RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 10:38 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oare am castigat ceva?
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 10:07 am 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
apropo. stiti ca exista pescari de competitie care nu sunt c&r? adica, daca regulamentul le permite iau peste acasa. eu cred ca ei trebuie sa raspunda primii.
pe mine unul competitia m-a transformat definitiv si zic ca a fost un lucru bun. mi-a canalizat orgoliul prostesc pe fiecare dintre noi il are in diferite grade catre un mod mai inofensiv de actiune impotriva pestilor.

Ar fi interesant de definit pescarul asta de competitie. :-??
Eu am participat la mai multe tipuri de competitii : la crap, rapitor, stationar si copca, dar am pescuit (nu in concursuri e drept) si cu retinerea pestilor si o voi mai face si de acum inainte.
Problema e legata de respectarea unor reguli si de un comportament rational cu pestii care urmeaza a fi eliberati sau chiar cu cei care urmeaza a fi retinuti in asa fel incat sa nu-i chinuim inutil. Chiar daca esti pescar C&R total dar eliberezi pestii in "suturi" degeaba. Am vazut pesti eliberati prin aruncare la distante considerabile de catre pescari de rapitor sau stationar sau in stilul eliberare prin scapare din mana cu capul de bolovani sau maluri. Cu ce difera acestia de cei care-si fac poze plini de sange cu degetele infipte prin branhiile pestilor? Sau de cei care fac fotografii de genul vanatoresc cu tabloul final al partidei reprezentat de o gramada de pesti intinsi pe pamant? Poate fiecare din noi am trecut si prin situatii de genul celora expuse de mine mai sus dar important ar fi sa reusim sa evoluam. Daca n-o putem face din constiinta proprie ar trebui macar sa fim constransi si verificati sa respectam aceste reguli de manevrare a pestilor.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 10:15 am 
Neconectat
veteran
veteran

Parerea mea este ca tine de educatia fiecarei persoane in parte... De cei 7 ani de acasa...Ca e la pescuit sau in alta parte, la fel se comporta... Cine sunt io in fata mea...

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 11:01 am 
Neconectat
pana
pana

Liviu Mihai scrie:
...sau "ce e prea mult strica"...

Asta este cea mai buna opinie

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 11:12 am 
Neconectat
veteran
veteran

Pescuitul de competitie a adus in prim plan si pescuitul C&R. Acum 10 ani C&R era la indemana unei mase restranse de oameni. Daca concursurile nu existau probabil ca si numarul lacurilor C&R erau mult mai putine. In primul rand din ratiuni financiare.
"Beneficiul" crapului este ca nu mai ajunge in tigaie cu prima ocazie iar daca este ranit pescarul C&R (resposabil) il ingrijeste. Sigur ca pot fi oameni care trateaza, inca, cu lipsa de respect pestele dar eu prefer sa nu ma raportez la ei.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 12:31 pm 
Neconectat
somn
somn

Subscriu in mare la cele spuse de Gabi desi pe Corbu spre exemplu sant convins ca nimeni aproape nu sta sa gadile pestele si asta din lipsa de timp si nu din lipsa de respect. La o partida de placere analizezi peste si pe o parte si pe alta si te ingrijesti de el ca de partenerul tau de pescuit. Legat de camera foto e cumva de inteles ca in timp cresc si pretentiile (in kg) insa si pestii de 4-5-6 kg isi aduc contributia la o partida reusita de pescuit chiar daca nu sant fotografiati ca cei de +10. La final toti care ii stiu contabilizeaza si zic ca au avut xx nr de prezentari.
La mine a fost cumva invers, pescuit C&R ma adus si la competitii si nu invers.Dupa ce pestele de pe Lebada a fost adus pe Lates m-am mutat si eu pe Lates. Respect cu strictete regulamentul unei balti iar la Lebada pentru ca se putea cumpara peste acasa imi cumparam tot timpul un peste acasa. Tot se insista cu a fi 100% C&R....trebuie insistat ca omul sa respecte regulamentul baltii la care merge, sa respecte pestele chiar daca e pe Prut. Stiu pescari care merg exclusiv la Prut si care vin acasa cu cate un peste doi restul fiind dati inapoi in apa. Pe ei cum ii catalogati????
Personal consider ca am progresat ca pescar si prin grija fata de peste dar si de la pozele cu pestele intins pe iarba :"> la cele facute deasupra saltelei de primire :-D

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 1:27 pm 
Neconectat
veteran
veteran

clar subiect de emisiune ... genereaza o discutie nesfarsita , in bucla , cu argumente pro si contra bine argumentate dar insuficiente ...
in primul rind , imi pare rau sa o spun, dar este neinspirat discursul initiatorului ...
dilema este creata artificial ... si nu inteleg scopul ... premisele de la care se pleaca sunt gresite ... regulamentele competitiilor sunt clare si trebuiesc respectate ... in foarte multe sporturi care implica un "adversar" se lasa cu "tavalirea" "fiintelor" care intra in competitie indiferent de motivatia pe care o au ...

Ultima oară modificat de loveplus_go pe Dum Iun 16, 2013 5:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 1:29 pm 
Neconectat
somn
somn

loveplus_go scrie:
clar subiect de emisiune ... genereaza o discutie nesfarsita , in bucla , cu argumente pro si contra bine argumentate dar insuficiente ...

Asa de vreo 4 ore :))

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 4:46 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Eu nu sunt pescar de competitie. Dupa trecerea anilor, am constatat ca pescarii de competitie sunt cei care sunt permanenti prezenti la competitii. Si nu trebuie sa dau nume, ca ii cunoaste toata lumea crapista.
Sunt o persoana care merge la pescuit cand are timp de asa ceva si mai participa din cand in cand la cateva concursuri pe an.
Din punctul meu de vedere, orice peste este important, ca are un kg sau mai multe.
Nu fac teoria crapului de 4 kg, dar eu, cel putin, tratez cu acelasi respect si pestele mic si cel mare.
Cristi, tu stii foarte bine ca eliberez si caras si rosioara si biban si alte specii, indiferent de greutate.
Nu ca as fi vreu mare pescar C&R, dar nu mi trebuie acel peste prins.
Eu consider ca am castigat ceva din fenomen, in afara de experienta. Respectul fata de partenerul de competitie.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 5:23 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Si, da, am castigat.
Am invatat sa eliberez pestele - desi partea amuzanta e ca faceam C&R pe o balta unde se lua peste. Nu l eliberam din sportivitate ci ca nu aveam ce face cu pestele.
Am invatat sa l aduc pe saltea fara sa l ranesc foarte tare.
Am invatat sa l manevrez cu grija.
Si acu invat sa l caut, nu sa l astept pe patul de nada. Da asta e alta poveste :d

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 5:48 pm 
Neconectat
veteran
veteran

vad pe aceasta pagina 5 campioni nationali ... este un castig pe care multi pescari de competitie si-l doresc ... banuiesc ca sentimentul pe care il ai pe podium cu medalia de campion la gat e "priceless" ... cred ca raspunsul la intrebarea :"oare am castigat ceva?" sta in motivatia care te face sa intri in competitii ...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2