RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 08, 2012 7:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

Permisele de pescuit sportiv emise in anul 2011 li se prelungeste valabilitatea si in anul 2012 conform Ordinului 297 din 28 dec 2011 al MADR publicat in Monitorul Oficial nr 10 din 5 ianuarie 2012
http://www.monitoruloficial.ro/RO/artic ... --339.html
da-ti clik pe cifra 5 si mai jos unde scrie partea I-a pe 10 si apoi pe textul ordinului apoi rulati in sus

Sus

MesajScris: Dum Ian 08, 2012 9:42 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Si daca nu am avut permis anul trecut

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 12:59 am 
Neconectat
somn
somn

atunci se prelungeste pauza <:-p

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 7:34 am 
Neconectat
veteran
veteran

Fii sigur ca de anul trecut au ramas destule cartoane ne vandute si se v-a gasi unu si pentru tine :-h

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 7:42 am 
Neconectat
veteran
veteran

Ordin nr. 297 din 28/12/2011
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 10 din 05/01/2012
Intrare in vigoare: 05/01/2012

Având în vedere:
- consultările cu forurile de reprezentare ale asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel naţional din domeniul pescuitului recreativ/sportiv;
- Referatul de aprobare al Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură nr. 10.132 din 15 decembrie 2011,
în temeiul:
- Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare;
- art. 7 lit. A.b) şi A.e) din Hotărârea Guvernului nr. 545/2010 privind organizarea, structura şi funcţionarea Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, cu modificările ulterioare;
- art. 7 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 725/2010 privind reorganizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, precum şi a unor structuri aflate în subordinea acestuia, cu modificările şi completările ulterioare;
- art. 4 din Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură;
- Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 49/2011,

ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul ordin:

Art. I. - Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 15/2011 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 74 din 28 ianuarie 2011, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Asociaţiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai după obţinerea autorizaţiei de pescuit recreativ/sportiv, pe baza listelor nominale depuse la ANPA şi a documentelor prevăzute la art. 5 alin. (3)."
2. La articolul 3, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, înseriat, nominal, netransmisibil, tip card plastifiat, valabil în toate habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei «Delta Dunării»."
3. La articolul 3, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) Până la emiterea noilor modele de permise, permisele de pescuit recreativ/sportiv eliberate în anul 2011 sunt valabile şi în anul 2012."
4. Articolul 4 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - Permisele de pescuit recreativ/sportiv se vizează anual, cu condiţia achitării anuale a taxei stabilite prin Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură. Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevăzut în anexa nr. 1
5. La articolul 5 alineatul (3), după ultima liniuţă se introduce o nouă liniuţă, cu următorul cuprins:
" - acordul administratorului/custodelui ariei naturale protejate, după caz."
6. Anexa nr. 1 se modifică şi se înlocuieşte cu anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. II. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale,
Valeriu Tabără

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 9:54 am 
Neconectat
pana
pana

Mircea, fii bun si da-mi in mesaj, sau cine mai doreste, ca sa stabilim o intalnire sa mergem impreuna la P.F. sa cerem avizul. Ma gandesc ca daca ma duc de unul singur as avea mai putine sanse. Daca vom fi doi, sau mai multi, poate reusim mai repede sa urnim treaba.
Astept... Mersi.
Laurentiu

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 1:54 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Eu am trimis linkul cu Ordinul MADR NR 297/2011 la Politia de frontiera Iasi care are adresa
www.ijpfiasi.ro
Precum si la AVPS Iasi care are adresa
avps.iasi@yahoo.com
Nu cred ca se misca lucrurile chiar asa de repede deoarece asteapta sa li se dea ordine de sus de la ministerul de interne si de la AGVPS Bucuresti. Politia de frontiera v-a cere in mod sigur copie dupa chitanta cu care s-a platit cotizatia pe anul 2012.Eu sper ca macar de saptamana viitoare sa se miste lucrurile. Numai bine

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 2:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Azi am primit raspuns de la IJPF Iasi ca sau luat masurile corespunzatoare. Deci sper ca se incepe eliberarea avizelor de frontiera cat mai curand.

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 3:12 pm 
Neconectat
pana
pana

Mircea eu sunt alaturi de tine. Sa-mi spui ce am de facut. Cand a dat avizul pentru 2011 P.F. n-a cerut niciun fel de chitanta. Au fost suficiente copiile dupa buletin si dupa cartonul ANPA. Daca acest carton ANPA 2011 este valabil si acum !!!!!!!!! conform ordinului ministrului, nu vad de ce trebuie sa ma duc iarasi sa cotizez la o asociatie. Poate scapam naibii de cotizatia asta platita fara niciun rost ! Fir-ar ea sa fie de cotizatie !

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 9:52 am 
Neconectat
veteran
veteran

In sfarsit a aparut Ordinul 297/2011 si pe site-ul ANPA
http://www.anpa.ro/index.php/legislatie ... ative.html
http://legestart.ro/Ordinul-15-2011-con ... Tk3%29.htm

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2