RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Sep 20, 2017 6:33 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Apr 22, 2010 9:30 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

bingogabi scrie:
TomT6 scrie:
... Sunt obligati sa raspunda cf legii in max 30 zile. ...

:lol: De unde ai scos-o pe asta cu "obligativitatea raspunsului in 30 de zile"???

Daca stii sigur ca nu este termen de raspuns la petitii adresate, ma inclin. Chiar daca nu o fi clar in lege un termen, este bine pentru o ulterioara reclamatie sa se astepte 30 de zile ca la institutii. Ce trebuie neaparat este numar de inregistrare al cererii. Sunt convins ca daca vor fi hartuiti cu institutiile abilitate vor face ceea ce trebuie sa faca.

"In situaţia în care nu aţi ajuns la o înţelegere cu vânzătorul sau cu administratorul unităţii, atunci aveţi dreptul să depuneţi o reclamaţie la Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor."
preluare de pe http://www.anpc.gov.ro

Daca nu ai facut o cerere inregistrata, nu ai asteptat un termen, cum poti dovedi ca ai incercat sa rezolvi amiabil?
Probabil nu or fi obligati sa raspunda, dar etic ar fi sa o faca in termenul impus pentru institutii altfel dovedesc ca nu sunt de buna credinta.

Dar daca nu deranjez, ce sunt obligati sa faca in schimbul cotizatiei? Au vreo obligatie?

Sus

MesajScris: Vin Apr 23, 2010 10:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

atata timp cat esti persoana juritica si vinzi un produs, hartie sau ce o fi acela (si mai ales catre persoane fizice) esti obligat de lege sa dai un raspuns (negativ sau pozitiv) unei adrese inaintate (numar de intrare/iesire, dupa caz, trecrea acestei hartii in condica de secretariat, etc). legat de permis am mai discutat si am tot strigat, sa existe o taxa pentru asociatii insa una modica, daca eu vreau sa intru in asociatie e ok sa platesc toate acele taxe insa daca vreau doar acel permis caci legea imi permite, moral si logic, ar fi sa platesc o taxa modica pentru a acoperi costurile de deranj ca au ridicat si completat permisele anpa.

Fişiere ataşate:
raspuns anpa.tif
raspuns anpa.tif [ 130.94 KiB | Vizualizat de 177 ori ]

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 7:43 am 
Neconectat
veteran
veteran

Si cu ce te ajuta acest raspuns? Tot nu-ti spune CLAR cum iti poti lua permisul la "liber"!

Sus

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 8:11 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

bingogabi scrie:
Si cu ce te ajuta acest raspuns? Tot nu-ti spune CLAR cum iti poti lua permisul la "liber"!

Nu numai ca ajuta ... este absolut necesar ! :shock:

Sa spunem ca pescarul Xulescu a platit taxa de eliberare a permisului de pescuit (30 RON conform HG 1016/2008) si are chitanta eliberata de ANAF care atesta plata.
Mai departe ... nu poate sa intre in posesia permisului de pescuit pentru ca nici o asociatie nu vrea sa il elibereze la valoarea prevazuta in HG 1016/2008.

HG 1016 spune ca se restituie taxa platita pescarului care nu poate primi permisul de pescuit . :shock:

Si aici se tulbura apele ... daca vor fi mai multi de Xulescu care solicita sa li se restituie taxele pe care deja le-au platit la bugetul de stat. :wink:

Xulescu tot fara permis de pescuit ramine ... insa are satisfactia de a fi luptat contra unei taxe pe care trebuie sa o plateasca unei asociatii pentru o "prestatie" abuziv infiintata (adica eliberarea permisului de pescuit), prestatie de care s-ar putea lipsi daca nu l-ar obliga legea 317/2009 . Acesta "cota a asociatiilor" aduce foarte mult cu taxarea de catre asociatii a pescuitului pe apele publice, ape care nu apartin asociatiilor ... o practica veche instituita de statul comunist roman si pastrata in legislatie pina la aparitia OUG 23/2008.

Degeaba se screme ANPA sa dea iluzia ca si pescarii neasociati pot obtine permise de pescuit ... realitatea din mai toate judetele ii contrazice . :shock: :evil: Asta se va dovedi cind vor apare pescari care sa intre in posesia unor raspunsuri oficiale de la asociatiile de la ei din judet care sa ateste ca acestea nu elibereaza permise decit pentru proprii membri.

