RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 11:57 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dipuire boilies
MesajScris: Dum Feb 24, 2013 4:36 am 
Neconectat
veteran
veteran

dar dipul de pe bila unde este? doar nu se evapora. se disipeaza in apa. cat de repede? depinde de dip, de temperatura apei, de curenti. patru bile dipuite, pe raza de 1 metru, poate nu insemna mare lucru pentru noi. dar pentru crap?

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 8:04 am 
Neconectat
veteran
veteran

gabisandu scrie:
andronic cristian scrie:
Dip-urile vascoase care nu se spala asa repede.

Daca DIP-ul il faci din partea lichida care o folosesti la boilies nu vad care vascozitate. Doar daca vrei sa adaugi superglue. :)) Noi am facut test cu DIP-ul de la Carping si Nutrabaits 3D.

Asa e Gabi doar ca eu pun bile in dip si o parte din acestea se dizolva si se mai ingroasa nitel. Apoi mai sunt si lichidele nutritive (de exemplu cele de la Dynamite) care pot fi folosite la dipuire chiar daca nu sunt dip-uri propriu-zise precum si varianta ingrosarii dip-ului cu un pic de lapte de porumb. Sa nu intelegi ca-s Gica contra: respect rezultatele experimentului tau si ai prefecta dreptate dip-urile sunt foarte fluide si nu au efect imediat, dar daca simplul gest de a-ti inmuia bilele in respectivul lichid iti da, ca pescar, o incredere mai mare in ce lansezi in apa un castig tot exista. :-?

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 8:36 am 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
dar dipul de pe bila unde este? doar nu se evapora. se disipeaza in apa. cat de repede? depinde de dip, de temperatura apei, de curenti. patru bile dipuite, pe raza de 1 metru, poate nu insemna mare lucru pentru noi. dar pentru crap?

Ai dreptate cu disiparea. Dar cum spuneam mai la inceputul topicului, nu mai bine DIP-ul il punem in pastura? Cred ca mai bine sa inglobeaza in groundbait-ul cu care facem bulgari sau nada de racheta iar disiparea o consider mai buna.

andronic cristian scrie:
Asa e Gabi doar ca eu pun bile in dip si o parte din acestea se dizolva si se mai ingroasa nitel.

Atentie, aici discutam de bila bagata in DIP inainte de lansare (adica clatirea aia de 5 secunde) si nu bila tinuta in DIP cu lunile.
andronic cristian scrie:
dar daca simplul gest de a-ti inmuia bilele in respectivul lichid iti da, ca pescar, o incredere mai mare in ce lansezi in apa un castig tot exista.

Asta nu am cum sa o combat.:P Cum spuneam odata. Nu incerca sa intri in mintea unui pescar ca ai sa te umpli de agatatura. :d

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 9:30 am 
Neconectat
moaca
moaca

gabisandu scrie:
Nu incerca sa intri in mintea unui pescar ca ai sa te umpli de agatatura. :d

Foarte frumos spus si se poate lua ca o maxima (parerea mea) :) :wink: .

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 9:55 am 
Neconectat
moaca
moaca

Imi dau si eu cu parerea(daca imi este permis), atat cat am eu experienta.
Am pescuit cu bile dipuite. Am folosit atat bile tinute in dip mai mult timp (chiar si un an - se formeaza acel strat caramelizat) cat si cu bile "dipuite"insuficient (doar inmuiate in dip inainte de lansare). Prima varianta este, indiscutabil, cea care este de urmat. Asa am avut rezultate. Pentru ca a doua varianta sa fie cat de cat productiva, trebuiesc folosite bile foarte hidratate (foarte uscate). Se inmoaie in dip, se lasa ceva timp ca bila sa traga lichidul, operatia repetandu-se de 3-4 ori. Cel putin, eu asa am facut. Eu vad rostul pescuitului cu bile dipuite doar in cazul partidelor scurte, cand se urmaresc rezultate rapide (trasaturi imediate). Pentru partide lungi(unde se urmaresc capturi capitale-cam in toate cazurile ca de asta mergem la pescuit la crap), bilele cu continut al partii solide format din fainuri de calitate, sunt imperios necesare, accentul punandu-se pe mix si nicidecum pe partea lichida (arome, atractanti, lichide nutritive-cam ce intra intr-un dip).
Pot spune ca cel mai important mi s-a parut adaugarea dipului (partea lichida a unei bile-pentru mine asta este dipul, ca mi-l fac singur) in prepararea pastei cu care se inveleste bila/bilele de carlig. Daca in schimb pescuiesc cu bile ready made, unde nu cunosc compozitia bilei, imi iau separat si dipul aferent, incropind pasta, din dip si bila. Este un mic secret, care mie personal, pe Lates mi-a adus satisfactii majore, atat din punct de vedere al cantitatii de peste prins per partida, cat si al calitatii.
Ca si concluzie, inmuierea bilei in dip inainte de lansare, este egala cu zero. Parerea mea. Este doar o treaba comerciala, cum sunt si multe altele, create sa aduca bani.
Este doar o parere si nimic altceva.
Sper ca discutia se refera doar la pescuitul la liber si nu la cel in sistem de competitie. In cel de-al doilea caz nu am experienta si nu vreau sa-mi dau cu parerea.
Numai bine.

