RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:23 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuitul C&R, ieftin sau scump ?
MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:40 am 
Neconectat
somn
somn

Tot mai des am auzit discutii ca pescuitul C&R necesita multi bani, oare asa o fi ?

Ce ii trebuie unui pescar sa poata veni pe o balta C&R ?
( la fiecare in parte am scris un pret aproximativ si m-am referit la cele mai mici )

- Saltea de primire ( aproximativ 60-100 lei )
- Spray Antiseptic ( aproximativ 10 lei )
- Minciog ecologic ( incepe de la 45 lei pana la 110 lei )
- Monturi in-line sau plumb pierdut conform regulamentului ( aproximativ 100 lei un numar de 10 monturi )

Acestea sunt un PLUS pentru cei care deja au echipament de pescuit pe o balta care permite sa se ia peste acasa.
Consideram ca au lansete, mulinete, fire etc.

Acest PLUS de echipament pentru a pescui pe o balta C&R ajunge aproximativ 200-300 lei.

Pescuitul C&R nu inseamna echipamente de TOP, nu inseamna boiliesuri de 60 lei Kg. Se poate pescui bine mersi cu plastice ( care sunt ieftine ), pelete, boiliesuri ieftine etc.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 12:43 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Eu daca as fi administratorul unei balti as inchiria pentru suma de 10 lei pentru 24 ore urmatoarele articole.

Si astfel va deveni pescuitul si mai accesibil, (nu mai cari bagaje multe dupa tine), ieftin(nu ai mai investi bani in aceste produse), sigur(vei sti ca toti pescarii vor avea minimul necesar de materiale pentru protejarea pestelui)

Daca facem un calcul 10 pontoane * 10 lei pentru 24 ore = 100 lei * 30 zile = 300 lei ,deci intr-o luna s-ar acoperi un ponton cu toate cele necesare. Daca facem socoteala la 20 de pontoane intr-un sezon de pescuit s-ar acoperi toate materialele necesare pentru protectia pestelui care cred eu este lucrul cel mai important pentru a avea pe viitor ''partener de pescuit''

Celelalte costuri cred ca sunt in functie de bugetul fiecaruia. Daca ai bani poti lua nada scumpa daca nu vorba ta cu plastice ( care sunt ieftine ), pelete, boiliesuri ieftine etc.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 12:59 pm 
Neconectat
veteran
veteran

intrebarea este pusa in termeni mai mult decat generali ... nu o sa raspunda nimeni obiectiv ... in primul rand trebuie sa specifici daca te referi la pescuitu de agrement sau la pescuitul de competitie ... trebuie sa specifici unde se practica acest pescuit ... si nu in ultimul rand sa ne spui care este rationamentu intrebarii deoarece stii mai bine ca multi dintre noi ca pescuitul sportiv la crap in sistem c&r este un sport costisitor ...

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 1:06 pm 
Neconectat
veteran
veteran

loveplus_go scrie:
intrebarea este pusa in termeni mai mult decat generali ... nu o sa raspunda nimeni obiectiv ... in primul rand trebuie sa specifici daca te referi la pescuitu de agrement sau la pescuitul de competitie ... trebuie sa specifici unde se practica acest pescuit ... si nu in ultimul rand sa ne spui care este rationamentu intrebarii deoarece stii mai bine ca multi dintre noi ca pescuitul sportiv la crap in sistem c&r este un sport costisitor ...

sa zicem doar ca nu e ieftin :d

www.novobaits.ro
It s more than passion!

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 1:06 pm 
Neconectat
somotei
somotei

loveplus_go scrie:

Cred ca sa referit la agrement deoarece competitia implica alte costuri stim asta destul de bine.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 1:07 pm 
Neconectat
pana
pana

Cristi Ciocoiu scrie:
Eu daca as fi administratorul unei balti as inchiria pentru suma de 10 lei pentru 24 ore urmatoarele articole.

Si astfel va deveni pescuitul si mai accesibil, (nu mai cari bagaje multe dupa tine), ieftin(nu ai mai investi bani in aceste produse), sigur(vei sti ca toti pescarii vor avea minimul necesar de materiale pentru protejarea pestelui)

Daca facem un calcul 10 pontoane * 10 lei pentru 24 ore = 100 lei * 30 zile = 300 lei ,deci intr-o luna s-ar acoperi un ponton cu toate cele necesare. Daca facem socoteala la 20 de pontoane intr-un sezon de pescuit s-ar acoperi toate materialele necesare pentru protectia pestelui care cred eu este lucrul cel mai important pentru a avea pe viitor ''partener de pescuit''

Celelalte costuri cred ca sunt in functie de bugetul fiecaruia. Daca ai bani poti lua nada scumpa daca nu vorba ta cu plastice ( care sunt ieftine ), pelete, boiliesuri ieftine etc.

Cel putin salteaua de inchiriat ar fi o idee excelenta, este in general un accesoriu voluminos, se usuca(unele modele) greu iar in partidele de 12 ore sau mai putin este complicat de curatat/uscat astfel incat sa nu te dea afara vecinii din bloc/cartier, datorita mirosului in situatia in care nu este uscata complet :D

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 1:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

am mai citit odata enuntul si cred ca de fapt nu este nici o intrebare ... este doar o constatare a lui bogdan ca se poate pescui c&r fara prea multe investitii ...

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 3:02 pm 
Neconectat
somn
somn

loveplus_go scrie:
am mai citit odata enuntul si cred ca de fapt nu este nici o intrebare ... este doar o constatare a lui bogdan ca se poate pescui c&r fara prea multe investitii ...

Asa este.

Nu de putine ori am auzit "pescuitul C&R este o fitza a celor care au bani" sau ceva de genul acesta.
Prin acest topic vreau sa demonstrez ca pescuitul C&R de agrement nu este nici pe departe costisitor.

Topicul nu se refera la concursuri, acolo treburile stau cu totul altfel.

Dar pentru a prinde peste pe baltile C&R gen Lates, Rediu, Poseidon, Horgesti etc. nu te costa mai mult decat pe o balta normala.

In schimb prinzi si peste ceva mai mare, de care nu ne putem bucura pe baltile unde nu se practica C&R.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 3:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ai dreptate bogdane ... si mai vreau sa completez : ca sa pescuiesti c&r in unele cazuri nu-ti trebuiesc nici dotarile de care aminteai mai sus... e suficient ca in loc sa bagi pestele in juvelnic sa-l eliberezi ... totul tine de mentalitatea pescarului ... pe locatiile care impun un minim de echipament practicarea pescuitului c&r nu mai e un act de vointa este o obigativitate iar pescarii care iau pestii acolo unde se permite nu mai sunt pescari c&r sunt doar pescari sportivi, corecti in cel mai fericit caz...

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:02 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pe forum se gasesc zeci de exemple de pescari care prind si elibereaza pe ape naturale. nu ar trebui sa fie o activitate costisitoare pentru ca nu necesita o investitie speciala, ci doar o structura morala deosebita. desigur, pentru un pescar aflat in partea de jos a veniturilor, eliberarea unui peste mare are si o latura financiara importanta. deci, indiferent de structura morala, pentru acesti pescari, stilul c&r devine scump.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2