RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:41 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 21, 2010 9:39 am 
Neconectat
pana
pana

explorer - multumesc pentru bunavointa

am vrut sa spun 39 membri x 300 EURO/an = 390 membri x 30 EURO/an = 11700 EURO/an = cca 500 milioane lei vechi ( nu-mi dau seama daca sunt multi sau nu )

In alta ordine de idei aud ca PF nu va mai permite pescuitul pe Prut in jud. Iasi
In contextul asta constat ca Lates-ul s-a apropiat brusc de Iasi :D

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 11:28 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

si pana la urma de unde o sa ne scoatem permise de pescuit ? anpa sau asociatii ?

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 12:18 pm 
Neconectat
veteran
veteran

bingogabi scrie:
Daca stai si te gandesti ca distanta Iasi-Lates-Iasi este de 240km dus-intors, iti mai raman bani sa mai pui si o bere/de fes in bagaj :wink:

cum faci tu calculele, gabi, ca sa-ti iasa socoteala!
pai, de la tine din poarta sunt fix 100 km pana la lates (120 km doar daca faci un ocol scurt fara stirea sotiei :D ). apoi, poti sa imparti la doi, ca doar nu mergi singur la pescuit.

revenind la topic, daca legea ramane ca in proiect, probabil permisele se pot scoate si de la anpa, dar ele trebuie insotite in mod obligatoriu si de carnet de membru de la o asociatie. deci, nu cred ca se merita sa mergi in doua locuri ca sa obtii dreptul de a pescui.

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 5:22 pm 
Neconectat
veteran
veteran

khozer scrie:

am vrut sa spun 39 membri x 300 EURO/an = 390 membri x 30 EURO/an = 11700 EURO/an = cca 500 milioane lei vechi ( nu-mi dau seama daca sunt multi sau nu )

Cati bani crezi ca ar trebuie sa-i dai unui singur paznic sa fii sigur ca nu baga mana "in balta"?
Hai sa zicem ca-i dai o suma modica de 10 mil + 4mil darile la stat= 14mil x 12 luni= 168 mil/ an. Banii aia din calculul tau (respectiv 500mil) ajung pt 3 paznici :lol:

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 5:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
....
pai, de la tine din poarta sunt fix 100 km pana la lates (120 km doar daca faci un ocol scurt fara stirea sotiei :D ). apoi, poti sa imparti la doi, ca doar nu mergi singur la pescuit.
...

Eu plec din parcare, cred ca din cauza asta a iesit mai mult :wink:

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 10:28 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer scrie:
explorer - multumesc pentru bunavointa

In alta ordine de idei aud ca PF nu va mai permite pescuitul pe Prut in jud. Iasi
In contextul asta constat ca Lates-ul s-a apropiat brusc de Iasi :D

cu placere, eram sigur ca ai gandit altceva, oricum nu ajung, mai sunt lucrari de intretinere, repopulari, paza, contabili, impozite, etc. statul te stoarce, salariatii oricat le dai tot vor mai mult, e destul de greu (am trait pe soriciul meu ambele ipostaze- si de angajator si de angajat, partea nasoala e ca am inceput cu cea de angajator, dar asta e, am putut odata si voi mai putea insa cu lectia invatata printre lacrimi)
cat despre PF, am auzit de la domnul arnautu ca este un destept care vrea sa interzica pescuitul recreativ sportiv pe raza judetului. sa ii fie rusine, probabil e actionar sau detine vreo balta prin zona iesilor si trage la turta lui, este inadmisibil. sa interzica pescuitul industrial/braconajul pe tot prutul (inclusiv barajul stanca) ar fi o idee minunata si apoi daca nu se vad rezultate in cativa ani sa inchida si pe cel sportiv. daca se va inchide pescuitul pe prut de la baraj pana la raul elan eu unul tot imi voi scoate permis si voi merge pe baraj, am casa la 500-800 de metri de apa, imi iau concediu si tot ma duc pe prut( cu toate ca pe acest lac ar trebui creata zona cu specii pe cale de disparitie-caras, platica, crap romanesc, stiuca, salau, rosioara, scobar, specii din care de multi ani nu mai vad pe la pescarii/braconierii din zona decat exemplare mici- mult sub limita legala).
legat de distanta iasi-lates-iasi eu am umflat intentionat la 300Km, ii mai ramane si celui care pune masina la bataie de o spalare acolo, o uzura, iar in conditiile in care merg 4-5 pescari nici nu se simte drumul(mai ales daca se reuseste sa se stea 24-48 de ore). eu personal ma duc circa 50Km dus pana la locul meu de pescuit pe prut(un loc destul de retras) in conditiile in care nu am masina mea personala si platesc la firma la care lucrez intre 3500-4500 lei vechi/Km(depinde de ce masina iau, de cheltuielile din luna respectiva, uzura, etc), e destul de mult, mai ales ca ma duc in fiecare weekend vara (rar sar unul din diverse motive) insa pentru mine e nemaipomenit sa stau acolo linistit, sa uit de problemele adunate in timpul saptamanii pentru o zi sau doua, indiferent de rezultat(0,1,2,... pesti=). daca e sa socotesti in bani, nici o iesire la venetia(sau orice balta gratuita chiar daca ai prinde cativa pesti) nu e profitabila.

