RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 9:12 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 5:12 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Corect ! Si eu gasesc ca the blow back rig e una dintre cele mai all round monturi produse vreodata , si care nu te lasa la greu , indiferent de anotimpul in care o folosesti, singurul lucru care-l modific uneori , este lungimea monturii , functie de balta pe care pescuiesc si de apatia pestilor , in rest nota zece de la mine pt. aceasta inventie care te face sa scapi foarte putini pesti dpdv al mecanicii :-bd

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 5:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu
cris_ti scrie:
all round
ci "all around". Ce carcotas sunt. :d

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 5:40 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

corect , am omis o litera recunosc :) mea culpa

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 6:00 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Gabi, astea de la Korda isi vand marfa iar DVD urile nu sunt facute pentru toti pescarii din lume. Pestii in Anglia se hranesc intr-un fel, in alte tari, pestii se comporta in alt fel, deci nu ii poti cataloga ca zic bazaconii. Iti pot aduce o gramada de pescari buni care pun intodeauna shrink tube la carlig. Deci fiecare isi adapteaza stilul de pescuit, si nu tot ce se vinde pe piata se pupa bine cu stilul fiecaruia .Important e ca aceste filmari au fost facute, sa aratat grija fata de crap si asta e mai presus de orice.

PS
Legio sa nu vada carligele de la Korda iar eu le-am folosit cu succes, fara sa am pierderi multe. Mi-a zis doar atat : Nu contest calitatea lor dar nu-s facute pentru mine. Nu a zis ca Korda indruma gresit pescarii sa foloseasca tehnicile lor sau produsele lor.

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 10:16 pm 
Neconectat
somn
somn

gabisandu scrie:
lucian76 scrie:
Gabi nu trebuie sa raportam tot pescuitul la Korda si la accesoriile lor .Shrink tube era folosit si inainte . Si eu iti spun ca din experienta mea , acesta este destul de eficient pe anumite tipuri de carlige ...evident ca nu este necesar tot timpul dar eu cred ca isi face treaba . Ca cei de la Korda mai practica marketingul ..asta e , se pare ca in ziua de azi este o tendinta globala a tuturor producatorilor in domeniu . Eu sunt de parere ca multe din monturile inventate de englezi si care noua ni se par prea complicate au fost dezvoltate de multe ori pentru anumite situatii dificile si ele nu au aplicabilitate pe orice tip de apa , substrat , etc . Ori folosirea lor la intamplare poate duce la scaderea randamentului in pescuit . Eu nu te contrazic pe tine sau pe Legio pentru ca in general ceea ce se aplica la voi nu se aplica si la mine , deoarece pescuim diferit ...asta nu inseamna ca greseste cineva .

Ba scuza-ma. Ne raportam. Toti incepatorii incep cu filmarile lor. Si daca eu am gresit de ce sa nu le spun incepatorilor ca mare parte din filmari sunt marketing. De fapt asta ar trebui sa faceti si voi.
Mai corecte erau primele lor filmari. Numai ca acolo scapau pesti.
Daca piata video era inundata de filmari cu Tim Paisley, Steve Briggs sau Rob Hughes, discutia nu mai avea loc. Din pacate nu. Korda este formatorul de opinie in Romania.

E ok si asa.
Dupa parerea mea,
Cei care s-au format citind texte de-ale lui Tim, Steve sau Rob prin peste si au succes pentru ca privesc pescuitul ca pe un tot unitar, il gandesc si aplica trecandu-l prin prisma proprie. Mie personal filmarile Korda mi-au adus doar bucuria de a vedea o serie de filme artistice cu maaxim 3-4 lucruri pe care le-as folosi la nevoie, si aici vb de MULTI ani in care filmarile astea ies pe banda rulanta. Pentru o clipa m-am lasat angrenat in jocul lor si mi-am dat seama ca nu mai vad padurea de atatia copaci... :oops:

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 10:26 pm 
Neconectat
somn
somn

cris_ti scrie:
Corect ! Si eu gasesc ca the blow back rig e una dintre cele mai all round monturi produse vreodata , si care nu te lasa la greu , indiferent de anotimpul in care o folosesti, singurul lucru care-l modific uneori , este lungimea monturii , functie de balta pe care pescuiesc si de apatia pestilor , in rest nota zece de la mine pt. aceasta inventie care te face sa scapi foarte putini pesti dpdv al mecanicii :-bd

