RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 9:12 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 8:53 am 
Neconectat
moaca
moaca

Pentru ca nu am vrut sa stric subiectul lui Andronic am deschis alt subiect ,cred eu unul foarte important din cauza caruia in proportie de 70% s-a ajuns unde s-a ajuns

Prima parere a mea eam sa o copii din subiectul lui andronic si va voi spune si parerea mea numarul 2

Se spune mereu ca timpul schimba lucrurile, dar, de fapt, tu esti cel care trebuie sa le schimbe."
Andy Warhol

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 8:53 am 
Neconectat
moaca
moaca

Nu cred ca partea cu pozatul are treaba in asa ceva mai ales daca ai o saltea adegvata,un sprei pentru rana ,si mai ales daca il manevrezi cum trebuie plus udatul saltelei si a pestelui . In toata lumea se face poza cu pestele chiar si pe cele mai dificile iazuri ma refer la regulamente si restrictii.
Pai este ok ce s-a intamplat la ultimul concurs de la Sarulesti unde 3-4 pesti scosi pentru cantarire se tineau pe saltea din nailon( parca era un sac ) si nici albitrul si nici cei care au realizat emisiunea nu au spus nimic(realizatorii erau campioni nationali ,merg la concursuri internationale ? Nu mai zic ca aveau echipamente de mii de uero plus nada de putin 60-70milioane la ei si nu au avut bani pentru o saltea la 200-300 ron ?
Eu cred ca aici este problema de care zicea Leonte
Cand am venit prima data pe Lates ,si apoi am mers la concursuri pe el cat si la Bucuresti am vazut ca primul paragraf din regulament este despre manevrare,saltea, sprei si miciong si ca nu poti pescui (inainte de pescuit albitrul sau cel care se ocupa de iaz,paznic va verifica aceste lucruri)daca nu ai asa ceva la tine ,dar eu unul personal nu am fost verificat sj cred ca si voi.
Pai daca lumea vede asa ceva ca regulile sunt doar scrise si nu puse in practica logic ca se ajunge la ce spune Leonte.

Acuma o sa vina cineva si imi va spune ca se apeleaza la bunul simt ,la sportivitatea pescarului ,fratilor lasa-ti naibii bunul simt si sportivitatea celor care calca balta voastra si aplicatii acele regulamente si se vor veda si rezultatele

Se spune mereu ca timpul schimba lucrurile, dar, de fapt, tu esti cel care trebuie sa le schimbe."
Andy Warhol

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 9:29 am 
Neconectat
veteran
veteran

Ai drepate in privinta usurintei cu care se trateaza partea de echipament necesara protejarii pestelui.
Cine ma cunoaste sau a fost arbitru stie ca de fiecare data la inceputul concursului chiar daca nu eram intrebat am aratat salteaua, sacii si spray-ul. Ma pot mandri ca impreuna cu Daniel si Tibi am castigat la Cupa Lates 2009 un premiu simbolic din partea arbitrilor pentru grija pentru pesti. Imi aduc aminte deasemenea de concursuri in care am stat intins pe burta si cate o jumatate de ora pana am "bagat la fund" cate un peste care facea pe mortul dupa drill.
In ultima vreme insa printre pescarii de crap si-au facut aparitia tot felul de "baietasi" care n-au respect pentru nimic pe lumea asta si nici pentru pesti. Trebuie sa luam atitudine ferma impotriva acestor fapte.
Si asta inseamna ca organizatorii de concursuri sa nu permita niciunei echipe, indiferent din cine este ea formata, sa inceapa competitia pana nu are pregatite salteaua, minciogul, sprayul si sacii de pastrare. Punct. Nu arunci lansete in apa pana nu esti pregatit sa scoti in conditii de siguranta pestele.

Sus

MesajScris: Dum Iun 16, 2013 11:58 am 
Neconectat
moaca
moaca

Ai perfecta dreptate cu aceste lucruri, nu au voie vizitatori cu masina in standuri si nici deplaserea pe noapte cu masina participantilor (asta scrie in regulament ) dar din pacate sunt doar lucruri scrise ca la orice concurs am fost astfel de gesturi si nici nun organizator sau albitru nu a zis nimic.
Asta spun eu cu regulamentele scrise doar negru pe alb .
Alta faza : organizatorul sau paznicul are dreptul de controla participantii sau pe cei care vin de p-lacere si ce se intampla dupa un concurs sau o partida de placere ?va spun eu ramane doar faza cu scrisul "are dreptul" si atat.
Si mai sunt multe feluri gen : un singur carlig pe fir ..... etc
De ce nu se aplica aceste regulamente ? de ce au mai fost facute de dragul de a avea fiecare balta un regulament ? sau ca este la moda?

