RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 10:07 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 01, 2012 11:55 am 
Neconectat
veteran
veteran

dutzu scrie:
ce program aveti la Planet Baits pt a putea veni sa iau avizul de mediu?

de luni pana vineri, intre orele 09.00-15.00.

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 12:02 pm 
Neconectat
moaca
moaca

alex leonte scrie:
ce avantaje are un pescar daca face parte dintr-o asociatie, fata de simpla detinere a unui permis anpa?

Avantajele sunt minime, in schimb obligatiile sunt mai mari.

alex leonte scrie:
cum se imparte bugetul unei asociatii (in general vorbind)? in afara de cheltiuieli administrative ce alte cheltuieli si cat procentual sunt alocate pentru alte activitati?

N-am cifre ca sa-ti spun exact.

( In mare se iau ca referinta veniturile/cheltuielile din anul anterior, se exprima in procente si pe baza lor se fac calculele estimative. Valorile rezultate se pot ajusta in functie de trenduri, situatia sociala/economica, etc.
Oricum anul trecut nu poate fi luat ca referinta pentru anul in curs intrucit situatia e diferita.
Da' banuiesc ca ce am scris stiai deja.)

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 1:03 pm 
Neconectat
pana
pana

alex leonte scrie:
ce avantaje are un pescar daca face parte dintr-o asociatie, fata de simpla detinere a unui permis anpa?
cum se imparte bugetul unei asociatii (in general vorbind)? in afara de cheltiuieli administrative ce alte cheltuieli si cat procentual sunt alocate pentru alte activitati?
ajvps-urile sunt asociatii destul de opace la comunicare. m-as bucura daca as primi raspuns de la cei din app sau de la oricine altcineva poate explica.

@ sorin daringa. din cate stiu, raspunsul la intrebarea ta este da. banuiesc totusi, ca si cei din asociatii au argumentele lor.

Sandu eu incerc sa-ti raspund din prisma ariei protejate unde avem un angajament financiar prin care trebuie sa cheltuim bani cu paza,ecologizarea,proiecte.....si tine cont ca nu avem inca voie sa aplicam tarife de acces.Faptul ca tinem totusi la a atrage membrii cred ca iti spune ceva.....noi speram sa se vada ceva pe Prut ,dar gratis nu face nimeni

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 6:03 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Sorin Daringa scrie:
Deci ca sa pescuiesc pe siret sau prut ajunge asta?Ca nu ma pricep asa tare :"> Si sincer nu vreau sa ma inscriu in vre-o asociatie

da, bineinteles ca poti, trebuie doar sa obtii cartonul ANPA, nu e nevoie sa te inscrii in vreo asociatie. Mai jos aveti locatiile si persoanele cu care trebuie sa luati legatura in fiecare judet pentru a obtine acel carton ANPA.

Iasi
Aleea M.Sadoveanu nr.10 bis,mun. Iasi, sediu ORSA.
Program: marti si miercuri 08.30-16.30, joi 8.30-12.00.
Inspector: Mogos Tudorel, telefon 0747.287.438.

Botoşani
Calea Nationala nr. 81, mun. Botosani, sediu DADR Botosani,
Inspector: Caraman Costel, telefon 0747.287.436

Suceava
Bd.Decembrie 1918 nr.3, mun. Suceava, sediul DADR Suceava
Inspector: Statache Pamfile, telefon 0747.287.457

Neamţ
Str.M.Eminescu nr.26 B, mun.Piatra Neamt, sediu DADR Neamt
Program: marti, miercuri, joi: 10.00 – 15.00
Inspector: Vega Nicolae, telefon 0747.287.456

Bacău
Str.Bucovinei , sediu OARZ Bacău nr.21,
Program: luni si vineri 08.30-16.30
Inspector: Vega Nicolae, telefon 0747.287.456

Pentru celelalte judete consultati http://www.anpa.ro/index.php/component/ ... -aprs.html

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 6:16 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