PS. Rog a nu se intelege ca pozitia mea este strict anti-asociatii. Nemultmirea mea vizeaza felul cum s-a reglementat prin lege eliberarea permiselor de pescuit. :D

Sus

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 10:28 am 
Neconectat
veteran
veteran

Ioan S. scrie:
...
Si aici se tulbura apele ... daca vor fi mai multi de Xulescu care solicita sa li se restituie taxele pe care deja le-au platit la bugetul de stat. :wink:
...

Eu m-am confruntat cu o chestie asemanatoare. Am achitat o taxa la buget (pt un act) care ulterior l-am gasit. Am solicitat restituirea taxei insa...mi-au zis ca se va compensa cu urmatoarea taxa pe care o voi avea de platit la buget :lol:
Cred ca in cazul nostru vei plati la bugetul de stat, un avans de 30lei, pt impozitul casei pe anul ce va urma, nu ai sa vezi niciodata bani inapoi de la stat :!: Si daca totusi o sa insisti o sa te saturi cate hartii si drumuri vei avea de batut pe la diverse institutii. Sistemul e astfel conceput incat te "darama" psihic.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 10:51 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

La data cind mi-am propus aceasta cale de urmat :shock: ... 30 RON era o suma pe care imi puteam permite sa o pierd, sau (in acest caz) imi puteam permite sa o cheltuiesc pentru a demonstra ceva in care cred. :lol:

NB: Nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze astfel. :roll:

:shock: Nu conteaza ce si cum voi face eu pentru a intra in posesia permisului de pescuit pe anul 2010, retineti ca, desi sunt posesorul unei chitante ANAF care atesta ca am platit cei 30 RON, nu mai pot urma calea obtinerii refuzului vreunei asociatii de a-mi elibera permisul. :oops: Altfel zis, pentru mine, problema permisului de pescuit pe 2010 este in curs de rezolvare ... insa am mers pe o varianta care, desi este corecta si perfect legala, nu poate constitui o referinta pentru ceilalti ... drept care nu o pot face publica si nu o pot divulga nici macar prin pm. :lol:

Sus

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 6:45 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ioan S. scrie:
... Altfel zis, pentru mine, problema permisului de pescuit pe 2010 este in curs de rezolvare ... [/b][/i]. :lol:

Si atunci unde mai este "satisfactia de a fi luptat contra unei taxe pe care trebuie sa o plateasca unei asociatii pentru o "prestatie" abuziv infiintata (adica eliberarea permisului de pescuit)" de care vorbeai in textul de mai sus ???
Atica tu sfatuiesti pe altii sa se bata cu morile de vant, dar intre timp ti-ai rezolvat permisul pe 2010 :lol: Tare faza!

Sus

MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 9:11 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

bingogabi scrie:
Ioan S. scrie:
... Altfel zis, pentru mine, problema permisului de pescuit pe 2010 este in curs de rezolvare ... [/b][/i]. :lol:

Si atunci unde mai este "satisfactia de a fi luptat contra unei taxe pe care trebuie sa o plateasca unei asociatii pentru o "prestatie" abuziv infiintata (adica eliberarea permisului de pescuit)" de care vorbeai in textul de mai sus ???
Atica tu sfatuiesti pe altii sa se bata cu morile de vant, dar intre timp ti-ai rezolvat permisul pe 2010 :lol: Tare faza!

Hai s-o luam pragmatic .... :shock: Scopul meu este de a obtine permisul de pescuit pe 2010, nu de a ma lupta cu una sau alta dintre asociatiile iesene. :roll: :oops: Ramin totusi cu satisfactia de a nu fi dat bani nici uneia dintre asociatiile care nu m-au convins. :roll: :lol:

Nu am zis nicaieri ca mi-am schimbat parerea vis-a-vis de eliberarea permiselor de pescuit prin asociatii dar am subliniat ca nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga pe o cale care nu-i va aduce permisul . Am mai spus-o si altadata, pescarul care nu poate sa-si gaseasca singur drumul catre un anume scop ... trebuie sa mearga printr-o asociatie. :roll:

PS. Ti se pare ca ultima fraza de mai sus e un indemn la supunere fata de asociatii ... sau dimpotriva ? :shock: :roll: :wink:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2