RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dar asta…nu va doare ?
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 11:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Vad ca santeti afectati de obligativitatea apartenentei la o asociatie . Si eu sant . Dar parca mai tare ma doare articolul de mai jos , din proiectul de ordin care acus-acus va fi publicat in Monitorul Oficial !
Pescuiesc numai la Prut , asta-i luuuuung , laaaaat si adanc !
Sant nenumarate zilele cand stau de dimineata pana seara fara sa am macar o tresarire de farf de lanseta . La 4 lansete . Dar la doua ? Va fi ,, plangere " !

MINISTERUL AGRICULTURII, PĂDURILOR ŞI DEZVOLTĂRII RURALE
ORDIN
privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv
în habitatele piscicole naturale
Articolul 7

Pescuitul recreativ/sportiv este permis numai cu respectarea urmatoarelor reguli:

a) pescuitul in zonele arondate pentru practicarea pescuitului recreativ sportiv se practica cu cel mult doua undite sau doua lansete cu cate doua carlige fiecare.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Dar asta…nu va doare ?
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 11:37 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

te_io_asa scrie:
Vad ca santeti afectati de obligativitatea apartenentei la o asociatie . Si eu sant . Dar parca mai tare ma doare articolul de mai jos , din proiectul de ordin care acus-acus va fi publicat in Monitorul Oficial !
Pescuiesc numai la Prut , asta-i luuuuung , laaaaat si adanc !
Sant nenumarate zilele cand stau de dimineata pana seara fara sa am macar o tresarire de farf de lanseta . La 4 lansete . Dar la doua ? Va fi ,, plangere " !

MINISTERUL AGRICULTURII, PĂDURILOR ŞI DEZVOLTĂRII RURALE
ORDIN
privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv
în habitatele piscicole naturale
Articolul 7

Pescuitul recreativ/sportiv este permis numai cu respectarea urmatoarelor reguli:

a) pescuitul in zonele arondate pentru practicarea pescuitului recreativ sportiv se practica cu cel mult doua undite sau doua lansete cu cate doua carlige fiecare.

@te_io_asa
eu unul voi merge pe prut la fel ca si anul trecut, 4 lanseta cu un carlig, cred ca si socoata celor care ar trebbui sa faca controale si totusi nu fac, rezultatul sa le dea tot 4 carlige la apa si sa ne lase in pace, ba mai mult: imi pregatesc ancore cu 4 sau 8 brate sa dau (cu monitorul oficial langa mine chiar daca nu sunt de acord nici cu un carlig simplu si pestisor viu si nici cu 10 brate si pestisor viu) cu pestisor, legal nu au ce imi face din moment ce legea interzice expres carligul triplu (=3 brate) cu pestisoooor (a se intelege ca vreau sa dau o palma celor care fac legi doar ca sa se afle in treaba, care nu au habar de partea practica- ginecologii fac legi in domeniul mecanicii de exemplu, mecanicii in chirurgie, analfabetii in parlamentul european, fotbalistii fac legea in interne, absolventii de la litere vand fitinguri sau piese auto si mai sunt denumiti si cosilieri vanzari cand un consilier ar trebui sa poata sa aleaga solutia optima in respectivul domeniu si tot asa as putea contiua muuult si bine, mai ales ca in ultima vreme chiar si i spitale decizile sunt luate de manageri dupa cifre si nu de catre doctori cu experienta in salvarea de vieti omeesti si ma opresc aici cai as putea continua cu multeeee traite in putinii ani traiti in romanica noastra.

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 4:54 pm 
Neconectat
somn
somn

Nu sunt un pescar dedicat Prutului insa dupa parerea mea, in locurile ce tin peste, abia daca incap 2 lansete. As ca din punctul meu de vedere ar fi ok. Mai grav mi se pare accesul oricui acolo, si mostenirea locurilor de pescuit - "locul meu"... :x

Sus

MesajScris: Joi Ian 21, 2010 10:45 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Se pare ca lucrurile se ,, rezolva” intru linistiea lui Legio ! care a spus : Mai grav mi se pare accesul oricui acolo, si mostenirea locurilor de pescuit - "locul meu"...