[/quote]eu zic sa va grabiti cu permisele de la ANPA fiindca dupa ultima sedinta de la Bucuresti lucrurile stau altfel.Iar avizul de ACCES se obtine in baza unei cereri si nu scrie nicaeri ca se va elibera pe loc(in termen de 30 zile) anul acesta e gratis,dar nu si la anul.Poate ca ar trebui sa va spun care a fost punctul de vedere al asociatiilor vizavi de faptul ca ANPA da permise.....daca le da si nu are inspectorii suficienti care sa faca control ar trebuie sa nu aiba pretentii la controale din partea asociatiilor priviind combaterea braconajului .....e simplu ne luam toti permise ANPA e moca si nu mai intereseaza pe nimeni de ce se mai intampla pe balta...asteptand sa vina ANPA in control[/quote]

mi se pare normal ca asociatiile sa fie nemultumite de toata treaba asta, raman fara niste venituri care le pica pur si simplu din cer. Chestia cu "ANPA nu are inspectori sa faca controale" mi se pare meschina in contextul in care nici asociatiile de pescuit nu au facut nimic in anii trecuti pentru baltile sau raurile pentru care au incasat bani grei ca se elibereze permise de pescuit. 1000 de pescari membri la o asociatie inseamna cca 50 lei/persoana ca taxa de membru, adica un total de 50.000 lei, adica vreo 500 milioane lei vechi pe an. Ce a facut o astfel de asociatie care are 1000 de membrii pentru pescarii sai? Apropo, cati inspectori a avut anul trecut APP pentru controale impotriva braconajului si care au fost rezultatele controalelor acestora?

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 6:31 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

petru scrie:
eu zic sa va grabiti cu permisele de la ANPA fiindca dupa ultima sedinta de la Bucuresti lucrurile stau altfel.Iar avizul de ACCES se obtine in baza unei cereri si nu scrie nicaeri ca se va elibera pe loc(in termen de 30 zile) anul acesta e gratis,dar nu si la anul.Poate ca ar trebui sa va spun care a fost punctul de vedere al asociatiilor vizavi de faptul ca ANPA da permise.....daca le da si nu are inspectorii suficienti care sa faca control ar trebuie sa nu aiba pretentii la controale din partea asociatiilor priviind combaterea braconajului .....e simplu ne luam toti permise ANPA e moca si nu mai intereseaza pe nimeni de ce se mai intampla pe balta...asteptand sa vina ANPA in control[/quote]

Am mai uitat doua lucruri importante:
30 de zile pentru obtinerea unei hartii cu o semnatura si o stampila este imens. Din pacate, asta e termenul legal stabilit de lege si, din nefericire, profita de chestia asta si cei ce nu au motive sa intarzie asa de mult in solutionarea unei cereri. Intr-un astfel de context, intarzierea fara motive intemeiate a unui raspuns denota "respectul" pe care il are o institutie fata de clientii sai.
Iar legat de chestia cu "anul asta avizul e gratis, iar de la anul nu va mai fi", Ordinul 159/1266 din 24 iunie 2011, privind pescuitului in ariile naturale protejate, spune cam asa la Art. 2 alin (1):
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale din ariile naturale protejate, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", se face cumulativ:
a) în baza autorizaţiilor de pescuit recreativ/sportiv emise de către administratorul resurselor acvatice vii;
b) cu avizul administratorilor/custozilor ariilor naturale protejate;
c) în baza permiselor de pescuit recreativ/sportiv emise de către administratorul resurselor acvatice vii şi eliberate, după caz, de acesta sau de către asociaţiile de pescari portivi.

Pana aici nimic interesant, dar alin. (2) spune cam asa:
(2) Pentru avizul prevăzut la alin. (1) nu se percepe tarif.
Si cum in alin. 1 e vorba de o autorizatie, de un aviz si de un permis, e clar la ce aviz se face referire ca nu se percepe tarif.
Acuma nu stiu, o mai fi vreo lege care da dreptul la asa ceva si nu stiu eu, dar promit sa studiez. Inclusiv printr-o interpelare la Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale respectiv Ministerul mediului şi pădurilor, emitentii ordinului.

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 7:39 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Merci baieti.O sa-mi iau si eu pe anul asta..si poate cine stie,o sa-mi placa mai mult ca pe balta 8->

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 8:25 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Teodor scrie:
nelu scrie:
Iar avizul de mediu il puteti cere dupa ce achitati cei doar 30 lei pentru cartonul ANPA.

