RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Sep 20, 2017 6:32 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: eliberare permise 2012
MesajScris: Mie Ian 18, 2012 10:06 am 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

P.S.- topic separat doar pentru un anunt inseamna de fapt o caseta publicitara, iar daca aceasta nu e platita intru in conflict cu contabilitatea. deja s-a facut prea multa publicitate gratuita si s-ar putea sa am probleme.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 10:07 am 
Neconectat
veteran
veteran

felicit pe cei care au postat in acest topic pentru ca, in ciuda subiectului fierbinte, s-au pastrat in limitele decentei exprimarii.
au fost scapate unele ironii sau intepaturi, dar sper ca acestea sa nu incinga spiritele, pentru ca subiectul intereseaza pe multi pescari.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 12:09 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Daca utilizatorul coltalb de pe acest forum incalca normele de publicitate va rog stergeti contul .. multumesc Onciul Cristi

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 12:55 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Daca nu va place de fata mea, va invit duminica la ora 18.00 sa povestim povesti povestite de povestitori ... intr-un cadru de poveste
viewtopic.php?f=91&t=9416

<:-p <:-p <:-p

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 5:24 pm 
Neconectat
pana
pana

Cum putem afla la ce se folosesc cotizatiile anuale colectate de la pescari?

Anul trecut mi-am facut carnet de membru la AJVPS Iasi, pentru a putea intra in posesia cartonului de la ANPA. Ala costa 30 ron. Eu am platit in total 125 ron. 125-30= 95 ron, care revin asociatiei.

In calitate de membru am fost asigurat (pentru ca am intrebat) ca voi fi instiintat de actiunile asociatiei (populare, actiuni de ecologizare, bla,bla,bla).

Anul a trecut, iar eu nu stiu nici in ziua de azi ce s-a intamplat nici cu cei 30 ron dati statului, nici cu cei 95 de ron dati asociatiei (banuiesc ca o mica parte din ei, au fost utilizati pentru cheltuieli administrative, care sunt inevitabile).

Si nu ma deranjeaza ca trebuie sa platesc, mi se pare normal, dar la fel de normal mi s-ar parea ca aceste institutii care incaseaza banii pescarilor, sa le arate acestora ce au facut cu ei. Si daca nu i-au cheltuit asa cum au promis, asa cum pescarii sunt trasi la raspundere atunci cand le lipseste nu stiu ce aviz, la fel asociatiile, prin reprezentantii lor, sa raspunda cumva...penal daca se poate.

Eu cred ca problema nu e taxa in sine, ci lipsa de transparenta (de fapt e negru total), in utilizarea fondurilor colectate.
Daca as vedea ca in fiecare an Prutul e populat, as plati taxa cu cea mai mare placere.

Nu stiu care e situatia la PP, oare e tot asa ca la sora lor mai mare si invechita, sau acolo membrii sunt mai respectati si implicit mai informati?

P.S nu am tinut mortis sa fac parte din vreo asociatie, dar nu am avut cum sa-mi procur cartonul ANPA, in Iasi, in alt mod.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 5:44 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Felicitari PP pentru initiativa. Combaterea braconajului, respectarea mediului inconjurator si aplicarea pe Prut a pescuitului sportiv sa inteleg cam asta urmareste asociatia, dar ce e ala Ranger?
Apropo de ce AJVPS-ul nu vorbeste cu noi cam ce au facut ei pana acum pentru Prut si ce au sa mai faca ca de ani buni de zile tot incaseaza bani? Banii incasati de la pescari sunt datorita Prutului nu a Jijiei si nici a Bahluiului. Cate controale au facut ei pana acum? Cum au combatut ei braconajul? Au facut ceva pentru interzicerea pripoanelor. Cati japcari au sanctionat? A facilitat in vreun fel pescuitul sportiv. Au incercat sa modifice vreo lege in vreun fel? Intreb si eu ca prostul aici ca in alta parte nu am unde?

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 6:02 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ViorelM scrie:
Au facut ceva pentru interzicerea pripoanelor?

dar pripoanele sunt interzise?

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 6:05 pm 
Neconectat
somn
somn

in prut(si dunare) nu

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 6:07 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ViorelM scrie:
Felicitari PP pentru initiativa. Combaterea braconajului, respectarea mediului inconjurator si aplicarea pe Prut a pescuitului sportiv sa inteleg cam asta urmareste asociatia, dar ce e ala Ranger?
Apropo de ce AJVPS-ul nu vorbeste cu noi cam ce au facut ei pana acum pentru Prut si ce au sa mai faca ca de ani buni de zile tot incaseaza bani? Banii incasati de la pescari sunt datorita Prutului nu a Jijiei si nici a Bahluiului. Cate controale au facut ei pana acum? Cum au combatut ei braconajul? Au facut ceva pentru interzicerea pripoanelor. Cati japcari au sanctionat? A facilitat in vreun fel pescuitul sportiv. Au incercat sa modifice vreo lege in vreun fel? Intreb si eu ca prostul aici ca in alta parte nu am unde?

tu intrebi ce fac asociatiile cu banii primiti din cotizatii....dar ce face anpa cu cei 30 ron stransi de la toti pescarii din tara?nimic!paseaza responsabilitatile celor din asociatii si se cam spala pe maini!la randul lor asociatiile de pescari ce sa faca? 8->

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 9:23 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ViorelM scrie:

Rangerul este supracontrolul, Viorel... @-) ca atunci cand faci blatul pe tren :)
Glumesc, bineinteles.
Ce imi doresc eu este ca anul acesta sa vad macar 2-3 jepcari ca se vaita la modul: "Vai, au venit astia de la PP si mi-au suspendat avizul de Prut. Ce oameni rai, si doar aveam doar 10 lansete puse la crap si 5 la rapitor. Nu stiu de ce s-au suparat asa, ca doar nu aveam in juvelnic decat vreo 10 salai de 150 de grame si 4 cege"
Bine, mi-ar placea sa ii vad si cum primesc ingrijiri medcale de urgenta, dar tre sa respectam legile, nu?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2