RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 1:08 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Iun 05, 2012 7:40 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

1) Daca nu aveti nici o tragere la cat timp schimbati momeala din carlig daca aceasta nu este solubila(boilies-uri tari sau porumb)?
2) La cat timp incarcati din nou momitorul? Asa in medie.
3) Daca pescuiti cu bile tari sau porumb, schimbati momeala din carlig sau numai o dipuiti din nou?
4) Ce arome folositi cel mai frecvent la nada de pe firul de par? (Stiu ca difera de la balta la balta...ma intereseaza asa in general sau la o balta noua)

In cazul solubilelor nu e nevoie de explicatii.
As aprecia daca ati raspunde punctual la intrebari.

Sus

MesajScris: Mar Iun 05, 2012 9:24 pm 
Neconectat
somotei
somotei

1) Daca nu aveti nici o tragere la cat timp schimbati momeala din carlig daca aceasta nu este solubila(boilies-uri tari sau porumb)?
Daca sunt intr-o competitie incep prin a schimba la o ora. Maresc timpul cu inca o ora la a 2-a schimbare, daca nu am nici o prezentare. In pescuitul de placere depinde de fiecare pescar.
2) La cat timp incarcati din nou momitorul? Asa in medie.

Nu prea am pescuit la momitor, dar in general la 30 minute. Dupa 30 minute nada din momitor ori nu mai este, ori nu isi mai face treaba.
3) Daca pescuiti cu bile tari sau porumb, schimbati momeala din carlig sau numai o dipuiti din nou?
Obligatoriu schimb. Bila proaspata are aroma mai intensa.
Ce arome folositi cel mai frecvent la nada de pe firul de par? (Stiu ca difera de la balta la balta...ma intereseaza asa in general sau la o balta noua)
Cred ca aroma de squid nu da gres nicaieri.

Sus

MesajScris: Mie Iun 06, 2012 4:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

1.daca nu pescuiesti balti in gen lates si pescuiesti balti gen cotul morii atunci nu schimbi momeala decat daca ai prezentare si nici atunci nu e obligatoriu.de ce?fiinca pe o balta mica sa tot schimbi momeala dupa fiecare ora e o sinucidere curata.pestii vor pleca din locul ''galagios'' si vor reveni abia peste cateva zile cand pescarul va fi plecat si vor manca fara nici un pericol.de aceea e mai indicat pe balti gen cotul morii sa ramai cu o momeala ''curioasa'' gen boabe de porumb de plastic,pufulete flotant etc dar intodeauna cu un sac solubil incarcat cu pelete.de ce?fiind ca intodeauna va atrage o culoare stridenta(galbena,roza etc)pe un platou de pelete .
2.cand pescuiesc la feeder primele lanseuri le las in jur de 5 minute/lanseta.de ce?fiind ca in acest fel imi fac patul de nada.binenteles ca mixul e mai moale si se disperseaza mult mai usor,ca dupa cateva lanseuri voi face mixul mai tare si va sta mai mult pe feeder.apoi il las in jur de 10 minute /lanseta.de nu am prezentare recuperz si incar momitorul cu mix nou.
3.cum ti-am zis,pe balti mici e indicat sa ramai cu aceiasi montura dar sa-i atasezi un nou saculet solubil daca nu ai prezentare.o faci mult mai atractiva doar prin simplu motiv ca pe langa momeala ''curioasa'' exista si nada care atrage pestele.
4.eu nu folosesc arome pe firul de par ci merg pe ideea de curiozitate a pestelui si dau doar o aroma peletelelor cu care pescuiesc.de fapt le imbunatatesc aroma cu diferite dipuri.de exemplu am avut un mix de pelete de diferite dimensiuni si de diferite arome si le-am dipuit cu dipuri de la sticky baits.apoi le-am adaugat sare de bucatarie ,ceva canepa iute si jumatate de cutie mica de porumb bondulelle.mi-am facut patul de nada la inceput cu cateva lopatele de inadit pe fiecare lanseta si am avut 5 trasaturi si 4 pesti pe saltea(unul a fost scapat la mal)ceea ce imi zice ca strategia a fost castigatoare.apoi spre ''oftica'' mea e ca pescarul ca a venit dupa mine a prins un peste care pt mine ar fi fost record uk,dar imi da satisfactie ca locul e productiv iar patul de nada facut de mine ia adus un peste frumos.sper ca data viitoare il voi agata si eu

in concluzie tu trebuie sa decizi cum vrei sa pescuiesti dar asta in functie de balta pe care o abordezi.

Sus

MesajScris: Mie Iun 06, 2012 7:17 am 
Neconectat
moaca
moaca

La intrebarea 2):
Se ia un bulgare de nada format dintr-o cantitate aproximativa cu cea folosita pe naditor, se de in mal si se cronometreaza timpul in care se desface total. (Pentru test poti folosi chiar un naditor incarcat pentru o mai mare acuratete.)
Timpul rezultat este durata minima de reincarcare.
Daca ai sa scoti inainte ai sanse mari sa nadeste pe lungimea de recuperare in loc sa nadesti punctual.
Atentie la umectare nadei pe parcursul partidei.

Sus

MesajScris: Mie Iun 06, 2012 9:15 am 
Neconectat
pana
pana

1.~o ora
2.~30min
3.obligatoriu schimbata la fiecare scoatere (cu sau fara finalizare)
4.daca ajunge nada la firul de par nu-i umectata indeajuns.(pun caciula si ochelari). :-h

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2