@Nelu,
Numarul de avize emise poate fi oricind limitat la un numar de "X" pe an. ;;)
(anul asta nu e cazul....)

Asta seamana a amenintare sau mai mult cu o ingradire a drepturilor pescarilor, ce si-au zis unii "lasa ca obtinem MONOPOLUL si pe urma o sa danseze cum vrem noi", poate era mai bine de venit cu oferte pentru pescari sa-i atrageti sa devina membri la APP. Orice pescar ca sa devina membru trebuie sa aiba o motivatie, pret (taxa), servicii, beneficii, etc.Toata lumea cere bani, bani, bani, dar de primit ce primim in schimb? Si nu poti obliga pescarii sa fie membru la o anume asociatie. Iar noi "Revista lu' Peste" avem obligatia sa informam cititorii despre posibilitatile pe care le au, ca sa poata alege ce e mai bine pentru ei.

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 8:58 pm 
Neconectat
pana
pana

@nelu vezi ca duci lumea in eroare cu ordinul acela
Curtea de apel GALAŢI
GALAŢI
Dosare
Informaţii detaliate despre dosar

Numãr unic dosar: 1090/44/2011
Înregistrat în data de: 26.08.2011
Obiect dosar: suspendare executare act administrativ
Materia juridicã: Contencios administrativ şi fiscal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: ASOCIAŢIA JUDEŢEANĂ A VÂNĂTORILOR ŞI PESCARILOR SPORTIVI GALAŢI : Reclamant
MINISTERUL AGRICULTURII ŞI DEZVOLTĂRII RURALE BUCUREŞTI : Pârât
MINISTERUL MEDIULUI ŞI PĂDURILOR : Pârât
CĂI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Recurs 27/12/2011 MINISTERUL AGRICULTURII ŞI DEZVOLTĂRII RURALE BUCUREŞTI
Recurs 22/12/2011 MINISTERUL MEDIULUI ŞI PĂDURILOR
Pagina 1

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
19/09/2011 Amână cauza
Solutie: PENTRU STUDIUL ÎNTÂMPINĂRII
24/10/2011 Amână cauza
Solutie: pentru a se depune o copie a Ord. nr. 15/2011
07/11/2011 Amână pronunţarea
Solutie: Pron. 09.11.2011
09/11/2011 Admite cererea
Solutie: nr.356/Admite acţiunea. Dispune suspendarea executării Ordinului comun nr. 159-1.266/2011 emis de pârâtele Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi Ministerul Mediului şi Pădurilor până la soluţionarea în fond a cererii privind anularea ordinului mai sus menţionat. Executorie. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare.
Pagina 1

Sus

MesajScris: Joi Mar 01, 2012 9:13 pm 
Neconectat
pana
pana

Dan Luca scrie:
Teodor scrie:
nelu scrie:
Iar avizul de mediu il puteti cere dupa ce achitati cei doar 30 lei pentru cartonul ANPA.

@Nelu,
Numarul de avize emise poate fi oricind limitat la un numar de "X" pe an. ;;)
(anul asta nu e cazul....)

Asta seamana a amenintare sau mai mult cu o ingradire a drepturilor pescarilor, ce si-au zis unii "lasa ca obtinem MONOPOLUL si pe urma o sa danseze cum vrem noi", poate era mai bine de venit cu oferte pentru pescari sa-i atrageti sa devina membri la APP. Orice pescar ca sa devina membru trebuie sa aiba o motivatie, pret (taxa), servicii, beneficii, etc.Toata lumea cere bani, bani, bani, dar de primit ce primim in schimb? Si nu poti obliga pescarii sa fie membru la o anume asociatie. Iar noi "Revista lu' Peste" avem obligatia sa informam cititorii despre posibilitatile pe care le au, ca sa poata alege ce e mai bine pentru ei.

Dane te rog eu mult fa diferenta intre arie protejata si autorizatie de pescuit recreativ sportiv .Si puteti studia http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=l ... -(Mzc0MTQ0).htm&ei=nslPT-iiHs_Oswb-gsSVAg&usg=AFQjCNGXv1wg-LbbybKtKzilWszpfO1E2g&cad=rja

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2