Politia de Frontiera Iasi interzice pescuitul la Prut in raza ei de competenta ( informatie primita astazi de un ,, prutar “ de la ANPA ) .

Asa ca locurile de pescuit vor fi ,, mostenite “ de d-l director dela…. , de d-l inspector de la … , de d-l presedinte de la … , etc. ( ei , acuma esti multumit , Legio ; nu mai intra ,, oricine “ acolo ! ) .

Prin urmare , fir intins , prutari !

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 7:03 pm 
Neconectat
somn
somn

Nustiu dece arati cu degetul catre mine cand spui toate astea si sincer tare as vrea sa aflu.
Cat despre ce zice vecinu care e prieten cu varul cumatrului care a avut pamant pe bocanci de la ultima iesire pe Prut... mai bine lasa! Lucrurile astea ori sunt oficiale si se sprijina pe o chestie scrisa ori nu sunt deloc.

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:07 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
Nustiu dece arati cu degetul catre mine cand spui toate astea si sincer tare as vrea sa aflu.
Cat despre ce zice vecinu care e prieten cu varul cumatrului care a avut pamant pe bocanci de la ultima iesire pe Prut... mai bine lasa! Lucrurile astea ori sunt oficiale si se sprijina pe o chestie scrisa ori nu sunt deloc.

corect, atata timp cat nu e oficiala nu e de luat in seama. cat despre chestia cu mostenirea locului eu am rezolvat-o, am langa mine o jumate de tarie si o toporisca bine ascutita, cand vin mostenitorii se uita bine la ambele(ca sunt nedespartite) si aleg, iau o dusca si pleaca sau pleaca oricum (chiar daca in 90% din cazuri am fost singur, majoritatea prefera sa ia o tarie si sa plece) si inca o chestie tare, au fost intr-o zi langa mine niste "mostenitori" cand a venit PF-ul si daca eu merg in aceeasi zona si cam toti baietii stiu ca am actele ok nici nu mi-au mai cerut actele, s-au multumit cu "sa traiti, trage, trage?". din vara vreau sa imi iau si pistol (macar cu gaze) si sigur va disparea mostenirea acolo unde merg eu. eu unul sunt obisnuit, cand eram mic strangeam sculele si cautam alt loc (chiar daca o saptamana la rand dadeam nada in acel loc), dupa ce am mai crescut, ma ajutat si fizicul putin, am mai facut si ceva box tailandez si imi pastram intotdeauna locul in fata marlanilor, fac alergie numai cand ii aud ca spun:"e locul meu", mai ales ca am la cativa metri buni sub apa lacului stanca-costesti hectare de pamant pe care familia mea nu a reusit nici in ziua de azi sa le revendice (doar partial si nu vreau pamant, vreau luciu de apa ca in acea zona sa poata veni oricine cu lanseta fara sa ii bage setca cineva la 10 metri de mal).
fire intinse!

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:44 pm 
Neconectat
somotei
somotei

explorer scrie:
am langa mine o jumate de tarie si o toporisca bine ascutita.
din vara vreau sa imi iau si pistol (macar cu gaze)
dupa ce am mai crescut, ma (sic!) ajutat si fizicul putin, am mai facut si ceva box tailandez(sic!)

:evil: din insiruirea de arme si sporturi sangeroase folosite ori practicate :oops: , cu care poti da peste cap pustoaice de 15 ani semidegresate de idei comestibile, rezulta ca ai o problema de barbatie :D :wink: a.t.a.t.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 10:33 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio a spus asa :

Uite ca te lamuresc , Legio

Eu daca am postat topicul pe forum am facut-o pentru ca eram afectat de o prevedere a unei ordonante ce nu peste mult timp urmeaza sa apara publicata in MO , voiam sa aflu si parerile altor pescari , eventual speram sa gasesc o unitate in gandire asupra acestei chestiuni si , poate , un mod de actiune comun pentru a schimba prevederea ( ca, cel putin teoretic , proiectele de ordin privind pescuitul au fost publicate pe site-ul MADR pentru ca cei interesati sa le analizeze si sa faca propuneri pentru modificare sau completare ) .

