RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:36 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oare am castigat ceva?
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 11:59 pm 
Neconectat
somn
somn

Foarte interesant subiectul si sunt muuulte de spus!
Cat despre parte "cu medalia de gat" cred ca si aici e o chestiune de optica. Pentru unii laurii au insemnat totul pentru altii au fost desertaciune si o lectie de viata ce nu putea fi platita cu toti banii din lume. Oricum ar fi,m ceva de casrigat tot ar fi - experienta de viata si de cele mai multe ori asta face diferenta!

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 7:06 am 
Neconectat
veteran
veteran

Legio scrie:
Foarte interesant subiectul si sunt muuulte de spus!
Cat despre parte "cu medalia de gat" cred ca si aici e o chestiune de optica. Pentru unii laurii au insemnat totul pentru altii au fost desertaciune si o lectie de viata ce nu putea fi platita cu toti banii din lume. Oricum ar fi,m ceva de casrigat tot ar fi - experienta de viata si de cele mai multe ori asta face diferenta!

http://www.revistalupeste.ro/diverse/re ... _A302.html ... la vremea respectiva am citit de multe ori articolul si o vreme nu am inteles mare lucru ... si totusi acei "lauri", pe linga experienta de viata ,au dat bine in cv si acum ai satisfactia de a imbina munca cu pasiunea pt pescuit ...

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 12:12 pm 
Neconectat
somn
somn

Inteleg ce spui si respect puctul acesta evedere.
Cu toate astea chestia cu CV-ul mi se pare putin supra evaluata. Dece? Pentru ca atunci cand merg la dentist prefer sa beneficiez de ceea ce stie cu adevarat sa faca acel medic, practic, nu sa fiu operat "cu diploma" de un tip al carui CV e inramat si asezat in vitrina alaturi de primul dinte de lapte.
Dupa parerea mea, in Romania CV-ul are valoare doar in ochii posesorului, in UK si in mai toate tarile pe unde am fost si am zabovit ceva mai mult, am ajuns la concluzia ca ceea ce stii sa faci concret e mai important decat ceea ce sustii ca stii a faci sau ai fi facut candva.
Fapte nu vorbe.

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 12:28 pm 
Neconectat
veteran
veteran

faptul ca esti campion national nu se va schimba oricate vorbe vei spune ... iti place sau nu asta e ... si ai ajuns campion national prin ceea ce stii sa faci nu prin ceea ce sustii ca stii ... si nu cred ca ai uitat sa pescuiesti ...

PS: si eu iti respect punctul de vedere , dar este o discutie libera pe un forum de pescuit si poate asa gasim motivatia care ne face sa "pierdem" zile si bani pe malul apei...

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 12:39 pm 
Neconectat
somn
somn

Cand bagi mana in buzunar dupa o suma de bani pe care urmeaza sa-i investesti in propria persoana ( a se citi pescuit) consider ca acea suma de bani nu e pierduta asa cum nici timpul petrecut pe apa sau pregatind iesirea la pescuit nu e pierdut.

Cu totii avem un timp limitat la diuspozitie, uneori timpul se termina mai repede decat ne asteptam sau ne dorim si poate ca in definitiv mai mult decat timpul conteaza cata viata punem in timpul pe care-l avem la dispozitie, in pescuit e multa viata adevarata, cu bune si cu rele!

A fi campion la table, la box sau pescuit, dupa parerea mea tine doar de decizie. Decizia de a vizualiza cea mai inalta trapta a podiumului chiar si atunci cand fizic si mental resursele sunt demult epuizate. Unii reusesc asta si ajung acolo altii trec pe acolo doar datorita conjuncturii insa nu mai pot reveni pt ca nici prima data nu a tinut de ei, si altii se multumesc sa se planga ca e greu si ca n-au avut noroc.

