RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:21 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oare am castigat ceva?
MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 8:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Oare am castigat ceva cand am devenit pescari de competitie?
Sunt curios care e si parerea voastra.
Pestii de a caror capturare eram pasionati la inceput au devenit doar kilograme pe o fisa, nu ne mai fotografiem cu pestii mai mici ca nu cadreaza cu "valoarea" noastra. Mai avem oare vreo urma de respect fata de pestii cu ajutorul carora castigam sau nu competitiile?
Nu luam pestii acasa dar trofeul pescuitului C&R este fotografia. De ce oare lipsa aparatului de fotografiat nu pare la fel de grava ca si lipsa lansetelor sau a nadei?
Cat despre modul barbar in care manevreaza unii pescari in competitii pestii nici nu stiu ce sa mai zic. Regulamentele sunt prea permisive la acest aspect.
In afara de asta nervi, bani, timp pentru o intrecere in care pestele a devenit un simplu accesoriu. E mai important orice aspect legat de concurs :nada, sculele, locul ,premiul, organizatorul si multe altele decat pestele.
Oare merita fiintele astea atata tavaleala de dragul orgoliului pescarului?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Oare am castigat ceva?
MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 10:37 pm 
Neconectat
somn
somn

Ai perfecta dreptate in ceia ce spui.
Si asta e o problema.
Dar nu vad cum sa rezolvam acest lucru.

Sus

MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 11:11 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Bravo, =d>
Uite Gabi un subiect de emisiune excelent pe care nu cred ,de fapt sunt sigur ca nici o televiziune nu l-a abordat pana acuma

Se spune mereu ca timpul schimba lucrurile, dar, de fapt, tu esti cel care trebuie sa le schimbe."
Andy Warhol

Sus

MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 11:13 pm 
Neconectat
veteran
veteran

subscriu ideii lui Cosmin

www.novobaits.ro
It s more than passion!

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 12:43 am 
Neconectat
veteran
veteran

andronic cristian scrie:
Oare merita fiintele astea atata tavaleala de dragul orgoliului pescarului?

oare nu este tot orgoliu in cazul unui pescar care nu participa la competitii, dar se pozeaza cu fiecare peste? oare nu tot din orgoliu punem fiecare poza pe forum, ca sa vada si ceilalti ce buni am fost si ca putem prinde peste?
oare daca nu ar fi existat competitii, pescuitul c&r ar mai fi fost asa dezvoltat? si atunci, tavaleala pestelui nu ar mai fi fost de dragul orgoliului pescarului ci in uleiul din tigaie.
cred ca este un bun subiect de emisiune, tocmai pt ca nu poate fi dat un verdict, ci poate naste o polemica. constructiva eu zic.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 12:47 am 
Neconectat
veteran
veteran

apropo. stiti ca exista pescari de competitie care nu sunt c&r? adica, daca regulamentul le permite iau peste acasa. eu cred ca ei trebuie sa raspunda primii.
pe mine unul competitia m-a transformat definitiv si zic ca a fost un lucru bun. mi-a canalizat orgoliul prostesc pe fiecare dintre noi il are in diferite grade catre un mod mai inofensiv de actiune impotriva pestilor.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 12:51 am 
Neconectat
veteran
veteran

Bogdan Bagiag scrie:
Ai perfecta dreptate in ceia ce spui.
Si asta e o problema.
Dar nu vad cum sa rezolvam acest lucru.

nu mai iei peste acasa. niciodata. nu te pozezi cu el decat daca este absolut necesar (eventual eliberandu-l). incerci aplici fara exceptii ce se invata la primele cursuri de c&r cu cat mai multa grija. simplu, propriul exemplu este cel mai puternic argument.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 1:55 am 
Neconectat
veteran
veteran

In Anglia pestii sunt fotografiati si cantariti pentru a se tine o evidenta a pestelui si nu a pescarului. :) Nici nu aveti idee ce mult conteaza acest aspect aici.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 8:16 am 
Neconectat
moaca
moaca

Nu cred ca partea cu pozatul are treaba in asa ceva mai ales daca ai o saltea adegvata,un sprei pentru rana ,si mai ales daca il manevrezi cum trebuie plus udatul saltelei si a pestelui . In toata lumea se face poza cu pestele chiar si pe cele mai dificile iazuri ma refer la regulamente si restrictii.
Pai este ok ce s-a intamplat la ultimul concurs de la Sarulesti unde 3-4 pesti scosi pentru cantarire se tineau pe saltea din nailon( parca era un sac ) si nici albitrul si nici cei care au realizat emisiunea nu au spus nimic(realizatorii erau campioni nationali ,merg la concursuri internationale ? Nu mai zic ca aveau echipamente de mii de uero plus nada de putin 60-70milioane la ei si nu au avut bani pentru o saltea la 200-300 ron ?
Eu cred ca aici este problema de care zicea Leonte
Cand am venit prima data pe Lates ,si apoi am mers la concursuri pe el cat si la Bucuresti am vazut ca primul paragraf din regulament este despre manevrare,saltea, sprei si miciong si ca nu poti pescui (inainte de pescuit albitrul sau cel care se ocupa de iaz,paznic va verifica aceste lucruri)daca nu ai asa ceva la tine ,dar eu unul personal nu am fost verificat sj cred ca si voi.
Pai daca lumea vede asa ceva ca regulile sunt doar scrise si nu puse in practica logic ca se ajunge la ce spune Leonte.

Acuma o sa vina cineva si imi va spune ca se apeleaza la bunul simt ,la sportivitatea pescarului ,fratilor lasa-ti naibii bunul simt si sportivitatea celor care calca balta voastra si aplicatii acele regulamente si se vor veda si rezultatele

Se spune mereu ca timpul schimba lucrurile, dar, de fapt, tu esti cel care trebuie sa le schimbe."
Andy Warhol

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 10:04 am 
Neconectat
somn
somn

Pot sa va spun ce simt eu dupa vreo 8 luni in care nu am pus mana nici macar pe un carlig, m-am mutat din Romania si nu mi-am luat nimic de pescuit cu mine, la sfarsitul lui iulie revin si imi iau toate sculele cu mine. Revenind la subiect, o vorba spune "mai rarut ca e mai dragut" sau "ce e prea mult strica", acu mi-as dori cateva zile de pescuit de placere si cu ochii inchisi, sa prind cativa crapi, de placere, sa fac poze, sa traiesc pescuitul ca pescuit nu ca si fugareala prin stand. De partea cealalta pot spune ca am participat la cateva concursuri si campionate si nu se compara cu pescuitul de placere, in competitii esti "fortat" sa manipulezi pestele ca un obiect, dorinta de victorie, de a demonstra celorlalti ca tu esti miezul te face sa uiti de cea mai importanta piesa ca pescuitului la crap, CRAPUL.
Sunt multe de spus, dar termin asa:

Respect CRAPULE!!!

Ultima oară modificat de Liviu Mihai pe Dum Iun 16, 2013 11:31 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2