Interesant punct de vedere - sa iti alegi o montura cu care sa pescuiesti pana la sfarsitul vietii...
In varianta cu tub de plastic/silicon/antitangle pe tija ca sa tina firul de par la locul lui, ar putea fi una din variantele demne de luat in seama - O sa vedeti in DVD-ul Nash de anul asta cu ce montura pescuieste Simon Crow de mai bine de 20 de ani, in 99,9% din situatii, peste tot pe globul asta pamantesc. Cine ii urmareste activitatea lui Frank Warwick o ssa observe ca folosesc cam aceeasi montura. Mergi pe balta si roaga-l pe Steve Briggs sa scoata monturile la control si s-ar putea sa fii surprins constatand ca e aproape identica...
Mi-am dat seama de asta cand citeam un articol de-al lui Ken Townley, ce repeta printre randuri de-a lungul a 3 pagini aceeasi fraza:
"Prindem peste in ciuda monturilor folosite nu datorita lor"

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 11:05 pm 
Neconectat
veteran
veteran

kitz scrie:
Gabi, astea de la Korda isi vand marfa iar DVD urile nu sunt facute pentru toti pescarii din lume.

Ba tocmai ca sunt. Sa-mi spuna cine de aici nu a vazut filmarile. Cum poate un incepator sa stie adevarul? Iar o parte dintre voi ii mai si ridicati in slavi.
kitz scrie:
Pestii in Anglia se hranesc intr-un fel, in alte tari, pestii se comporta in alt fel, deci nu ii poti cataloga ca zic bazaconii.

Ba chiar asta fac. Spun o groaza de bazaconii doar cu interes comercial, indiferent unde pescuiesti la crap. Si asta nu o spun celor care sunt fierti dupa ei. O spun incepatorilor care se uita la filmarile lor. Sa le priveasca cu foarte mare precautie si sa nu ia de bun tot ce se spune acolo. Vorba lui Legio. Sa le priveasca ca filme artistice.
kitz scrie:
Deci fiecare isi adapteaza stilul de pescuit, si nu tot ce se vinde pe piata se pupa bine cu stilul fiecaruia .Important e ca aceste filmari au fost facute, sa aratat grija fata de crap si asta e mai presus de orice.

Asa este.
kitz scrie:
Legio sa nu vada carligele de la Korda iar eu le-am folosit cu succes, fara sa am pierderi multe. Mi-a zis doar atat : Nu contest calitatea lor dar nu-s facute pentru mine. Nu a zis ca Korda indruma gresit pescarii sa foloseasca tehnicile lor sau produsele lor.

Am mai spus. Korda face produse de calitate. A, de cele mai multe ori copiate dar de calitate. Este un lucru care nu ma deranjeaza.
In schimb, faptul ca vinde produse bune, nu inseamna ca ei le si folosesc mai bine. Am mai dat exemplu asta. Nu cred ca creatorul ghetelor lui Messi joaca ca el si nici producatorul rachetelor lui Nadal nu joaca precum el si nici angajatii Free Spirit nu arunca cu lanseta ca Mark Hutchinson.

P.S.- Cine are de inteles, intelege:
Legio scrie:
"Prindem peste in ciuda monturilor folosite nu datorita lor"

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 11:20 pm 
Neconectat
somn
somn

Pentru amatorii pe proportii:
100% eficienta in 99% din sitiatii
cu ~ 75% capacitate de adaptare in functie de conditiile date

Da dece sa fie simplu cand poate sa fie complicat? 8-}

Fişiere ataşate:
Team-Nash-Romania-34.jpg
Team-Nash-Romania-34.jpg [ 64.46 KiB | Vizualizat de 207 ori ]

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 2:01 am 
Neconectat
veteran
veteran

mi se pare ca nu ai decojit suficient firul de par.
ps. imi plac palariile mov.

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 8:19 am 
Neconectat
somotei
somotei

Montura nu este finalizata deci nu ii poti reprosa ca nu a decojit firul suficient ...mai poate face ajustari :d . Eu prefer varianta cu anou pentru ca las montura in apa mult timp . Daca as folosi varianta cu tub siliconic si un peste mi-ar scuipa momeala , tubul s-ar deplasa spre ochet si montura ar avea alta mecanica iar eu mi-as da seama de acest lucru dupa foarte mult timp . In varianta cu anou , chiar daca este scuipata , montura se reaseaza in pozitia corecta si functioneaza in continuare . Deasemenea atunci cand pescuiesc din mana si atasez un saculet la carlig nu exista nici un risc de deplasare al anoului cum se intampla cu tubul siliconic . Alt dezavantaj al tubului in functie de calitatea lui ar fi faptul ca se rupe mai des in cazul cand nu exista shrink tube pe carlig ...practic incaleca ochetul si e greu de tras inapoi fara a fi deteriorat (aviz celor care folosesc tub de la Korda :)) ).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul

Ora este UTC + 2