Daca te-ai fi oprit la prima parte a raspunsului tau (Nu sunt un pescar dedicat Prutului insa dupa parerea mea, in locurile ce tin peste, abia daca incap 2 lansete. As ca din punctul meu de vedere ar fi ok. ) totul ar fi fost in regula .

Partea a doua a raspunsului (Mai grav mi se pare accesul oricui acolo, si mostenirea locurilor de pescuit - "locul meu"...) a avut efectul unei lovituri neasteptate .
Si bineinteles ca m-au napadit intrebarile .
Oare ce vrea sa zica expresia ,, accesul oricui acolo “ ? O fi vre-o impartire a pescarilor in clase ? Superiori – inferiori ; destepti – prosti ; fitosi –nefitosi ; triastari – netraistari (expresie des folosita pe forumul PP ) ???
Oare omul asta ( Legio ) crede ca eu sant un oarecine care nu are ce cauta la Prut si , in loc sa-mi raspunda la durerea mea privind prevederile ordonantei , imi arunca in fata convingerea sa ferma ca accesul pescarilor la Prut ar trebui restrictionat ?
Oare ce-l indreptateste pe omul asta ( Legio ) sa aiba o asa atitudine de superioritate ca sa decida cine are acces si cine nu la pescuit pe Prut ?

Cu intrebari de genul asta in minte am postat un raspuns ,, intru linistea lui Legio “ . Nu am lasat sa se vada ca eram napadit de intrebari , nu am ironizat , nu am intepat , etc. Mai degraba eram dezamagit ca s-a deturnat discutia spre zone nedorite de mine .

Sa stii ca am scris fara patima ( am intrat pe cateva forumuri ca sa ma lamuresc daca zvonurile ce vin dinspre Politia de Frontiera sant adevarate sau nu . Nu mi-a placut de loc ca adesea discutiile care ar trebui sa fie cordiale , tolerante , se transforma in intepaturi , contre , uneori jigniri , rabufniri de superioritate , etc. )

Sa auzim de bine !

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 11:08 pm 
Neconectat
veteran
veteran

:lol:

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2010 1:18 am 
Neconectat
somn
somn

:lol: :lol: :lol:

Cand eram mic si gras voiam sa fiu inalt si slab.Aveam vreo 12 ani pe vremea aia si ma enervau teribil aia care imi dadeau bobarnace peste cap pentru ca nu eram la fel de smecher ca si ei. A trebuit sa imi rup buzunarele unei perechi de blugi pe care mi i-am cumparat cu greu sa constientizez ca a fi smeker nu inseamna sa ai un cutit in buzunar sau sa fii tare-n gura si iute la manie. Lucrurile astea sunt specifice unei anumite varste iar daca nu se diminueaza dupa 20 de ani cu siguranta trebuie ceva pastile.

Nu ai de cine te lua si te iei de mine? Nu gasesti fire pe care sa le despici in patru de dragul unei cauze nobile si te-ai gasit sa te iei de sforicica mea? Nici o problema. Nu ai fi nici primul si nici ultimul...
Asta cu "loviturile neasteptate", cu "accesul oricui" interpretat si rasinterpretat dupa logica afectata de hormoni a unei femei la ciclu mi se pare deja ca fiind un comentariu rupt de realitate. Cand interpretezi o parere personala a unui interlocutor de-al tau ca fiind o atitudine superioara ce aduce atingere ego-ului deja inflamat de testosteron sau de intixicatii etilice eu unul pot spune fara teama de a gresi ca toate astea nu au nici o legatura cu mine! Terog poarta-ti razboiul personal unde vrei tu si cu cine vrei tu, insa nu ma amesteca si pe mine. Daca o sa fiu vreodata interesat de el crede-ma ca o sa te anunt eu... 8)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2