RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 11:59 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:08 pm 
Neconectat
somn
somn

stiu destui oameni care erau someri si tot eliberau pestii fara regrete, la fel cum stiu directori de banci care bagau(PROBABIL INCA MAI BAGA)pesti la sacosa oriunde pot, inclusiv pe Tancabesti,ca sa nu mai vorbim de Darvari

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:09 pm 
Neconectat
somn
somn

deci C&R-ul are treaba doar cu constiinta nu cu buzunarul

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

sunt de aceeasi parere. doar ca tot scump ramane pentru cei mai saraci. cu atat mai de apreciat sunt ei. si cu atat mai de acuzat sunt cei cu bani care fura.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 4:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

oby1 scrie:
deci C&R-ul are treaba doar cu constiinta nu cu buzunarul

=d> ... 100% adevarat ... cred totusi ca bogdan se gandea la cum ar putea explica unui pescar trecerea la pescuitul pe balti care functioneaza in sistemul c&r ...

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 5:06 pm 
Neconectat
pana
pana

loveplus_go scrie:
... 100% adevarat ... cred totusi ca bogdan se gandea la cum ar putea explica unui pescar trecerea la pescuitul pe balti care functioneaza in sistemul c&r ...

Baltile care functioneaza in acest sistem au peste si pestele ramane acolo, si poate fi prins din nou, si pescarul se poate bucura mai mult de sportul numit pescuit. Acest aspect e valabil cu atat mai mult pentru trofee. Repopulari se pot face pe toate baltile, putine insa cu trofee, iar trofeele pot fi gasite sigur in baltile C&R unde raman chiar daca au fost capturate. Acesta cred ca ar fi argumentul cel mai puternic in favoarea C&R.
Ca o paranteza, si pestele eliberat pe ape salbatice poate fi prins si reprins. Am prins pe acelasi loc mrene care cu o zi inainte s-au eliberat in agatatoare, si aveau carligul in coltul gurii. Acu doi ani prietenul meu Radu prindea si elibera la Prut un cten de peste 10 kg, pestele avea un carlig enorm ruginit infipt langa gura ca marturie a unei lupte trecute.
Dupa cum am vazut costurile nu sunt asa de mari incat sa fie un capat de lume practicarea acestui stil de pescuit, iar punerea la dispozitie, contra unei sume rezonabile, a echipamentului necesar pe baltile C&R este o idee cat se poate de buna si avantajoasa pentru cei cu posibilitati mai reduse dar cu vointa sa incerce acest stil.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 6:06 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cristi Ciocoiu scrie:
Eu daca as fi administratorul unei balti as inchiria pentru suma de 10 lei pentru 24 ore urmatoarele articole.

- Saltea de primire ( aproximativ 60-100 lei )
- Spray Antiseptic ( aproximativ 10 lei )
- Minciog ecologic ( incepe de la 45 lei pana la 110 lei )

Si astfel va deveni pescuitul si mai accesibil, (nu mai cari bagaje multe dupa tine), ieftin(nu ai mai investi bani in aceste produse), sigur(vei sti ca toti pescarii vor avea minimul necesar de materiale pentru protejarea pestelui)

Daca facem un calcul 10 pontoane * 10 lei pentru 24 ore = 100 lei * 30 zile = 300 lei ,deci intr-o luna s-ar acoperi un ponton cu toate cele necesare. Daca facem socoteala la 20 de pontoane intr-un sezon de pescuit s-ar acoperi toate materialele necesare pentru protectia pestelui care cred eu este lucrul cel mai important pentru a avea pe viitor ''partener de pescuit''

Noi am avut in intentie acest lucru, l-am si pus in practica in 2009. Si-au batut pescarii joc de ele, le-au rupt, le-au deteriorat si in mai putin de o luna am ramas fara ele. Un pescar C&R trebuie sa aiba in sange ca din echipamentul de pescuit nu trebuie sa lipseasca salteaua de receptie asa cum nu-i lipsesc lansetele si mulinete, care fie vorba intre noi ocupa mai mult spatiu si cantaresc mai greu decat o saltea. Salteaua este cea mai ieftina investitie din arsenalul necesar pescarului de crap. Trebuie doar constiinta.

P.S.- Nu este un raspuns la mesajul lui Cristi, l-am pus pentru ca ridica problema inchirieri echipamentului pe balta.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 6:20 pm 
Neconectat
somn
somn

loveplus_go scrie:
am mai citit odata enuntul si cred ca de fapt nu este nici o intrebare ... este doar o constatare a lui bogdan ca se poate pescui c&r fara prea multe investitii ...

Se intampla ca intr-o zi sa nu traga la plastice. Atunci scoti bilele care, cele de calitate, costa de la 55 de lei in plus. Cand ai fost tu Bogdane la Rediu daca erau si 10 pontoane ocupate ce ar fi pescuit la bila e posibil ca sansele tale sa fi scazut in a prinde pestisorii aia frumosi. Finetea presupune uneori scule si accesorii de calitate care nu sunt ieftine. CR poti face si la caras si atunci e mai ieftin, dar pentru peste mare io cred ca investitia este mai mare...

Stiu ca Bogdan avea, pana in iarna, bete de calitate si este cunoscut ca un pescar CR. Am mica banuiala ca isi va cumpara tot de calitate, daca gresesc scuzele de rigoare. Cred ca, in general, pescuitul CR este costisitor (nu la fel ca un concurs) iar in particular, pentru un numar restrans de pescari, este mai ieftin (bugetu').

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 6:51 pm 
Neconectat
somn
somn

Cristi Chiritoi scrie:
loveplus_go scrie:
am mai citit odata enuntul si cred ca de fapt nu este nici o intrebare ... este doar o constatare a lui bogdan ca se poate pescui c&r fara prea multe investitii ...

Se intampla ca intr-o zi sa nu traga la plastice. Atunci scoti bilele care, cele de calitate, costa de la 55 de lei in plus. Cand ai fost tu Bogdane la Rediu daca erau si 10 pontoane ocupate ce ar fi pescuit la bila e posibil ca sansele tale sa fi scazut in a prinde pestisorii aia frumosi. Finetea presupune uneori scule si accesorii de calitate care nu sunt ieftine. CR poti face si la caras si atunci e mai ieftin, dar pentru peste mare io cred ca investitia este mai mare...

Stiu ca Bogdan avea, pana in iarna, bete de calitate si este cunoscut ca un pescar CR. Am mica banuiala ca isi va cumpara tot de calitate, daca gresesc scuzele de rigoare. Cred ca, in general, pescuitul CR este costisitor (nu la fel ca un concurs) iar in particular, pentru un numar restrans de pescari, este mai ieftin (bugetu').

Eu sunt de parere ca se poate pescuii ieftin intre 2 care pescuiesc de placere cu bile scumpe.
Nici un peste nu va refuza un carlig cu silicoane :) .

Vizavi de echipament, se poate prinde peste mic si mare cu echipament ieftin sau scump.

Cand avem un loc cu peste mare la 130 de metri, atunci e o problema daca nu avem echipament adecvat. Dar pentru agrement eu sunt de parere ca se poate prinde cu echipament ieftin.

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 6:54 pm 
Neconectat
veteran
veteran

bogdane ai deschis un subiect din care nu poti iesi bine oricum o dai :)) ...

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 6:56 pm 
Neconectat
somn
somn

Nu ma duc sa pescuiesc in balta lata de 50 m ca arunc cu feeder la 20 m...prefer distanta ca asa fac si exercitiu la aruncare...deci, pt mine e scump...fiecare cu stilul lui.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2