Ultima oară modificat de Costel Jambu pe Dum Feb 24, 2013 10:07 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 10:02 am 
Neconectat
moaca
moaca

O alta varianta a bilelor dipuite, indiscutabil mai buna, sunt boiliesurile solubile. Dar aici trebuie umblat la timpul de dizolvare a bilei. Dar deja este o alta discutie.

Sus

MesajScris: Dum Feb 24, 2013 8:18 pm 
Neconectat
somn
somn

gabisandu scrie:
Legio scrie:
Pe Lates:
- un boilies dipuit inainte de lansare actioneaa, in functie de produsul cu care este dipuit, asemeni mirosului de mititei sfaraind pe gratar, ca mai apoi musteriii sa dea navala in castronul cu farnuri gata facute.

Intr-o alta balta decat Latesul:
- Un boilies dipuit inainte de lansare e o tactica cu care as cauta sa optin o prima trasatura sau o trasatura in plus, pe o balta noua

O bila dipuita inainte de lansare, din punctul meu de vedere, pana ajunge pe substrat nu mai are nimic pe ea. Rezultat egal cu zero.

Parerea mea e ca depinde foarte mult ce dip folosesti. Cum nu toate blondele sunt la fel nici toate boilie-dip-urile nu sunt la fel, nu-i asa? :wink:

Sus

MesajScris: Mie Feb 27, 2013 9:37 am 
Neconectat
somotei
somotei

-Dipuirea are in principiu o legatura directa cu cresterea atractivitatii boiliesurilor . Exista doua mari categorii de dipuri : de atractie ( ce contin aroma si alte lichide ajutatoare ex. glicerina ) si nutritive ( ce au in componenta lor diferite lichide nutritive: minamino , marinamino etc) . Se vehiculeaza ideea ca dipurile nutritive sunt mai bune prin aportul de nutrienti pe care il aduc nadei folosite , un punct de vedere disutabil ..e mai bine ca partea nutritiva sa existe deja in mix. Modul in care un dip poate emite semnale in apa depinde de tipul de dip folosit cat si de timpul de dipuire . Din punctul meu de vedere dipul fie ca este de atractie fie ca este nutritiv te ajuta sa ai trasaturi in anumie conditii . Imi aduc aminte de o partida in care pescuiam alaturi de un prieten la marginea unui palc de stuf . Era primavara si pestele se invartea prin zona respectiva . Eu pescuiam cu niste bile tinute in dip toata iarna ,caramelizate, iar prietenul meu pescuia cu ready-made proaspete "speciale pentru ape reci" :> . Aveam fiecare cate o lanseta plasata langa stuful respectiv (atat permitea conformatia locului) ..eu scoteam crap cam la jumatate de ora el nu a prins nici unul cu toate ca la un moment dat am schimbat lansetele intre ele ...amandoi am tras o concluzie .
Pentru bilele uscate se recomanda dipurile subtiri pentru a putea patrunde in boilies iar pentru bilele proaspete mai bune sunt dipurile vascoase .De regula exista o diferenta intre dipuri si lichidele nutritive sau lichidul care este recomandat ca activator pentru boilies , dipul adera mai bine pe suprafata boliesului . Dipuirea boiliesului mai are propietatea (pe care a subliniat-o si Cristi) de a ridica moralul pescarului ;) ..e la fel ca aroma , daca miroase bila tare a squid octopus e clar ca e buna ,nu mai conteaza din ce e alcatuita sau ca aroma squid octopus - o aroma foarte populara e de fapt o aroma de condimente ce nu are legatura cu mirosul natural al calamarului sau caracatitei ...exemplul meu nu este o aluzie la fresh -squid octopus de la dynamite care fie vorba intre noi nu sunt aditivate cu aroma squid-octopus si care se regasesc in lista foarte scurta de ready- made de pe piata cu care as pescuii.
Dincolo de toate dezbaterile legate de dipuri si felul in care e bine sa le folosim un lucru e cert : daca dipul este de calitatate de cele mai multe ori da rezultate . Este important totusi , asa cum a subliniat si Legio , motivul pentru care vrem sa dipuim boiliesul . Nu este intotdeauna necesar sa dipuim boiliesul iar cateodata este chiar contraindicat . Eu unul nu m-as duce cu bile dipuite la o partida in care as vrea sa fac selectie (daca exista si ciortani in iaz :> ) ... si nici cu bile foarte aromate .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2