RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 9:57 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 12:26 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@ khozer
discutia este un pic mai generala si nu se poarta doar pt cei din iasi (desigur si pentru ei, dar problema distantei este cea mai mica)
latesul nu a fost adus in discutie ca asociatie/club ci ca avantaj oferit de prieteni pescari membrilor (o taxa mai mica pe aceasta locatie).
@ explorer
probabil stii, dar trebuie sa fac precizarea pt toata lumea: ajutorul dintre pp si lates este reciproc. servicii contra servicii. poate balanta inclina in prezent catre pp, dar cine are cantar pt asa ceva?

Sus

MesajScris: Mar Ian 19, 2010 8:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

khozer scrie:
Este clar ca cheltuielile de functionare se rasfrang in valoarea cotizatie dar chiar si la aceasta valoare exista 39 ( sper ca am numarat bine ) de membri care o platesc. ...

Esti glumet. Cum poti sa crezi ca acest iaz poate fi sustinut de taxa care au platit-o 39 de pescari pentru 10 ani? :lol: Mai informeaza-te!

Sus

MesajScris: Mie Ian 20, 2010 3:24 pm 
Neconectat
veteran
veteran

gabi, in afara de taxa de membru, pe lates exista si o cotizatie anuala. un marketing bun a facut ca numarul de pescari platitori cu ziua sau abonament anual sa creasca semificativ si asta este un motiv important pt care latesul reuseste sa se dezvolte.
pe de alta parte, nu doar marketingul a avut importanta, pt ca pescarii nu ar fi venit si a doua oara daca nu erau multumiti. (or mai fi unii care nu mai vin, dar nu poti impaca pe toata lumea).
dar cel mai important este pt lates grupul care s-a format acolo si care a lasat usa deschisa si pt cei care au venit ulterior, si pt cei care vor mai veni.

ps. deranjeaza pe cineva daca schimb titlul acestui topic?

Sus

MesajScris: Mie Ian 20, 2010 4:01 pm 
Neconectat
pana
pana

multumesc alex leonte pentru cele afirmate

Sus

MesajScris: Mie Ian 20, 2010 10:09 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

alex leonte scrie:
@ khozer
discutia este un pic mai generala si nu se poarta doar pt cei din iasi (desigur si pentru ei, dar problema distantei este cea mai mica)
latesul nu a fost adus in discutie ca asociatie/club ci ca avantaj oferit de prieteni pescari membrilor (o taxa mai mica pe aceasta locatie).
@ explorer
probabil stii, dar trebuie sa fac precizarea pt toata lumea: ajutorul dintre pp si lates este reciproc. servicii contra servicii. poate balanta inclina in prezent catre pp, dar cine are cantar pt asa ceva?

si eu sunt tot un alex si eu unul voi opta pentru PP, sub nici o forma nu voi intra in asoiatia comunistior care daca esti vanator esti bun, daca esti pescar esti ciumat. acu muuulti ani in urma am cumparat prima mea lanseta de la ei (si ultimul lucru din magazinul ajvp-ului, un silstar cu mulineta fara rulmenti, aveam circa 9 ani) insa faptul ca a doua oara cand am intrat in magazinul lor am fost tratat cu spatele cand am intrebat de ceva de pescuit ma facut sa nu mai intru nici in ziua de azi pe la ei. cat despre ajutorul reciproc este clar, chiar dac reciproca nu este de ordin material ci sub o alta forma.
@khozer
PP e pentru pescari si numai pentru pescari, si in plus nu e tot una cu clubul planet chiar daca colaboreaza (si cred ca e un avantaj reciproc), ajvps e de la pescari pentru vanatori clar (cred ca e clar unanim). cat despre distanta dintre iasi si lates sa punem 300 km dus intors( chiar daca e distanta iasi-bacau-iasi) pentru 4 pescari ar insemna 18-20 litri de motorina (cca 80 lei/4=20lei de pescar) la care s-ar mai adauga circa 50 lei fara reducere /24 ore de pescar SERIOS taxa(taxa care pe un iaz care te lasa sa iei 5 kile acasa pe care oricum nu le prinzi, caci nu sunt in tot iazul 5 kg de peste, tot o platesti) asa ca la un calcul simplu se merita latesul si PP per total si ai si varianta prut, siret si jijia daca totusi nu poti merge pe lates (ca mine caci inca nu am reusit datorita crizei si spagilor din spitale sa ma redresez si sa imi pun la punct echipamentul minim pentru lates) sa beneficiezi de cei 20% reducere. sper sa nu se supere nimeni pe mine, e doar punctul meu de vedere, nu e o cearta sau altceva. PS: khozer daca aveam freza pentru gheata sa stii ca ti-o imprumutam, la risc, asa m-am imprietenit si cu meugen, i-am imprumutat o lanterna de cap cu toate ca il stiam doar de pe forum si am constatat ca e serios. [asta ca sa vezi ca stiu cm tot ce misca pe acest forum chiar daca nu am activitatea ta :)) ]

