RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 10:43 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit plantat
MesajScris: Lun Mai 14, 2012 10:46 am 
Neconectat
somotei
somotei

Am observat in ultima vreme o aversiune a unora fata de pescuitul plantat pe motivul ca cei care planteaza nu ar fi pescari .Eu sunt unul dintre cei care practica pescuitul plantat si nu de multe ori am fost apostrofat pe balta in legatura cu stilul practicat . Fie ca am plantat din barca sau cu vaporasul de nadire, invariabil succesul meu era pus pe seama faptului ca plantez si nu de multe ori , am auzi vecinii de stand comentand la fiecare crap scos " Normal ...daca as planta si eu altfel ar sta treaba " .
-Credeti ca este suficient sa plantezi montura ca sa prinzi peste ?
-Credeti ca cei care planteaza sunt mai putin pescari ?

In partidele de anul asta am renuntat la plantat si am aruncat din mana pentru ca si pozitia imi permitea ...insa cum aruncam langa niste plauri s-a gasit un peste care sa se duca glont sub plaur ....noroc cu barca administratorului ...acum stau si ma gandesc : era mai bine sa rup linia si sa-l las cu carligul in gura sau e bine ca am intrat cu barca si l-am eliberat in conditii optime ?

Fişiere ataşate:
poza.jpg
poza.jpg [ 284.49 KiB | Vizualizat de 963 ori ]

Subiectul mesajului: Re: pescuit plantat
MesajScris: Lun Mai 14, 2012 1:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Lucian este o aversiune cum era acum cativa ani a pescarilor cu bambina fata de cei care foloseau senzori. Adica una nesemnificativa. Personal nu indragesc acest stil de pescuit dar nici nu am ceva impotriva celor care o fac.
lucian76 scrie:
-Credeti ca este suficient sa plantezi montura ca sa prinzi peste ?

Uite la intrebarea asta as putea sa-mi spun parerea.
Nu este suficient dar ofera un ajutor semnificativ. Practic, poti planta intr-o zona izolata unde cei care pescuiesc de pe mal nu au cum sa ajunga. Daca pestele este la 300m tu poti ajunge. Cel care pescuieste de pe mal este nevoit sa-l atraga. Nadierea se face punct ochit-punct lovit. Si ar mai fi cateva avantaje dar nu vreau sa dezvolt subiectul acum.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 1:34 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Da Gabi plantatul ofera multe avantaje ,ai dreptate ..sunt multe lucruri care iti pot oferii avantaje in pescuit si noi trebuie sa ne folosim de ele . Avantaje ofera si echipamentul specializat de crap din zilele noastre, pe care unii dintre noi si-l permit fata de altii care dau cu bete de doi lei din bazar si nu ajung la buza stufului ...dar asta nu insemna ca daca plantezi e obligatoriu sa prinzi peste . A rezuma munca unor oameni la axioma tembela de genul " prinde pentru ca planteaza " mi se pare aiuritor . Sunt pescari celebrii din afara care pescuiesc plantat dar acolo nu a carcotit nimeni cum ca respectivii nu ar fi pescari ..din contra i-au aplaudat . In plus sunt situatii cand nu poti pescuii decat plantat din cauza conformatiei lacului respectiv .
Daca pestele sta la 300 m de mal ..atunci ma duc mai bine dupa el ...cu toate ca nimic nu iti garanteaza succesul . Nu vad de ce se face o bravura din faptul ca unii pescuiesc din mana . E mult mai multa munca la pescuitul plantat ...probabil ca cei care pescuiesc plantat au un motiv altfel nu vad de ce nu ar arunca linistiti din mana fara a se mai complica cu o multime de alte probleme .Din punctul meu de vedere pescari sunt cu totii, de la cei care prind un caras la mamaliga ,pana la cei care scot peste spada din ocean ...metodele si le adapteaza fiecare si nu blamez pe nimeni .(atata timp cat vorbim despre pescuit sportiv) :d

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 1:47 pm 
Neconectat
veteran
veteran

eu nu am pescuit plantat fiind ca nu am navomodel,dar daca as avea unul mai mult ca sigur ca l-as folosi pe locatiile unde am voie.pana la urma o partida reusita e cea care ai pus cativa pesti pe saltea si daca un navomodel te poate ajuta,de ce nu?

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 2:02 pm 
Neconectat
somotei
somotei

gabisandu scrie:

Nu este suficient dar ofera un ajutor semnificativ. Practic, poti planta intr-o zona izolata unde cei care pescuiesc de pe mal nu au cum sa ajunga. Daca pestele este la 300m tu poti ajunge. Cel care pescuieste de pe mal este nevoit sa-l atraga.

Daca pestele este la 300m de mal si acolo este zona lui de confort nu poti sa-l atragi cu nimic ...poti eventual sa-l astepti sa viziteze zona unde ajungi cu monturile aruncate din mana .

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 5:20 pm 
Neconectat
veteran
veteran

la pescuit de placere, fiecare pescuieste cum vrea: plantat sau din mana.
la concurs, se pescuieste dupa regulament: plantat sau din mana :mrgreen:
avantajul care-l vad la plantat:
- duci montura si nada unde vrei,
- nu se ”incalceste :d ” forfacul la lansare
- mergi tu dupa peste, nu-l aduci la tine. si unde ai agatatura sau plaur.....ce bine-i sa mergi cu barca :d

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 8:45 pm 
Neconectat
somn
somn

Apropo de plantat, asta este al 3-lea an in care imi doresc sa fac o partida de pescuit la crap, pe lacul Sascut(Beresti), la plantat, la aruncat, cum o fi dar sa ne adunam cel putin 7-10 persoane(echipe). In 2010 a fost CN-ul si CM-ul, anul trecut au fost altele, poate anul asta o sa reusim sa ne adunam 4-5 zile sa facem o astfel de partida.

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 8:54 pm 
Neconectat
somn
somn

Un mic detaliu

Fişiere ataşate:
Beresti.jpg
Beresti.jpg [ 492.07 KiB | Vizualizat de 843 ori ]
Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 11:14 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Daca imi va permite timpul ( daca am timp liber si nu ma "supara" serviciul), semnez si eu prezent la o asemenea partida. De mult ma gandesc sa fac o partida exclusiv la plantat din barca pe unul din lacurile salbatice. Am pescuit in trecut pe lacul de la Racaciuni cu rezultate cat-de-cat, dar nu am pescuit exclusiv la lansete pe fund , ci mai degraba la bologneza. Problema acestor lacuri sunt pragurile pline de scoici, care te fac sa pierzi pesti daca nu recuperezi pestele cu ajutorul barcii. Nu am pescuit astfel dar as vrea sa fac lucrul asta, mai ales in compania unor pescari desavarsiti. Mai invata una alta. Nu mai spun si de atmosfera care se va crea.
PS.: daca ar fi pe la mijlocul lunii august( Doamne ajuta! :d ), ar fi ideal , ca am concediu atunci :mrgreen: .

Sus

MesajScris: Lun Mai 14, 2012 11:21 pm 
Neconectat
moaca
moaca

In legatura cu subiectul deschis de Lucian, imi spun si eu parerea. Cei care afirma cele spuse de Lucian nu sunt alceva decat carcotasi. Este insa si foarte adevarat ca pescuitul plantat iti ofera si avantaje clare fata de pescuitul din mana. Cel mai mare avantaj este distanta mare la care poti pescui atunci cand o faci plantat , fata de pescuitul din mana. Este foarte multa munca la pescuitul cu barca, dar cred ca, in general, cand se pescuieste plantat se urmareste doar pestele mare.Altfel nu vad rostul acestui pescuit.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2