RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:22 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 7:03 am 
Neconectat
veteran
veteran

Discutiile au inceput in topicul despre balta Rediu dar nu-si aveau rostul acolo. Am copiat aici toate postarile. Putem continua subiectul. Totodata va rog sa pastram discutiile la un nivel decent de adresare.

knozer: "Intotdeauna m-am intrebat cum e cu feeder-ul la pescuit de piese de 10+. Presupunand ca la un moment dat se decide salvarea batului si se taie firul... iar pestele a reusit sa inghita carligul mai mult decat scrie in regulament si i-a ajuns in gat... ce se intampla atunci ?"

andronic cristian: "Daca montura e facuta cu elementar bun-simt ca sa nu zic logica ar trebui ca firul cu care e legat carligul sa aiba reziatenta mai mica decat a coloanei. In momentul in care un "dulap" pune in asa fel in pericol batul norocosului pescar si acesta ia hotararea ca vrea sa rupa firul fara a rupe batul nu are decat sa traga de ansamblu pe directia firului (ca in agatatura) si se va rupe doar forfacul. Acesta impreuna cu carligul (de obicei un numar estul de mic) nu va incurca mult timp pestele fiind eliminat in cateva zile sau va fi scos din gura pestelui de un alt pescar care-l va prinde cu "scule pentru monstri".
Oricum cu o mulineta de foarte, foarte buna calitate se poate ajunge in situatia in care pestele mare sa nu rupa firul inca de la prima plecare un fir subtire si sa se ajunga la un drill atat de obositor si indelungat incat sa se hotarasca o astfel de varianta de "eliberare"."

lsnaper: "Fratilor.....in care regulament scrie cit trebuie sa inghita pestele montura?
@ khozer:
......taie firul si salveaza batul!!?....adevarul ca pina a aparea craparii in peisaj nu sau mai prins pesti de 10+....daca vrei iti trimit pe pm vreo 50 de fotografii cu pesti peste 10 prinsi la feeder si match ca sa te linistesti......jenant!!!!!!!!"

Bogdan Bagiag: "Pescuitul la feeder nu se face neaparat cu momeala vie, eu pescuiesc cu boilies, porumb flotant etc la feeder.
Am prins pe Lates destui pesti la feeder si nu am taiat firul. Eu unul nu am prins de 10+ la feeder dar a prins Dl. Sandu Cernat de 12+ si batul sa comportat de nota 10.

Cu un bat de feeder din categoria Heavy se pot scoate si crapi de 30+ ca nu se poate rupe batul, asta daca mai stii sa il si folosesti.
Un bun exemplu este Döme Gábor care scoate cu ajutorul feederului pesti de 10+ din rauri si foloseste pe mulineta textil. ( episodul din Canada, daca nu ma insel eu )

Feederul nu raneste pestii!, din contra acesta atenuiaza socurile pe care le da un crap iar acesta nu mai sufera prin ruperea buzei sau lucruri de genul." (Bogdan daca crezi ca e necesar mai posteaza si aici fotografiile.)

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 7:34 am 
Neconectat
pana
pana

Multumim

Imi scapa niste lucruri... de finete.
Montura de feeder se face intr-un fel special. Cosuletul ala, forfacul, bucle, tuburi, gume, etc. Destul de greu sa construiesti asa ceva care sa mai permita si eliberarea greutatii si sa mai faca si autointepare. Oare cum arata asemenea montura ?
Daca fac montura pentru boiles si mai pun si un naditor ( method feeder de ex. ) ce motiv as mai avea sa folosesc un bat de feeder si nu unul de crap ? Doar asa ca sa stau cu ochii pironiti la varful lui ?

