RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 9:58 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:30 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

loveplus_go scrie:
kitz scrie:
Asta e alta mancare de peste :)) E ca si cum ai zice ca iti iei masina scumpa in detrimentul uneia ieftina. Sigur confortul e altul dar in principiu amandoua fac aceiasi treaba.

kitz hai sa-ti mai zic o reteta de mancare de peste : pui pariu ca vettel ne da lectii pe un circuit chiar si la volanul unui logan ??? :d ...

vrei sa-ti spun cate abandonuri a avut Shumacher un super campion din cauza ca s-a stricat monopostul lui...(ai inteles ideea)

Sus

MesajScris: Mar Mar 26, 2013 11:41 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Subiectul asta e oarecum cu dus si intors....din punct de vedere al accesoriilor.....faci o investitie si gata...nu iti iei in fiecare zi saltea, spray, mincioc, etc etc....problema se pune la nada si momeala....parerea mea personala e ca daca vrei un pescuit fructuos pe orice balta trebuie sa investesti in nade si momeli de calitate....si stim cu totii ca nu sunt ieftine.....am pescuit mult la feeder pe Lates si Horgesti, si va pot spune ca am vazut diferente grave intre nade.....nici eu nu am crezut la inceput ca pe Lates conteaza nada la caras....dar credeti-ma ca face diferenta.....deasemenea pe Horgesti, carasul e mult mai rar (dar mai mare) si face figuri la nada....cat despre crap...e adevarat ca te duci la Lates cu 20 de bile bune, si tot iei 2-3 crapi fara sa nadesti...dar cati dintre noi vor face asta??? cati vor avea rabdare sa astepte crapul a gaseasca bila aia pierduta in atat amar de apa? :) ne mananca pe toti palma sa dam cu cobretele, ba putin grounndbait cu catapulta....si uite asa se duce ieftineala...

Rezumat....se poate pescui ieftin...dar nu cu rezultate (cel putin notabile)....asta e parerea mea

Fir intins...

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 12:25 am 
Neconectat
pana
pana

vad ca discutiile se indeparteaza incet incet de la subiect...ce scule sa folosim, cu ce boilies sa ne prezentam pe nu stiu ce balti, scump vs ieftin, nada vs talent etc etc.
Lucrurile, in opinia mea, stau mult mai simplu: diferenta intre un pescuit cu retinere de peste si unul C&R este data doar de atitudinea ce decide soarta pestelui la finalul partidei: ajunge in portbagaj sau se intoarce in balta. Daca se intoarce in balta, e frumos sa-i asiguram conditii cat mai bune, de unde necesitatea echipamentului de protectie..saltea, minciog eco, spray dezinfectant. Care costa cam cat zicea si Bogdan, deci nu chiar un capat de tara.
Unde e obligatoriu prin regulament, lucrurile sunt clare sau ar trebui sa fie: pestele se elibereaza. E interesant ce se intampla cand C&R nu e obligatoriu prin regulament, si nici nu te vede nimeni ce faci pe mal...dai drumul la peste bucuros, sau il retii...ca Smeagol...my precious....precious... :-? dar asta e deja inca o alta discutie...sry de off topic

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 6:08 am 
Neconectat
pana
pana

loveplus_go scrie:
kitz scrie:
Asta e alta mancare de peste :)) E ca si cum ai zice ca iti iei masina scumpa in detrimentul uneia ieftina. Sigur confortul e altul dar in principiu amandoua fac aceiasi treaba.

kitz hai sa-ti mai zic o reteta de mancare de peste : pui pariu ca vettel ne da lectii pe un circuit chiar si la volanul unui logan ??? :d ...

Poate noua ne da lectii Vettel pe un Logan dar lui Alonso sigur nu :d Cam asta se intampla si cu pescuitul mai scump sau mai ieftin...

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 6:27 am 
Neconectat
somotei
somotei

Daca densitatea de peste pe apele naturale ar fi mai mare s-ar putea pescui ieftin. Sa ne aducem aminte cand eram copii cat peste era si cat este acum.
Pe vremea copilariei pescuiam cu varga de alun si ac facut din bold cred ca erau destul de ieftine, si prindeam peste cu duiumul.

Deci totul tine si de mentalitatea nostra de a nu mai casapi pestii la infinit si daca ne dorim sa mancam peste sa ne ducem la magazin de unde il luam mai ieftin decat daca ne-am duce la balta la pescuit.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Mie Apr 10, 2013 9:00 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pescuitul C&R ieftin sau scump, ar trebui privit si din prisma taxei pe balta, nu doar a echipamentului care la urma urmei in functie de buget, fiecare pescar daca este pentru pescuitul pestelui in sistem C&R, stie ce trebuie sa-si achizitioneze, dar revin la taxa pentru a practica acest stil de pescuit, parearea mea este ca pe toate baltile mari, consacrate din Romania, este cam mare, avand in vedere faptul ca il hranesti, il prinzi , ii faci o poza si ii dai drumul inapoi, nu stiu daca se justifica taxe de genul 100ron/24h sau mai mult pentru pecuitul in sistem C&R. Da, sa puna taxe de 200-300ron/24h pentru cei ce vor sa duca peste acasa, dar nu pentru pescarii de C&R.
Eu zic ca o taxa de bun simt(pana in 50ron/24h) ara incuraja mai multi pescari sa treaca la acest stil de pescuit, iar baltile banuiesc ca ar fii pline de pescari intradevar pasionati de pescuit si nu de dus peste acasa.