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 7:06 am 
Neconectat
pana
pana

Hai s-o zic iar pe aia cu "prisma" ca mi-a starnit lingoreea:
Am aflat ca pe mine, care sunt membru AVP.s.a.m.d., ma costa 95 lei sa devin membru PEs.a.m.d. Probabil ca pentru a
ramane membru AVP.s.a.m.d. ma va costa tot cam 80 lei.
I-am intrebat pe unii si pe altii daca si-au facut permisul pe anul acesta in contextul cel nou in care PF din Iasi a interzis
pescuitul la Prut. Stiti ce mi-au raspuns ? Ca si-au facut permis ca sa se poata duce in BT sau VS la pescuit, ca acolo PF
da voie la Prut. Pai sa ma duc sa-mi fac permis direct in BT sau VS, nu ? De la asociatiile de acolo obtin mai mult si poate
pentru aceeasi suma de bani.
Sau sa mai astept aici in Iasi si sa-mi fac permis la acea asociatie care se va implica si va rezolva problema interzicerii
accesului pe Prut a pescarilor SPORTIVI, CU ACTE IN REGULA SI COTIZATII PLATITE LA ZI ?
Ce frumos ar fi sa aud: "Dom'le, pe Prut, in Iasi in zona X->Y, au voie sa pescuiasca numai membrii asociatiei PIXULESCU
pentru ca ei au garantat ca sunt sportivi, ca respecta legile, ca sunt civilizati, ca au facut si fac actiuni de ecologizare si
curatare a malului s.a.m.d. Daca esti prins p'acolo fara permis PIXULESCU te-au ras aia de la Frontiera, ai pus-o d'o amenda s'un dosarel frumusel.

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 2:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

si pana la urma de unde cand si cum o sa pot sa imi scot si eu un permis de pescuit?

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 2:08 pm 
Neconectat
somotei
somotei

legea pescuitului pe 2010 e inca in stadiu de proiect si va aparea cel mai probabil in martie, asa ca trebuie sa mai astepti (sau sa te duci la AJVPS, ca ei au intotdeauna "permise" :D :twisted: )

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:29 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer scrie:
Hai s-o zic iar pe aia cu "prisma" ca mi-a starnit lingoreea:
Am aflat ca pe mine, care sunt membru AVP.s.a.m.d., ma costa 95 lei sa devin membru PEs.a.m.d. Probabil ca pentru a
ramane membru AVP.s.a.m.d. ma va costa tot cam 80 lei.
I-am intrebat pe unii si pe altii daca si-au facut permisul pe anul acesta in contextul cel nou in care PF din Iasi a interzis
pescuitul la Prut. Stiti ce mi-au raspuns ? Ca si-au facut permis ca sa se poata duce in BT sau VS la pescuit, ca acolo PF
da voie la Prut. Pai sa ma duc sa-mi fac permis direct in BT sau VS, nu ? De la asociatiile de acolo obtin mai mult si poate
pentru aceeasi suma de bani.
Sau sa mai astept aici in Iasi si sa-mi fac permis la acea asociatie care se va implica si va rezolva problema interzicerii
accesului pe Prut a pescarilor SPORTIVI, CU ACTE IN REGULA SI COTIZATII PLATITE LA ZI ?
Ce frumos ar fi sa aud: "Dom'le, pe Prut, in Iasi in zona X->Y, au voie sa pescuiasca numai membrii asociatiei PIXULESCU
pentru ca ei au garantat ca sunt sportivi, ca respecta legile, ca sunt civilizati, ca au facut si fac actiuni de ecologizare si
curatare a malului s.a.m.d. Daca esti prins p'acolo fara permis PIXULESCU te-au ras aia de la Frontiera, ai pus-o d'o amenda s'un dosarel frumusel.

permisul de pecuit daca e tiparit si eliberat de ANPA prin asociatii este valabil in toata romanica asta, si la munte si la mare si pe prut, cred ca si pe dunare (sau o parte din dunare). daca s-ar da in grija asociatiilor portiuni din prut ar fi minunat, inasa nu ar putea sa imi ingradeasca mie, cetatean roman cu permis eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura pe care nu scrie valabil de la Km cutare pana la borna cutare de pe iazul cutare, accesul pe vreo apa publica din tara (pe care nu e interzis prin lege pescuitul sportiv), cat despre cei care lasa mizerie pe mal nu ma deranjeaza sa li se faca si dosar penal sau macar interzicerea accesului si dat in consemn la toata PF macar pe un an. tin minte ca intr-un timp, cei care pescuiau industrial stateau geana pe pescarii sportivi si le atrageau atentia sa lase curat ca vine garda de mediu si daca gasesc mizerie le da lor (industrialilor) amenzi usturatoare, insa ca orice minune a trecut muuult prea repede. sa aveti parte numai de bucurii!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2