RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:27 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: permis pescuit 2009
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 7:55 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

as vrea sa merg sa-mi vizez permisul pe anul 2009 , stie cineva daca s-au stabilit tarifele pentru anul asta??

Sus

Subiectul mesajului: Re: permis pescuit 2009
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 9:03 pm 
Neconectat
somn
somn

pe un alt forum de pescuit scrie mare: Asocierea nu mai este obligatorie!. deoarece nu sint documentat pe tema asta si nici nu stiu pe cineva sa ne lamureasca, am sa postez o pagina din monitorul oficial si lincul discutiei:
http://forum.lapescuit.net/viewtopic.php?t=6858

Fişiere ataşate:
251729134953a6c9ba18b.JPG
251729134953a6c9ba18b.JPG [ 213.3 KiB | Vizualizat de 1527 ori ]

Sus

MesajScris: Joi Ian 15, 2009 8:55 am 
Neconectat
veteran
veteran

am citit ordinul si discutiile de pe link. tot nu-mi dau seama de unde trageti concluzia ca asocierea nu mai este obligatorie. sau nu inteleg la ce asociere te referi? cu cine asociere?
mie mi se pare ca numai asociatiile legal constituite si inregistrate pot elibera permise... cu acordul ANPA. trebuie sa fii inscris in registrul unic pt a elibera permise. si in afara de drepturi, ca asociatie mai ai si indatoriri.
daca ai posibilitatea, pune si anexa 1 si 2 ca mi se par importante.

Sus

MesajScris: Joi Ian 15, 2009 6:00 pm 
Neconectat
somn
somn

nu am amindoua anexele. este vb despre faptul ca, pt a pescui nu mai este obligatoriu sa fii membru intr-o asociatie ; poti sa-ti iei doar permisul de pescuit (cel de la ANPA)

Sus

MesajScris: Joi Ian 15, 2009 6:11 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Salut. Mai citeste http://www.lapescuit.net/discutii generale

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2009 9:47 am 
Neconectat
pana
pana

Art.2
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenþia Naþionalã pentru Pescuit ºi Acvaculturã, prin asociaþiile de pescari sportivi/cluburile de pescuit sportiv ºi federaþii legal constituite, în baza unui protocol de predare-primire.

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2009 10:28 am 
Neconectat
veteran
veteran

acel "prin" din art 2 citat de petru reprezinta o precizare clara ca nu poti obtine permis direct de la ANPA.

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2009 12:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Buna ziua! Citatul prezentat de Petru "Art.2 Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenþia Naþionalã pentru Pescuit ºi Acvaculturã, prin asociaþiile de pescari sportivi/cluburile de pescuit sportiv ºi federaþii legal constituite, în baza unui protocol de predare-primire." este din PROIECTUL Ordinului nr. 753 /16.12.2008.

In varianta aprobata nu se specifica nimic de obligativitatea asocierii. Ordinul 753/16.12.2008 se gaseste pe site-ul A.N.P.A.(http://www.anpa.ro/ ) Citez: "Art. 2. Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură."
Problema este deja prezentata si in nr. 01/2009 din Aventuri la pescuit.
Sper sa fie vorba doar de necunoasterea situatiei fara niciun interes in asocierea intr-o forma sau alta!!!

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2009 2:44 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ai dreptate, in ordinul aflat pe site-ul ministerului agriculturii nu mai apare specificatia "prin asociatiile ....".

ar fi o veste buna pentru pescari. numai ca...

... nu as fi asa de sigur pe ceea ce urmeaza. iti aduc aminte ca vechiul ordin emis vara trecuta a fost anulat in instanta. noul ordin, acest deja celebru 753/16.12.2008, a fost aprobat pe ultima suta de metri de guvernul Tariceanu si, o chestie extrem de ciudata, deja unele trezorerii din tara nu mai primesc taxa pentru pescuit. in plus, ordinul 753 nu face o specificatie clara in privinta posibilitatii de a pescui fara a apela la o asociatie (doar ca nu mai impune acest lucru). asteapta si normele de aplicare a legii, s-ar putea sa apara surprize pana atunci. eu unul, pana nu vad aplicat acest ordin in practica, nu mai cred nimic. de altfel, ordinul este neclar in multe privinte si aici nu pot sa nu-ti intorc remarca: "Problema este deja prezentata si in nr. 01/2009 din Aventuri la pescuit." Articolul din AVP lasa multe semne de intrebare si sper ca incercarea ta de a ne lamuri astfel e facuta fara niciun interes ascuns :D

oricum, sunt sanse mari ca asocierea sa nu mai fie impusa. cine reuseste sa-si ridice permisul de la ANPA il rog sa ne anunte si pe noi.

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2009 6:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Mda! Din cate stiu vechiul ordinul a fost blocat in instanta de actiunea unor asociatii... Iar introducerea textului referitor la "calitatea de pescar sportiv este data de apartenenta la o asociatie" in proiectul de ordin 753 se datoreaza tot unor asociatii care isi vedeau pierdute veniturile din cotizatii ...
Interventia mea a fost fata de o afirmatie facuta de cineva pe forum, si s-a bazat pe date ce le avem la dispozitie, date reale, citate si nu pe presupuneri!
De acord ca atat ordinul cat si articolul din AVP lasa loc la multe interpretari (sper ca nu a deranjat referirea la alta revista :D )!!
Iar interesul ascuns.... nu-l vad unde ar putea fi !?!
Singurul lucru care mi-l doresc este sa pot obtine permisul de pescuit fara a fi obligat a fi membru intr-o asociatie, indiferent care e aia!!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2