Ultima oară modificat de khozer pe Sâm Mar 16, 2013 2:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 10:11 am 
Neconectat
veteran
veteran

Dece nu vreti sa vedeti si alte subiecte pe forum ? Nu trebuie sa stiti limba se poate intelege si din fotografii ce spune pescarul
http://www.haldorado.hu/articles.php?articleid=3575
Acest subiect este postat si la Picaturi de pus in ochi pe acest forum.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 10:19 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

E foarte simplu de prins pesti mari cu echipamente supradimensionate........parerea mea e ca drilul e sarea si piperul pescuitului....si cu match sau feeder te bucuri de el din plin.
ps: ce va face sa credeti ca nu se poate face o montura de feeder "stil plumb liber"?????????

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 11:33 am 
Neconectat
somn
somn

din ce stiu eu la feeder nu se foloseste autointeparea(in concursuri chiar sunt interzise monturile care ar favoriza asta), pescuitul asta bazanduse pe reactia promta a pescarului si pe rapiditatea aducerea pestelui in fata si in mincioc
khozer, nu imi vine sa cred, tu, care ai reusit sa iti construiesti avertizor, sa nu poti face o montura? :-o

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 1:37 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Pana acum nu am mai auzit acest aspect, ca fiind pestele prea mare sa tai firul, ca iti poate rupe lanseta. Mi se pare foarte ciudat. Daca te numesti pescar scoti pestele, chiar daca drilul va dura mult mai mult. Lanseta de feeder isi va face treaba si il va stoarce de puteri.
O singura data am auzit un prieten ca a taiat firul, dar era in barca si avea un somn foarte mare. Fiind ancorat pe prag ,somnul l-a tras pur si simplu dupa el. A avut si ghinionul de a se lasa cu cotorul batului intr-unul din compartimentul barcii, spargandu-l.
Dar de a taia firul cand dai la feeder sau match ca te gandesti ca pestele e prea mare si rupi batul, asta mi se pare incredibil. Atunci la ce mai ai mulineta, sau mai bine spus "la ce mai ai fluturele de deasupra tamburului"(vorba d-nului Daniel Zoita, stie dansul :d ).
Unul dintre prietenii cu care merg la pescuit, Marius Balan (mariusz83), a prins anul trecut pe Lates mai multi crapi si cteni sariti de 10kg, ATENTIE, la picker. Un lucru absolut normal. Eu nu am avut ocazia sa ma intalnesc cu crapi de peste 10kg la feeder, dar am prins destul de mari, cu forfac de 0.15mm , monofilament.
Deci, in cel mai rau caz daca nu reusesti sa dai afara pestele, se va rupe forfacul( este, de obicei, mai subtire decat restul firului de pe mulineta), nici intr-un caz batul.

Ultima oară modificat de Costel Jambu pe Sâm Mar 16, 2013 1:44 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 1:40 pm 
Neconectat
moaca
moaca

oby1 scrie:
din ce stiu eu la feeder nu se foloseste autointeparea(in concursuri chiar sunt interzise monturile care ar favoriza asta), pescuitul asta bazanduse pe reactia promta a pescarului si pe rapiditatea aducerea pestelui in fata si in mincioc:-o

LIKE :mrgreen:

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 1:52 pm 
Neconectat
pana
pana

Hm... mi-am facut si avertizori, sigur ca fac si monturi dar imi place sa mai si discut despre una si despre alta.
La crap cu scule de crap am pescuit.
La feeder cu bat de crap si montura de feeder am pescuit pana mi-am luat bat de feeder - si a fost foarte distractiv cu forfacul de 0,12...
Apoi la feeder cu bat de feeder si monturi de feeder am pescuit.
Dar la crap cu bat de feeder si montura de crap nu am incercat niciodata si de aceea am insistat pe subiect, ca sa mai invat cate ceva.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 2:07 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Toti invatam pe parcursul intregii vieti, pana cand "inchidem ochii". Nu cred ca exista cineva care le stie pe toate. Important este sa avem de la cine invata.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 2:35 pm 
Neconectat
somn
somn

khozer te invit pe la mine cand ai timp si iti voi explica si arata monturile de feeder.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2