RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:24 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Iun 29, 2011 5:11 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Cei care vor să pescuiască pe apele administrate de stat trebuie să-şi ia doar permisul de la Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, cu filiale la Bacău şi Galaţi, contra sumei de 30 de lei, care se achită la trezorerie. Apartenenţa la vreo asociaţie de pescuit sportiv nu este obligatorie. Totuşi, pentru Prut sau Jijia curgătoare, trebuie plătit 1 leu/săptămână, 2 lei/lună, sau 3 lei/an, la AJVPS. Pentru permisul pe graniţă, la Poliţia de Frontieră este necesar doar cartonul de la ANPA. Niciun poliţist de frontieră nu vă va întreba dacă sunteţi membri ai vreunei asociaţii de pescuit sportiv pentru că... pur şi simplu nu îi interesează atâta timp cât nu pescuiţi Plugaru, Monte Carlo şi alte specii cu filtru :wink:

Ultima oară modificat de DanLuca pe Mie Iun 29, 2011 5:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 5:19 pm 
Neconectat
somotei
somotei

PAPARAZZI scrie:
Cei care vor să pescuiască pe apele administrate de stat trebuie să-şi ia doar permisul de la Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, cu filiale la Bacău şi Galaţi, contra sumei de 30 de lei, care se achită la trezorerie. Apartenenţa la vreo asociaţie de pescuit sportiv nu este obligatorie. Totuşi, pentru Prut sau Jijia curgătoare, trebuie plătit 1 leu/săptămână, 2 lei/lună, sau 3 lei/an, la AJVPS. Pentru permisul pe graniţă, la Poliţia de Frontieră este necesar doar cartonul de la ANPA. Niciun poliţist de frontieră nu vă va întreba dacă sunteţi membri ai vreunei asociaţii de pescuit sportiv pentru că... pur şi simplu nu îi interesează atâta timp cât nu pescuiţi Plugaru, Monte Carlo şi alte specii cu filtru :wink:

de ce????

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 5:25 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Aceeasi intrebare as vrea sa o pun si eu MOGULULUI de la AJVPS.

Altfel nu esti in regula si nu ai voie sa pescuiesti. Si+au impartit domeniile cu Asociatia Prieteni Pescari, numai ca AJVPS detine MONOPOLUL.

Si probabil vor sa mai MULGA niste bani de la noi FRAIERII (pescarii).

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 5:34 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

CURIOZITATE

Cum explica MOGULUL de la AJVPS tarifele asa mari stabilite, unde se regasesc banii, ce face de banii astia si de fapt ce ar trebui sa faca cu ei.
Ca pana la urma sunt banii nostri si ar trebui ca membru sa stiu si eu pe ce se toaca banii.

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 5:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Dan, pe aceasta tema se discuta de ani de zile .... INTRE NOI.
In timp ce-ti citeam randurile, mi-a venit o idee. Cei care avem permis de pescuit sportiv (indiferent de catre cine este eliberat) avem dreptul sa stim ce se face cu banii nostrii. In acest sens, putem cere o dare de seama, nu?
Parerea mea: Cu ajutorul magazinelor de profil din Iasi, sa se semneze o petitie, sau "cerere colectiva" semnata de catre detinatorii de permise .... si inaintata AJVPS-Filiala Iasi, cu mentiunea "ce ati facut in ultimii 5 ani :mrgreen: pentru pescuitul sportiv pe raza judetului Iasi?"
Sunt curios daca vom gasi sprijinul pescarilor din Iasi.

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 6:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cu banii care ii dau pescarii la ajvps sunt platite cocoanele alea care stau inghesuite intrun birou si care nu se sfiesc sa bea dintr-o sticla de bere chia de fata cu "fraierii" care azi se inghesuiau sa faca permise...
Azi am fost si eu sa platesc taxa de 3 lei pentru prut dar am avut surpriza sa mi se zica ca "prutul e la pachet cu jijia obligatoriu...altfel nu se poate"...
Asta dupa ce la finantele publice am avut o alta surpriza atunci cand am vrut sa platesc taxa de 30lei pentru anpa: "nu se poate!!....nu am voie sa incasez taxa asta...tre sa vb cu sefu!!"...dar am reusit sa o platesc doar cu interventii
oare MOGULUL de la AJVPS este asa de disperat ca isi pierde finantatorii incat sa apeleze la prietenii sai mai sus pusi??

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 7:18 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ciprian_galic scrie:
...
In timp ce-ti citeam randurile, mi-a venit o idee. Cei care avem permis de pescuit sportiv (indiferent de catre cine este eliberat) avem dreptul sa stim ce se face cu banii nostrii. In acest sens, putem cere o dare de seama, nu?
...

La Prieteni Pescari nu trebuie sa te mai obosesti sa faci cerere. Membrii pot afla in fiecare an la sedinta AGA ce s-au intamplat cu banii.
Sunt curios la AJVPS cum vei afla ce s-a intamplat cu banii tai :lol:

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 7:26 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Danut Bidirliu scrie:
Cu banii care ii dau pescarii la ajvps sunt platite cocoanele alea care stau inghesuite intrun birou si care nu se sfiesc sa bea dintr-o sticla de bere chia de fata cu "fraierii" care azi se inghesuiau sa faca permise...
Azi am fost si eu sa platesc taxa de 3 lei pentru prut dar am avut surpriza sa mi se zica ca "prutul e la pachet cu jijia obligatoriu...altfel nu se poate"...

Taxa asta de 3 lei e taxa pt "fraieri", bine spus! Ma uit si ma minunez cat de "gusteri" pot fi unii, sa plateasca taxa "de smecher" :twisted:
Nu scrie nicaieri ca esti obligat sa te duci la sediul lor sa arunci cu bani in ei, sa le mirosi transpiratia si sa le suporti figurile! Dar, vorba proverbului: nu e prost ala care cere, ci ala care da! :lol:
Eu o consider un abuz, drept pt care nu am platit-o si nici nu am de gand vreodata sa o platesc. Am pescuit anul acesta foarte linistit la Prut si fara taxa de "smecher".

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 7:38 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Gabi, si eu tot de la pp am permisul ... dar macar putem face ceva in privinta ajvps, nu?
daca postam de dragul de a discuta, nu facem altceva decat sa lungim boala. Eu zic ca ideea cu ceva de genul "petitie" nu poate duce la nimic mai rau decat este situatia in momentul de fata ... doar sa ne ia caii de la bicicleta.

Sus

MesajScris: Mie Iun 29, 2011 8:04 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

bingogabi scrie:

La Prieteni Pescari nu trebuie sa te mai obosesti sa faci cerere. Membrii pot afla in fiecare an la sedinta AGA ce s-au intamplat cu banii.
Sunt curios la AJVPS cum vei afla ce s-a intamplat cu banii tai :lol:

Sper ca sa pot cat de curand sa aflu mai multe din culise, deocamdata nu pot sa spun mai multe.Oricum o sa fie PUBLIC, tot ce se afla.

As ruga pe toti cei care au ceva de spus si cunosc cate ceva despre AJVPS si MOGULUL care a prins radacini acolo sa o faca. Traim intr-o tara libera si dreptul la exprimare nu ni-l poate lua nimeni.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2