Daca tot veni vorba de lucruri castigate: CUNOASEREA DE SINE e unul din lucrurile pe care le-am castigat eu personal si cred ca nunumai eu. Capacitatea de a redefini posibilul si imposibilul vine de asemenea in completarea celor castigate prin pescuit.

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 12:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Sa va spun si opinia mea.
Pentru mine pescuitul este mai mult decat o pasiune.
Pescuiesc dinainte de pubertate si am fost la fel ca primii bibani pacaliti, intepat si prins fara scapare.
Mi-ar place sa ma consider pescar de competitie, dar nu sunt. Pescuiesc mereu din placere, ceea ce uneori nu se pupa cu pragmatismul necesar in competitii.
Putini sunt cei carora li se poate atasa cu adevarat aceasta eticheta (pescar de competitie).
Pescuitul competitional aduce beneficii multe. Disciplina, rigoare, munca, recompensa, prieteni noi, uneori chiar faima si bani. Pretul platit insa este unul strict financiar. Nu are legatura cu modul in care tratezi pestele sau adversarii de pe celelalte standuri. Un adevarat pescar sportiv nu ar trata niciodata intr-o maniera necorespunzatoare pestii, cu atat mai mult pe ceilalti competitori.
Un pescar de competitie este mai presus de orice, pescar sportiv. Sau cel putin asa s-ar presupune.
Faptul ca unii se considera pescari sportivi si/sau de competitie si trateaza nesportiv partenerii de pescuit,pestele sau ceilalti competitori (dupa caz)..este de fapt o trimitere catre vorba de duh ce ne-a faurit-o Cip: `asa se intampla atunci cand pescuitul in teorie, bate pescuitul in practica..` (parafrazare)

www.novobaits.ro
It s more than passion!

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 1:22 pm 
Neconectat
veteran
veteran

nu vreau sa monopolizez discutia dar datorita parerilor exprimate este posibil ca multi pescari sa nu mai participe la competitii in viitor ...
daca recitesc intrebarea lui cristi andronic : "Oare am castigat ceva cand am devenit pescari de competitie?
Sunt curios care e si parerea voastra. " trag concluzia ca cel putin cei care au intervenit se considera pescari de competitie, desi vad ca si unii dintre cei mai buni nu recunosc ... daca nici pescari care au ajuns campioni nationali nu se considera pescari de competitie atunci noi care mergem la "brailele" astea locale ce statut avem ??? ...

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 4:50 pm 
Neconectat
veteran
veteran

problema este, cati din cei care citesc sau scriu aici sunt:sau se considera pescari de competitie....?

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 5:34 pm 
Neconectat
somn
somn

Topicul a degenerat putin.

Cristi din punctul meu de vedere a vrut sa atraga atentie asupra acelor pesti mai mici gen 2-6 kg care nu prea mai beneficiaza de atentia. Precum fotografiere, grija la manuiere si asa mai departe.

Eu sunt de parere ca toti pestii sunt egali, unii mai frumosi, altii mai urati, unii mai grasi altii mai slabi.

Dar pescarul si-a facut un obicei de a poza doar pestii mai mari ( printre acesti pescari ma numar si eu, recunosc asta ).
De ce facem acest lucru ? Nu stiu.

Dar am o banuiala, este vorba despre cerere si oferta, publicul cere pesti mari, iar noi de adaptam.

De aici pleaca si grija pestelui, sunt sigur ca un exemplar mai mare beneficiaza de alt tratament fata de unul de 3 kg.

Eu zic ca si pescarul dar si publicul este de vina.

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 5:38 pm 
Neconectat
somn
somn

Daca eu maine prind pe Lates un peste de 4 kg si il pun la capturi, cu siguranta nu va fi luata prea mult in seama captura.
Cu toate ca acest peste ar putea fi cel mai frumos din Lates.
Trebuie sa intelegem ca nu doar marimea conteaza. ( la crapi! :D )

De ce nu gandim exact ca la femei ? Ne plac fetele mari ( in kilograme ) ? Sau cele frumoase ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2