RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 11:57 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Hit&run
MesajScris: Mar Feb 12, 2013 10:29 pm 
Neconectat
veteran
veteran

dragos pascal scrie:
Asta spuneau si cei cu emisiunea ca avertizarea este mult mai rapida iar pestii simt ceva mai tarziu plumbul

asta nu inseamna ca sunt sanse mai mari sa scuipe carligul? sunt curios sa vad o filmare underwater cu acest sistem sau macar cu plumb culisant clasic. daca stie cineva il rog sa puna un link.

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 10:33 pm 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
kitz scrie:
Corect ca nu se pierde plumbul dar asta explica si el ca e doar o campanie comerciala pentru ati pierde plumbul la orice trasatura deoarece firmele care produc plumbi au interesul sa-i vanda.Eu pescuiesc inline deobicei si doar in cazuri de vegetatie foarte deasa atunci folosesc clipsul.Trasaturile fine sunt intalnite deobicei in Anglia deci nu creeza nici un avantaj in Europa

pai bine kitz, cum vrei sa fie trasatura daca folosesti un forfac de 4 metri? :)

da cine foleseste forfac de 4 metri?? :))

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 10:36 pm 
Neconectat
veteran
veteran

touche.

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 10:41 pm 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
touche.

dezvolta ca nu am inteles.... :)

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 10:59 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pai, in anglia, planet a folosit forfac de 4 metri. zig-rig. trasaturile au fost atat de fine incat nu am vazut niciuna =))
credeam ca la asta te referi.
oricum, englezii folosesc des zig-rig, dar care nu se poate combina cu hit&run.

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 11:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Stii ca odata cineva mi-a zis ca degeaba zic de zig rig in Romania ca nu o sa aiba succes dar supa vreun an acea persoana mi-a zis ca a prins pesti in concurs pe o balta consacrata in tara.Pe Linears pescuitul e dificil mai ales in regim de concurs dar am sa merg si acolo si am sa pescuiesc in toate felurile...si am sa pun si rezultatul.Acum doi ani la mondiale cred ca tot pe zig rig sa castigat si asta era in Italia...deci....e un stil de pescuit castigator in multe situatii

Sus

MesajScris: Mie Feb 13, 2013 7:45 am 
Neconectat
veteran
veteran

kitz scrie:
Stii ca odata cineva mi-a zis ca degeaba zic de zig rig in Romania ca nu o sa aiba succes dar supa vreun an acea persoana mi-a zis ca a prins pesti in concurs pe o balta consacrata in tara.Pe Linears pescuitul e dificil mai ales in regim de concurs dar am sa merg si acolo si am sa pescuiesc in toate felurile...si am sa pun si rezultatul.Acum doi ani la mondiale cred ca tot pe zig rig sa castigat si asta era in Italia...deci....e un stil de pescuit castigator in multe situatii

Da dar in Romania nu s-a castigat asa cu toate ca este unul dintre cele mai limpezi lacuri pe care am pescuit in Romania.
Baietii au prins la zig intr-o situatie cu totul speciala. La Tancabesti nu vei castiga niciodata cu stilul asta cum nici pe alte balti din Romania.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Mie Feb 13, 2013 7:48 am 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
dragos pascal scrie:
Asta spuneau si cei cu emisiunea ca avertizarea este mult mai rapida iar pestii simt ceva mai tarziu plumbul

asta nu inseamna ca sunt sanse mai mari sa scuipe carligul? sunt curios sa vad o filmare underwater cu acest sistem sau macar cu plumb culisant clasic. daca stie cineva il rog sa puna un link.

conform manualului de mecanica a monturii amandoi aveti dreptate :d ... singurul dezavantaj al monturii este ca trebuie sa stai cu ochii beliti pe lansete ~x( ...

Sus

MesajScris: Mie Feb 13, 2013 11:21 am 
Neconectat
somn
somn

in emisiune erau si filmari un underwater, acuma.....nu stiu daca erau intradevar reale si nici nu am gasit emisiunea pe internet.

Sus

MesajScris: Mie Feb 13, 2013 11:27 am 
Neconectat
somn
somn

In teorie suna foarte bine pentru ca pestele putea lua doar jumatate din lungimea leadcorului adica nu foarte mult iar la un peste care are o muscatura mai timida iti ofera tie ca pescar un avantaj printr-o avertizare mai rapida. Se preteaza primavara devreme asa cuym a zis si Bogdan. Ei mai puneau accent si pe pestii care scutura foarte devreme din cap iar inteparea se face superficiala prin faptul ca daca pestele are posibilitatea de a mai trage 10cm de fir atunci inteparea ar fi ok si chiar daca nu atunci plumbul ar culisa si nu ii atarna chiar de buza iar sansele de a scapa un peste intepat artifical scad considerabil. Eu asta am vazut insa ma gandeam sa nu fie si prea mult marketing :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2