RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 10:05 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 3:42 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer scrie:
Hm... mi-am facut si avertizori, sigur ca fac si monturi dar imi place sa mai si discut despre una si despre alta.
La crap cu scule de crap am pescuit.
La feeder cu bat de crap si montura de feeder am pescuit pana mi-am luat bat de feeder - si a fost foarte distractiv cu forfacul de 0,12...
Apoi la feeder cu bat de feeder si monturi de feeder am pescuit.
Dar la crap cu bat de feeder si montura de crap nu am incercat niciodata si de aceea am insistat pe subiect, ca sa mai invat cate ceva.

....frumos stil de discutie ai....felicitari!!!!!!

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 12:23 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

khozer ... tare vreau eu sa te vad cu lansetele tale de crap cum ai sa lansezi 40 de metri pe balta la rediu si sa-ti vad si placerea de pe fruntea incruntata ca nu ai unde sa lansezi mai mult. un lates e mai potrivit pt pescarii de crap...iar rediu pt match & feeder. iar in ce priveste echipamentul de feeder ai fii surprins ce pesti pot sa scoata...

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 7:42 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Sa-mi fie cu iertare, insa eu zic sa interogam crapii :)) .
Cu ce tip de lanseta se simt mai bine cand sunt prinsi... Cu un par si o mulineta pe masura, in care sunt trasi fara drept de apel, sau o lanseta mai fina ce preia f bine socurile si nu taie gura pestelui.
Cautati pe youtube sa vedeti cu ce lansete de feeder pescuiesc englezii si nu se tem ca i-ar rupe lanseta ;) .
Apropo de taiatul gurii pestelui - ce ziceti de Long Claw?? Care sunt folosite la crap si au fost interzise de englezi?

Acum, lasand la o parte discutia in contradictoriu...
In urma unui studiu efectuat de unguri, pestele mare il aduci mai rapid la mal cu o lanseta fina, moale, de actiune parabolica (cum folosesc si englezii de altfel), deoarece nu intampina rezistenta f mare a batului (binenteles excluzand scenariul extrem descris mai sus).

LE Eu pescuiesc la match folosind 80% carlige fara spin (barbless). Deci nu cred ca fac mai mult rau pestelui decat pescarii de crap...

Ultima oară modificat de nicu2 pe Dum Mar 17, 2013 8:10 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 7:55 pm 
Neconectat
somn
somn

bogdan_h scrie:
khozer ... tare vreau eu sa te vad cu lansetele tale de crap cum ai sa lansezi 40 de metri pe balta la rediu si sa-ti vad si placerea de pe fruntea incruntata ca nu ai unde sa lansezi mai mult. un lates e mai potrivit pt pescarii de crap...iar rediu pt match & feeder. iar in ce priveste echipamentul de feeder ai fii surprins ce pesti pot sa scoata...

de ce spui ca nu ai unde sa lansezi?
la ultimul ponton balta are cam 130m latime, tinand cont ca se va pescui doar de pe un mal nu stiu multi pescari care pot pescui si nadi eficient la distanta asta
http://www.planetcarp.ro/galerie-capturi-2009.html a 7- poza de jos in sus este un 10+ prins cu ceva fir de 0.12 sau 0.14 daca imi amintesc bine la match

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 8:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

oby1 scrie:
bogdan_h scrie:

de ce spui ca nu ai unde sa lansezi?
la ultimul ponton balta are cam 130m latime, tinand cont ca se va pescui doar de pe un mal nu stiu multi pescari care pot pescui si nadi eficient la distanta asta
http://www.planetcarp.ro/galerie-capturi-2009.html a 7- poza de jos in sus este un 10+ prins cu ceva fir de 0.12 sau 0.14 daca imi amintesc bine la match

Bogdan, ai pescuit vreodata pe Moara Vlasiei-2 ? Incepand cu pontonul 8 sau 9, distanta intre maluri este de 140-150 m, iar in dreptul pontonului 27 sau 28 (la padure), distanta intre maluri nu cred ca depaseste 70-75 de m. Pe Tancabesti la standul "Rapa", 80% din pesti (si vb de pesti de peste 15 kg ) sunt prinsi la 2 m de mal (si nu exagerez de loc).

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 9:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Major, la Rapa ai dreptate, da sa nu fie pestele in bataie. Cele mai frumoase trasaturi sunt totusi cele "intre ape". La feeder am prins ten de 4-6 kg. E fain ca batul te ajuta

Sus

MesajScris: Dum Mar 17, 2013 9:48 pm 
Neconectat
pana
pana

Fain. Multumesc.
Am doua bete. Unul de 3,60 Baracuda Thunder 90g si unul de 3,90 Trabucco 100g. Le pun pe mulineta un fir Trabucco PRO Carp de .... ( aici sper sa pro(s)puneti voi grosimea, un feder de ....grame si ma duc sa dau la crapi de 10+ fara grija ?

Sus

MesajScris: Mie Mar 20, 2013 9:53 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Treaba asta cu feederul si pestii mari e destul de simpla....bineinteles ca nu poti sa pescuiesti in agatatura cu feederul!!! Pe baltile din zona noastra insa-gen Lates, Horgesti..-e un pescuit relativ usor....cat despre calibrul sculelor, e adevarat ca poti da afara un 10+ cu un picker...eu personal am reusit, cu principal de 0.18 si forfac de 0.16, la Lates, in timp ce pescuiam la caras....insa a durat 40 min drilul....ceea ce nu este de recomandat, in primul rand pt peste....deci daca cineva vrea sa pescuiasca la crap cu feederul, un bat actiune 50-150g, o mlineta buna, cu un 0.22-0.25 pe ea, o montura buna ( repet, pt a nu prelungi drillul inutil )...si credeti-ma ca si 15+ o sa iasa " la poza" :)

Mai jos aveti cateva capturi pe Lates la feeder......

Fir intins

Fişiere ataşate:
PICT0922.JPG
PICT0922.JPG [ 687.98 KiB | Vizualizat de 761 ori ]
PICT0869.JPG
PICT0869.JPG [ 667.47 KiB | Vizualizat de 761 ori ]
PICT0867.JPG
PICT0867.JPG [ 677.06 KiB | Vizualizat de 761 ori ]
PICT0020.JPG
PICT0020.JPG [ 656.49 KiB | Vizualizat de 761 ori ]

MesajScris: Mie Mar 20, 2013 10:37 am 
Neconectat
veteran
veteran

Frumooos.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Joi Mar 21, 2013 11:28 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Mariusz83 scrie:
Treaba asta cu feederul si pestii mari e destul de simpla....bineinteles ca nu poti sa pescuiesti in agatatura cu feederul!!! Pe baltile din zona noastra insa-gen Lates, Horgesti..-e un pescuit relativ usor....cat despre calibrul sculelor, e adevarat ca poti da afara un 10+ cu un picker...eu personal am reusit, cu principal de 0.18 si forfac de 0.16, la Lates, in timp ce pescuiam la caras....insa a durat 40 min drilul....ceea ce nu este de recomandat, in primul rand pt peste....deci daca cineva vrea sa pescuiasca la crap cu feederul, un bat actiune 50-150g, o mlineta buna, cu un 0.22-0.25 pe ea, o montura buna ( repet, pt a nu prelungi drillul inutil )...si credeti-ma ca si 15+ o sa iasa " la poza" :)

Mai jos aveti cateva capturi pe Lates la feeder......

Fir intins

Despre asta vorbeam si eu, Marius. :P

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2