Sus

MesajScris: Mie Ian 20, 2010 10:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

bingogabi scrie:
khozer scrie:
Este clar ca cheltuielile de functionare se rasfrang in valoarea cotizatie dar chiar si la aceasta valoare exista 39 ( sper ca am numarat bine ) de membri care o platesc. ...

Esti glumet. Cum poti sa crezi ca acest iaz poate fi sustinut de taxa care au platit-o 39 de pescari pentru 10 ani? :lol: Mai informeaza-te!

daca toti cei 39 de membri ar plati cate 55 lei ar insemna 2145 de lei (circa 3.5 luni salariul unui paznic care ar lua 600 lei, fara a mai socoti impozite si alte prostii), chiar daca ar fi 390 de membri a cate 55 lei anual(40 cotizatie si 15 taxa de inscriere)/12 luni ar iesi undeva la 1787.5 lei pe luna ceea ce cred ca nu ar fi nici pe departe suficient sa rezisti cu un lac precum latesul. cred ca nu gresesc cu nimic in aceste calcule simple, daca nu ar fi bunavointa si implicarea membrilor activi si a sponsorilor eu cred ca latesul nu ar supravietui nici macar in cazul in care PP ar vira toti banii catre lates, sau gressc??? restul banilor incasati de la pescari razleti ce vin de 2-5 ori pe an pe lates nu cred ca ar fi de luat in calcul ca venit sigur entru intretinearea latesului ci doar o rezerva pentru pierderi accidentale/completari (gen furt, calamitati, etc). oricum felictari celor care sustin, administreaza si vegheaza acest lac! khozer cred ca a vrut sa spuna altceva, numai ca s-a exprimat gresit, eu cred ca tu stii mai bine decat muti care sunt sacrificiile facute de unii pentru lates.

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 12:11 am 
Neconectat
veteran
veteran

Daca stai si te gandesti ca distanta Iasi-Lates-Iasi este de 240km dus-intors, iti mai raman bani sa mai pui si o bere/de fes in bagaj :wink:

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 5:40 am 
Neconectat
veteran
veteran

Greu greu...cu permisele astea,eu personal nu-mi mai bat capul,in putinul timp care-l am pentru pescuit o sa merg la iazuri si cu asta basta.

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 6:52 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

LIBERA ASOCIERE nu poate fi conditionata si impusa ,de aceea se numeste LIBERA. Apropo,am pescuit in Olanda in vreo 3 ani consecutivi, acolo sistemul dorit de pescarii de pe la noi exista si functioneaza de mult.Permisul ANUAL costa 9,5 euro si il poti cumpara de la posta ,petshopuri,etc. ,iar apele colcaie de peste.Ca exemplu,in doua saptamani ,intr-o balta de 500 pe 400 metri, s-au prins in jur de 40 de stiuci intre 1,5 si 11 kg ,biban de 1,2kg ,platici intre 1 si 3,8kg. Acolo NU EXISTA asociatii impuse prin lege ,ci doar cluburi,iar cei mai competenti paznici sunt chiar pescarii olandezi,carora romanii cu care am fost le-au dat lectii de pescuit in orice stil . Noroc ca grupul de romani cu care am facut deplasarile in Olanda este format din oameni educati Va rog sa-mi iertati visul ca la noi va fi candva la fel.Oricum ,primul pas ,adica detasarea permiselor de la asociatii a fost ucis de la inceput.

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 8:41 am 
Neconectat
somotei
somotei

primul pas pe care l-as vedea obligatoriu la noi, dincolo de (ne)asociere, e o paza serioasa pe apele publice, lucru pe care nimeni nu se arunca-n fata sa-l faca... :oops:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2