RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:37 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura crap vs montura ten
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 11:11 am 
Neconectat
somn
somn

Pe lates sau oriunde altundeva tenul se comporta cam la fel,cel mult poate manifesta preferinte pentru anumite zone ale lacului si asta difera de la o apa la alta - e o chestiune de adaptare la mediu. Era vorba de monturi si dupa cate stiu eu momeala e cea care aduce carligul in buza pestelui asa ca intreb: vorbim de monturi pentru momeli flotante sau monturi pentru momeli scufundatoare?

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 11:37 am 
Neconectat
veteran
veteran

ultimele partide pe lates mi-au confirmat ca tenul este total atipic... nu mai poti sa-l selectezi din momeala, monturi sau alte trucuri... pur si simplu maninca orice , oricand si oriunde ... eu nu sunt fan ten si ma agaseaza faptul ca nu pot scapa de el ...

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 11:52 am 
Neconectat
somn
somn

Hai sa ne gandim unpic la modul asta:
Daca reusesti sa pescuiesti exclusiv la ten si sa-l prinzi numai pe el si poate doar accidental un crap sau doi nu cumva se poate si viceversa?
9 teni din 23 de crapi e una 1 ten la 30 de crapi e cu totul altceva. N-ai observat ca pe anumite balti se impamanteneste o anumita montura, o anumita momeala o anumita tactica de abordare a pescuitului? Pe mine personal nu ma mira ca uneori lucrurile par scapate de sub control la capitolul asta.
Ia incearca sa mergi in directia diametral opusa fata de tot ce fac ceilalti, de exemplu o montura rigida cu un carlig cu varf drept, in montaj blowback pescuita pe o zona nadita cu boiliesuri fara aroma, imprastiate pe o raza relativ mare cu bastonul de nadire. Pune toate astea in carntelul de pescuit si prima oara cand ajungi pe balta, incearca, noteaza si la cateva zile revino asupra notitelor si trage concluzii. ;)

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 12:54 pm 
Neconectat
veteran
veteran

marea problema este cand pescuiesti exclusiv la crap si prinzi exclusiv ten x-( ... si crede-ma pe cuvint ca si eu pescuiesc " pe dos" cand este vorba de monturi ... in ultima perioada pescuiesc cu monturi rigide legate cu amnesia ... ultima partida in noiembrie pe lates am nadit doar cu boilies si rezultatul a fost doar ten x-( ...

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 1:12 pm 
Neconectat
somn
somn

Mai e o chestie, poate nu ai pescuit unde trebuie. Una e sa pescuiesti acolo unde evident gasesti peste insa nu tii ce fel de peste o sa ai exact si alta e sa alegi acele zone in care stii sigur ca predominant doar ACEL peste se va hrani.
Pare complicat insa e mai simplu decat pare. Nici mie nu-mi place sa sondez apa ore-n sir insa pe unele lacuri, cu atat mai mult cu cat sunt de mici dimeniuni , localizarea face diferenta.

Ok, bile-bile, da decare, cate, cum le-ai dispus pe substrat?...

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 1:25 pm 
Neconectat
veteran
veteran

de sondat apa recunosc ca nu o fac niciodata :oops: ... si in ultimele 12 h din concursul caritabil din noiembrie am nadit si pescuit doar cu freshuri ... nadirea a fost facuta destul de lejer pe o suprafata suficient de mare ... rezultatul a fost 3 teni ... au fost buni si aia ca altfel plecam acasa cu audi :)) ...

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 8:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

apropo de audi ! marius,la individualul din toamna asta in stanga mea andrei patrunsu cauta tenu la maxim,cu naditoare si plastice sau bile solubile.tenii care i-au tras cred ca 5 la numar au fost la freshuri cu distanta mare de carlig special pentru crap....asa ca mai legio tenii din lates sunt cam ciudati... ~x(

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Joi Dec 13, 2012 9:08 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Dacă îmi aduc bine aminte era toamna lui 2009, undeva pe pontonul 16 sau 17, tenii erau ca niște pixuri ceva mai mari de o șchiopă. Ce a găsit el de mâncare? "Freshuri" :) . Ce greutăți au în medie acum? Deci ce mănâncă?

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2012 3:31 am 
Neconectat
somn
somn

andrei.mihut scrie:
apropo de audi ! marius,la individualul din toamna asta in stanga mea andrei patrunsu cauta tenu la maxim,cu naditoare si plastice sau bile solubile.tenii care i-au tras cred ca 5 la numar au fost la freshuri cu distanta mare de carlig special pentru crap....asa ca mai legio tenii din lates sunt cam ciudati... ~x(

Ia hai sa ne gandim unpic.
- Cate tone de Fresh Squid a vazut Latesul si cam cat timp credeti ca-i ia unui peste oportunist precum tenul sa asocieze semnalul chimic al acestei bile cu MANCAREA? Mai are el timp oare sa cerceteze despre ce e vb in naditoarele alea special pregatite pentru ei? Imi pare rau sa spun insa cred ca pe ei nu i-a anuntat nimeni despre pastura aia si despre faptul ca le era adresata.

- bun, naditoare, plastice si alte alinturi. Da oare e completa reteta de agatat? Unde-s saculetii solubili, unde e nada aia care sa creeze nor, si mai ales unde e LOCATIA? Din auzite stiu ca prefera substratul tare. DIn experienta proprie stiu ca un metru mai incolo egal plaja si timp de beri si gratare inloc de miros de frana incinsa. Toate naditoarele din lume si toate plasticile fabricate vreodata nu au prea mari sanse de reusita daca pe arunci acolo unde-ti pica tie bine si nu acolo unde se afla pestele sau pe unde patruleaza el.

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2012 9:17 am 
Neconectat
veteran
veteran

nicugh scrie:
Dacă îmi aduc bine aminte era toamna lui 2009, undeva pe pontonul 16 sau 17, tenii erau ca niște pixuri ceva mai mari de o șchiopă. Ce a găsit el de mâncare? "Freshuri" :) . Ce greutăți au în medie acum? Deci ce mănâncă?

nicule la ce pofta de mancare au :( ... si sigur se si inmultesc pt ca se prind exemplare de la 1 la 8 kg ... in poza cu dihania pe saltea poti sa-ti dai seama cam cat de marisori sunt acu ;) ...

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: 04.11.2012
P1050512.JPG
P1050512.JPG [ 4.84 MiB | Vizualizat de 1219 ori ]

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2