Sus

MesajScris: Mie Apr 10, 2013 1:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Uite asta este o idee buna pentru o emisiune viitoare.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Mie Apr 10, 2013 2:07 pm 
Neconectat
veteran
veteran

emilian scrie:
Pescuitul C&R ieftin sau scump, ar trebui privit si din prisma taxei pe balta, nu doar a echipamentului care la urma urmei in functie de buget, fiecare pescar daca este pentru pescuitul pestelui in sistem C&R, stie ce trebuie sa-si achizitioneze, dar revin la taxa pentru a practica acest stil de pescuit, parearea mea este ca pe toate baltile mari, consacrate din Romania, este cam mare, avand in vedere faptul ca il hranesti, il prinzi , ii faci o poza si ii dai drumul inapoi, nu stiu daca se justifica taxe de genul 100ron/24h sau mai mult pentru pecuitul in sistem C&R. Da, sa puna taxe de 200-300ron/24h pentru cei ce vor sa duca peste acasa, dar nu pentru pescarii de C&R.
Eu zic ca o taxa de bun simt(pana in 50ron/24h) ara incuraja mai multi pescari sa treaca la acest stil de pescuit, iar baltile banuiesc ca ar fii pline de pescari intradevar pasionati de pescuit si nu de dus peste acasa.

Excelent zis si mai cred ca pretul mare descurajeaza orice pescar incepator care ar vrea sa pescuiasca sportiv. Cel mai bine e ca adminii de balta sa investeasca in publicitate, si nu in scumpirea taxelor. Ma bucur sa vad ca deja cateva balti din Moldova au inceput lucrul acesta promovand baltile pe toate canalele media, de la forumuri si pana la facebook. Acum avem si televiziune de specialitate, deci suntem pe drumul cel bun.

PS In Anglia daca mergi la un magazin cu articole de pescuit gasesti intodeauna fluturasi care descriu o balta, taxa si uneori regulamentul. Cred ca ar fi interesant sa avem si noi posibilitatea asta. O alta idee buna ar fi ca baltile mari( si aici ma refer la Lates in special) sa aiba pentru doritori hanorace cu inscriptia Iazul Lates mai ales ca la Piatra Neamt se lucreaza intens in domeniul asta.

Sus

MesajScris: Mie Apr 10, 2013 6:31 pm 
Neconectat
somotei
somotei

cossminel scrie:
vad ca discutiile se indeparteaza incet incet de la subiect...ce scule sa folosim, cu ce boilies sa ne prezentam pe nu stiu ce balti, scump vs ieftin, nada vs talent etc etc.
Lucrurile, in opinia mea, stau mult mai simplu: diferenta intre un pescuit cu retinere de peste si unul C&R este data doar de atitudinea ce decide soarta pestelui la finalul partidei: ajunge in portbagaj sau se intoarce in balta. Daca se intoarce in balta, e frumos sa-i asiguram conditii cat mai bune, de unde necesitatea echipamentului de protectie..saltea, minciog eco, spray dezinfectant. Care costa cam cat zicea si Bogdan, deci nu chiar un capat de tara.
Unde e obligatoriu prin regulament, lucrurile sunt clare sau ar trebui sa fie: pestele se elibereaza. E interesant ce se intampla cand C&R nu e obligatoriu prin regulament, si nici nu te vede nimeni ce faci pe mal...dai drumul la peste bucuros, sau il retii...ca Smeagol...my precious....precious... :-? dar asta e deja inca o alta discutie...sry de off topic

Cred ca ai atins adevarata problema ...pestele se prinde cu ustensile ieftine sau scumpe indiferent ca e vorba de pescuit cu retinere sau nu . Dac a vrei sa dai drumul pestelui iti trebuie in plus o saltea si niste saci de pastrare ..de unde ideea ca ar fi mai scump ? Un pescuit devine scump in functie de anumite conjuncturi nu are legatura cu faptul ca retii sau nu pestele.

Sus

MesajScris: Mie Apr 10, 2013 6:43 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Cristi Ciocoiu scrie:
Daca densitatea de peste pe apele naturale ar fi mai mare s-ar putea pescui ieftin. Sa ne aducem aminte cand eram copii cat peste era si cat este acum.
Pe vremea copilariei pescuiam cu varga de alun si ac facut din bold cred ca erau destul de ieftine, si prindeam peste cu duiumul.

Cand eram noi copii era un 'regim naspa' care populau apele la greu,erau o groaza de balti piscicole,erau oameni care lucrau in tara si nu pe afara in constructii.
In fine...chiar ai impresia ca acu 20-30 ani lumea nu halea peste sau cum?Insa era intodeauna cineva care sa-l puna la loc.
Acuma...mancam numai dorade si somoni...si crapii nu mai sunt la indemana oricui. :"> :">

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2