RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 10:06 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: eliberare permise 2012
MesajScris: Mie Ian 18, 2012 10:28 pm 
Neconectat
somotei
somotei

dan_rotaru scrie:
angerul este supracontrolul, Viorel... @-) ca atunci cand faci blatul pe tren :)

Pai supracontrol este controlul care il controleaza pe controlor :lol: Pe Prut nu sunt controlori decat de acte (PF) in rest unde este controlul?
Cat de jepcari aia cu grebla sunt mult mai daunatori decat cei cu 10 lansete. Astia din urma mai mult se incurca cu ele decat sa prinda peste.

Sus

MesajScris: Joi Ian 19, 2012 7:58 am 
Neconectat
moaca
moaca

Aceasta "schimbare" pe Prut va da posibilitatea si realizarii a unei continuri a serialului "Walker, Texas Ranger" sub numele de "Vasile, Iassy Ranger".
Nu stim daca (si nici nu credem ca) Chuck Norris va fi disponibil pentru filmari.

Sus

MesajScris: Joi Ian 19, 2012 8:43 am 
Neconectat
veteran
veteran

Teodor scrie:
Chuck Norris va fi disponibil pentru filmari.

Atata ne mai trebuie. Tu vrei sa schimbe directia de curgere a Prutului?

Sus

MesajScris: Joi Ian 19, 2012 8:45 am 
Neconectat
pana
pana

Pe bune, exista vreo modalitate ca membrii unei asociatii de pescuit sportiv sa afle ce se intampla cu banii pe care i-au platit ca si cotizatie?

Sus

MesajScris: Joi Ian 19, 2012 9:53 am 
Neconectat
veteran
veteran

Participi la Adunarea generala a asociatiei care se tine odata pe an in perioada ianuarie-martie a fiecarui an unde sunt raportate de Comisia de cenzori toate datele referitoare la activitatea asociatiei inclusiv date economice( venituri si cheltuieli)-[pentru anul anterior.Cotizatiile intra la capitolul venituri si sunt specificate separat insa nu poti determina cu precizie unde au fost cheltuiti banii din cotizatii deoarece in nici un bilant nu se specifica precis pentru ce au fost cheltuite cotizatiile ci se includ in totalul cheltuiielilor asociatiei pe capitole de cheltuieli( salarii,intretinere,impozite,taxe,cheltuieli administrativ-gospodarestii inca alte capitole de cheltuieli.Veniturile unei asociatii nu sunt numai din cotizatii ci mai pot fi din: sponsorizari,diverse servicii,valorificarea unor bunuri(calendare,reviste,brosuri,carti,etc) subventii din diverse surse,inchirieri de cladiri,lacuri,barci etc.Mai poti vedea aceste data in Bilantul pe care il depune asociatia la Administratia financiara locala sau daca are un for tutelar.In general veniturile trebuie sa fie egale cu cheltuielile. Venuturi mai mari decat cheltuielile = profit Venituri mai mici dact cheltuielile = pirdere( faliment)Din cotizatia de 125 lei care ii platesti la asociatie 30 lei asociatia trebuie sa ii plateasca la Trezoreria statului in contul ANPA pentru cartonul de la ei.Acesti bani merg la bugetul de stat la gramada si nu se mai intorc in favoarea pescarilor sub nici o forma.(repopulari,amenajari,etc)Restul de bani din cotizatie raman la asociatia care ii cheltuieste dupa bunul ei plac sau dupa planul de venituri si cheltuieli care se aproba anual in Adunarea generala.pentru anul urmator.Este o vorba care spune asa
Stii si daca stii la ce iti ajuta ? :))

Sus

MesajScris: Joi Ian 19, 2012 10:45 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ghicitoare:eu care am permis,PG,aviz PP ma prinde in neregula pe prut ma sanctioneaza conform legii pentru ca sunt intr-o baza de date a PF-ului,PP-ului...dar bastinasii(PE CARE AM O CIUDA MARE VAZAND CE FAC PE PRUT)care nu au nici macar buletin la ei ce patesc?Daca se poate un raspuns FERM<CORECT<CONCRET...

Sus

MesajScris: Vin Ian 20, 2012 1:46 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Iata ce scrie la ora actuala ANPA pe site-ul lor
www.anpa.ro

Sus

MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 12:32 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

ANUNŢ ANPA

Conform prevederilor art. 3, alin. (3) din Ordinul nr. 15/2011 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv cu modificările şi completările ulterioare (Ordinul nr. 297/28.12.2011) , ,,Până la emiterea noilor modele de permise, permisele de pescuit recreativ/sportiv eliberate în anul 2011 sunt valabile şi în anul 2012.''

Persoanele care nu deţin permise eliberate în anul 2011 pot pescui in anul 2012 pană la apariția noilor permise in baza chitanței de la trezorerie care dovedește achitarea celor 30 ron, 10 ron sau in baza cuponului de pensie conform HG. 1016.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 1:24 pm 
Neconectat
veteran
veteran

cei care au permise valabile pe 2011, mai au nevoie de viza gratuita pe 2012, pentru prut?
cei care achita la trezorerie pt 2012, au nevoie de viza gratuita? viza gratuita se poate acorda pe baza chitantei de la trezorerie?

Sus

MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 6:19 pm 
Neconectat
somotei
somotei

alex leonte scrie:
cei care au permise valabile pe 2011, mai au nevoie de viza gratuita pe 2012, pentru prut?
cei care achita la trezorerie pt 2012, au nevoie de viza gratuita? viza gratuita se poate acorda pe baza chitantei de la trezorerie?

1. presupunand ca le-au obtinut (vizele) in 2011, nu au nevoie, pana la aparitia noilor permise - vezi aici
2. desi ambigua inca problema pe 2012, viza PG mai mult ca sigur ca se va obtine tarziu si greu pentru pescarii "nemembri".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2