporar la pescuit.

Repet insa ca acestea sunt doar propriile-mi concluzii ... si daca vei proceda astfel o faci pe proprie raspundere.

Sus

MesajScris: Lun Feb 04, 2008 4:27 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ioan S. scrie:
... asa ca decit sa am probleme mai bine renunt temporar la pescuit.
... si daca vei proceda astfel o faci pe proprie raspundere.

Ei, nu "e dracu" asa de negru. Eu am fost anul acesta la Prut de cateva ori, niciodata nu s-au uitat pe cartonas. Mi-au cerut doar buletinul. O singura data m-au intrebat verbal daca am platita taxa de frontiera.
Evident, pana nu esti cu toate actele in regula, nu este legal, fiecare o face "pe barba lui".

Sus

MesajScris: Lun Feb 04, 2008 5:26 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

bingogabi scrie:
Ei, nu "e dracu" asa de negru. Eu am fost anul acesta la Prut de cateva ori, niciodata nu s-au uitat pe cartonas. Mi-au cerut doar buletinul. O singura data m-au intrebat verbal daca am platita taxa de frontiera.

Si eu am fost in prima jumatate a lunii ianuarie 2008. Tot la fel, m-au intrebat de taxa de frontiera.

bingogabi scrie:
Evident, pana nu esti cu toate actele in regula, nu este legal, fiecare o face "pe barba lui".

Eu chiar ma tem de schimbarile care pot surveni pina apar permisele de pescuit pe 2008. Adica, altfel spus, ce ne facem daca vreo asociatie ajunge la concluzia ca nu poate supravietui fara cotizatiile noastre pina dupa prohibitia de 60 de zile din perioada aprilie-iunie.
Pe de alta parte nu ar trebui sa-mi fac probleme. Cind voi intra in posesia permisului pe 2008 acesta acopera intreg anul ca doar nu-l voi plati la jumatate de pret (adica corespunzator cu timpul cit il mai pot folosi).

Daca voi mai iesi vreodata la pescuit pina la apritia noilor permise o voi face - bine zis - pe "barba mea" si tocmai de aceea nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel. Oricum insa pentru mine numarul de iesiri din aceasta iarna este mult ... mult mai mic decit in iarna trecuta ... si sincer nu am prea multe motive sa doresc mai multe iesiri. :oops: :evil:

Sus

Subiectul mesajului: Re: permise de pescuit pe 2008
MesajScris: Lun Feb 04, 2008 6:51 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Asociatiile care nu au dat permisul de pescuit pescarilor, i-a silit pe acestia sa pescuiasca ilegal. "Norocul" lor ca politia de frontiera nu e la curent cu legislatia.Si ca o faza amuzanta , doi cunoscuti de ai mei meg pe Prut si sunt controlati de frontieristi.Prietenul meu le explica care e treaba cu cartonasul, spunandu-le ca, carnetelul verde nu tine loc de permis.In tot acest timp era inghiontit de zor de colegul lui, care era membru Ajvps. :lol: Norocul lui ca frontieristul nu a priceput nimic. :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: permise de pescuit pe 2008
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 2:01 pm 
Neconectat
veteran
veteran

din cate stiu, politia de frontiera ar trebui sa fie interesata doar de PG si buletin. pentru a cere si permis, talon si alte dovezi, echipajul trebuie sa fie insotit si de reprezentatul unei asociatii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2