RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 9:27 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 11, 2011 9:35 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Pentru o buna informare a pescarilor din toata tara incercam sa lansam un proiect nou pe site-ul propriu.
Acest proiect se refera la posibilitatile de acces la ape, respectiv cine rapunde si de ce in Romania.
Pagina va fi disponibila pe adresa de mai jos: Reciprocitati asociatii si va avea forma unei baze de date "inteligente".
La acest proiect pot participa toate asociatiile / cluburile indiferent de natura sau marimea lor.
Cu alte cuvinte indiferent ca sunt independente, ca sunt AJVPS-uri sau nu, ca fac parte din FNPSR sau nu, ca sunt mari/mici, etc.

Pentru aceasta trimiteti un email pe adresa de email a site-ului avind in cuprins sau un document atasat ce cuprinde:
- numele asociatiei, datele de contact / adresa unde se poate achita plata taxa acces, etc.
- apele ce sunt atribuite si tarifele de acces;
- lista cu asociatiile cu care aveti reciprocitati; (1) (2)
- regulamentul de pescuit adoptat.

De la primirea datelor va rugam sa ne acordati 7 zile pentru publicare.
Pentru a grabi procesul si pentru autentifica informatia transmisa va rugam sa includeti in email o copie scanata certificatului de inregistrare fiscala.

(1) Reciprocitate implica faptul ca o persoana ce are permis, cotizatie, etc de la alta asociatie nu plateste tarifele dfe acces pe apele ce revin asociatiei respective.
(2) In lista de reciprocitati este adaugata asociatia cu care aveti reciprocitate doar in cazul in care si aceasta este inscrisa in baza de date.

----
PS pentru administratori:
Cu toate ca anuntul este unul "publicitar", ca rog sa aveti in vedere ca site-ul la care se face referire in mesaj nu este unul cu destinatie comerciala ci doar unul de informare.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 8:34 am 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Teodor scrie:
----
Cu toate ca anuntul este unul "publicitar", ca rog sa aveti in vedere ca site-ul la care se face referire in mesaj nu este unul cu destinatie comerciala ci doar unul de informare.

:) nu l-am considerat nicio secunda "publicitar" si, oricum, intotdeauna ne-am ajutat intre noi cind a fost nevoie. spor la treaba!

Sus

MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 2:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Iata ce ii scrie pe alt site Dan F. Secosan
1. OUG nr. 23/2008 (aprobată prin Legea nr. 317/2009), care face oficiul de lege actuală a pescuitului, art. 23, al. 4: “Permisul de pescuit recreativ/sportiv este valabil atât pentru zonele concesionate de asociaţia al cărei membru este, cât şi pentru zonele concesionate de alte asociaţii, pe bază de reciprocitate.”
2. Anexa 3 la Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv – Regulament de practicare a pescuitului sportiv, art. 9: “Asociaţiile şi federaţiile de pescari sportivi consimt să îşi armonizeze acţiunile în vederea implementării obiectivelor şi măsurilor din prezentul regulament şi îşi recunosc dreptul de reciprocitate pentru membrii lor, în vederea practicării pescuitului recreativ/sportiv, conform prevederilor art. 23 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008, cu modificările şi completările ulterioare”.
3. Art. 3, al. 2, din Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv: “Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal, netransmisibil, se eliberează anual şi este valabil în toate habitatele piscicole naturale”.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 4:03 pm 
Neconectat
pana
pana

asa ar fi normal--totu-i sa se respecte legea!!si toate astea ar fi normal sa fie in folosul pescarilor--adica sa ma inscriu liber in asociatia x pt ca imi ofera mai multe facilitati decat y iar drepturi am la fel!!!Caracatita comunista insa e greu de starpit!!! :wink: --in orice forma ar fi ea!!!uitati-va doar la asociatiile de proprietari de locuinta la bloc!!cate sunt dezlipite de cosa nostra veche?
in Romania avem tabieturi greu de inlaturat pt ca ciolanul inca are proteina--asa ros cum e!!
cluburi intai--multe cluburi!!de crap,,de mreana,,de stationar,,de copca---de ce vreti voi--apoi uniti cluburile!!
in capitalism doar cei tari rezista--e crere si oferta--si se selecteaza treaba singura!!aia care-s doar vorbe--cu asta raman!!

Sus

MesajScris: Sâm Mar 12, 2011 4:12 pm 
Neconectat
pana
pana

[quote="Teodor](1) Reciprocitate implica faptul ca o persoana ce are permis, cotizatie, etc de la alta asociatie nu plateste tarifele dfe acces pe apele ce revin asociatiei respective.
(2) In lista de reciprocitati este adaugata asociatia cu care aveti reciprocitate doar in cazul in care si aceasta este inscrisa in baza de date.

----
Cu toate ca anuntul este unul "publicitar", ca rog sa aveti in vedere ca site-ul la care se face referire in mesaj nu este unul cu destinatie comerciala ci doar unul de informare.[/quote]
cea mai mare marlanie posibila---auzi--"reciprocitate"","lista de reciprocitati""---minister al apelor si mediului de tot rahatul si de rasul curcilor!!
stiti cum e acum la noi??ca la nimeni!!
ami amintesc de expresia aia----:"""""cu toate ca suntem egali,,eu totusi ,cred ca sunt mult mai egal decat tine!!!""

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2