RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:28 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 18, 2010 6:38 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Comunicat de presa importanta de la ANPA
http://www.anpa.ro/ Da clic unde scrie Descarca comunicat pdf si apoi unde scrie OK
Numai bine. Mircea13

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 6:53 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

O tunat, o rasturnat si pana la urma o iesit tot cum o vrut ei...mama lor de hoti.

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 6:56 pm 
Neconectat
somotei
somotei

un cacat :evil: ...scuzati exprimarea :oops:

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 7:02 pm 
Neconectat
somotei
somotei

auzi-ti aici :

" În rândul pescarilor sportivi aceste prevederi care impun procurarea permiselor de la asociaţiile de pescari sportivi au stârnit nemulţumiri, mulţi neînţelegând de ce trebuie să plătească taxă de membru la aceste asociaţii pentru a-şi putea procura permisul care asigură dreptul de pescuit în habitatele piscicole naturale.
Legea mai sus menţionată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociaţiile de pescari sportivi pentru a-şi procura permisul dar cum asociaţiile sunt organizaţii non-guvernamentale nici administraţia nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuţie."

buna justificare...praf in ochi...adica taxa de membru se justifica prin cheltuielile de distribuite :mrgreen:

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 7:03 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Bodnar scrie:
O tunat, o rasturnat si pana la urma o iesit tot cum o vrut ei...mama lor de hoti.

va asteptati la altceva......... :shock: credeati ca deja asociatiile au modificat legea si de maine pescuitul va fi ca in celelalte tari civilizate unde mergi si platesti un abonament lunar , sau anual si poti pescui linistit :oops:
La noi va trebui schimbata intai mentalitatea celor ce dau legile ...unde e paine a si cutitul.

Pana atunci.........fir intins :(

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 9:24 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Baieti, Dracul nu e chiar atat de negru. Daca pana anul trecut, ca sa obtii permisul ANPA trebuia sa mergi personal la Trezorerie sa platesti taxa si nefiintand in Suceava de exemplu, o filiala (reprezentanta) ANPA, trebuia sa te deplasezi pana la Iasi sa-l ridici sau sa delegi pe cineva de acolo sa-l ridice in numele tau, in momentul de fata aceste lucruri au fost reglementate prin intermediul asociatiilor, asociatii care la randul lor suporta niste cheltuieli: de infiintare, de distributie, persoanele care isi consuma din timpul personal pentru organizarea si distributia permiselor trebuiesc in mod normal remunerate, ca nu e nimeni nebun in ziua de azi sa munceasca pentru altul degeaba, toate aceste cheltuieli reflectandu-se in taxa de membru. Daca pe langa cheltuielile pentru permise, din aceasta taxa, asocatia mai organizeaza si alte activitati complementare pescuitului dar in acelasi timp transparente membrilor acestora, nu cred ca exista vreun motiv de nemultumire din partea cuiva. Daca va ganditi ca aceasta taxa reprezinta in unele cazuri mai putin decat taxa de pescuit pe zi la o balta privata, deducem ca nu valoarea in sine reprezinta problema ci insasi ideea de taxa suplimentara ca principiu.

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 9:44 pm 
Neconectat
veteran
veteran

in anglia platesti 25 de lire pe an...care o poti plati si de pe internet..si-ti vine permisul de pescuit.poti pescui pe toate riurile din tara dar iti trebuie permisul si pe baltile private.pe mine nu m-a controlat nimeni,nici din partea statului nici administratorii de balti insa eu nu ma risc.mai mult imi place sa stau pe balta pt 25 de lire decit sa stau in casa tot anul(sau mai multi)in caz ca controleaza.dar in romania...vad ca altfel stau lucrurile....

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 9:47 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

25x4,56=114 ron iesi mai bine la noi cu 80 ron...:D

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 10:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

bun...dar uite ...azi am fost la peste.....am platit 5 lire pt 2 bete jumatate de zi.am prins 7 pesti unu mai frumos ca altu.unde mai platesti tu 25 de lei ca sa prinzi pestii astea?

Sus

MesajScris: Joi Mar 18, 2010 10:14 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Baga si tu o poza sa ne bucuram si noi.. aici inca e gheata pe balta, chiar si cu 50 de lire tot nu poti topi gheata..:D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2