Si toti spun ca se fura, de placere chiar si in timpul unui concurs mai nou .Aplicati regulamentul si cred ca se vor vedea rezultate
La concursuri ,concurentii nu mai au voie cu masina in stand ,si ca sa ii punem sa se duca pana la cabana si apoi sa se intoarca faceti asa:
1.Cei care pescuiesc la pinten dupa ce descarca bagajul sa duca masina sus pe deal(asa este o distanta mai mare intre el si masina si mai greu sa se plimbe cu pestele ,nu?
2.Cei care pescuiesc pe C (coada lacului)dupa ce descarca bagajul sunt rugati sa duca masinile la rulota unde sta un paznic sau albitrii.
3.Cei care stau pe b-uri dupa ce se descrca bagajul sunt rugati sa duca masina la standul alaturat iar cel de la standul alaturat sa duca masina invers(adica masina de pe standul 5 sa fie la standul 6 si masina de pe standul 6 la standul 5)
Aceste reguli sa fie pentru fiecare .
Si uite asa luam o sansa de luat peste .
Poate vor spune unii ca este prea multa deplasare ,eu nu cred asa ceva, cine nu vrea poate sa nu vina
De placere fiecare pescar,aici intra ( membru,abonat) se duce cu masina la stand, descarca si apoi duce masina la cabana(cei de pe B) sau regula nr.1 si 2 de mai sus .pentru pinten si C-uri.

Asa mi se pare corect si asa cred ca trebuie facut plus aplicarea regulamentelor .

Toti se plang sau mai bine spus vorbesc ca le dispare pestele dar regulamentul s-a aplicat vreodata in aceste conditii ? si dupa aplicarea sa mai auziti vorbe de genul asta (ca s-a luat acasa peste la concurs) ?

Aplcati regulamentul si lasa-ti comoditatea si increderea celor ce se ocupa de balta.(ca e cald si fac controale sau ca ii stiu sunt de incredere)
Facand asta va intra frica in pescarii care vin pe Lates si se vor linisti dar daca cei care se ocupa de balta ar face aceste lucruri s-ar raspandi vorbe ca se fac controale si verificari,dar pana acuma daca cineva intreaba un pescar de Lates cum e acolo,?se fac controale ?ce regument au? toti vor raspunde ca au ceva regulamente dar niciodata nu s-au aplicat si asa mai pleaca un peste

Cam asta am vrut sa zic cu regulamentul ,va las pe restul sa trageti concluzii
Si inca ceva ,eu nu am vrut sa dau sfaturi nimanui cum sa se ocupe de iazul sau ,a fost doar o parere personala

Fir intins !!!

Andy Warhol

Sus

MesajScris: Lun Iun 17, 2013 11:04 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Daca stii tu lucruri concrete,spune-le..
Cine fura e un nenorocit ,un mizerabil si un jegos..Daca nu a fost controlat o data sau de mai multe ori ,poate are marele noroc sa fie gasit o data cu furaciunea..Atunci ,insa, va regreta ca a venit la Lates..
PS.Am impresia ca tu stii mai multe si mai de demult,dar taci ...
Nu e bine,parerea mea. :oops:

Sus

MesajScris: Mar Iun 18, 2013 7:43 am 
Neconectat
somn
somn

Anul trecut, la Individual si la Boiliesul de aur am specificat ca nu este sportivitate pe balta, ca se face galagie dupa cateva pahare, ca unii concurenti parasesc standul in afara regulamentului, vizite de masini, nici un control inainte de concurs (exact cum spunea Cosmin) si nici dupa...dar rezultatul a fost ca multi pescari cu substanta si vechime au "sarit" cu gura pe mine. Un concurs este un eveniment la care fiecare concurent/echipa cheltuie o anumita suma de bani si nu trebuie transformat in intalnire amicala. Multi ziceau ca asa e peste tot, dar s-au contrazis singuri, pentru ca spre final fiecare face tot posibilul sa castige. Deci, s-au scris numai baliverne in care nici ei nu credeau...

Parerea mea, doar a mea, este ca nu se respecta nici un regulament in totalitate, sa fie sportivitate maxima, sa fie respect maxim fata de vecinii din stand si fata de toti concurentii. Aceste permisiuni lejere au determinat derapaje amicale care au dus uneori si la evenimente nefericite, gen furtul de peste. Nici cu morala personala nu stam prea bine, daca putem arunca in/langa standul vecin ca el prinde peste, de ce sa nu o facem !? Sub diverse pretexte, unii pleaca pt anumite perioade de timp si apoi revin la ponton. Se mai intampla uneori ca dupa unele vizite sau diverse plecari, un anumit ponton sa inceapa sa prinda peste. Au fost diverse discutii despre aceste lucruri, dar pot fi inlaturate numai prin respectarea Regulamentului. Cand te-ai inscris la un concurs, o faci in cunostinta de cauza si daca il respecti atunci respecti si organizatorul, arbitrii, concurentii si balta.

Vizavi de furat, cei care stiu despre asa ceva sa spuna. Tacerea este un act de lasitate si lipsa de curaj, indiferent cum l-o chema pe ala invinuit. Tacerea face un rau baltii, patronului care administreaza un business si noua pescarilor. Trebuie facut Tabloul Rusinii - e cea mai mare pedeapsa pt un pescar, pe langa interdictia de cativa ani pe balta.

PS: Nu inteleg cum cineva poate lua un peste acasa de pe o balta competitionala de ani de zile, cand acel peste a asimilat diverse prafuri si atractanti ? Asta pe langa prima regula de C&R.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2