RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Dec 16, 2017 3:12 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 10:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ce poza ne-ai pus ,Andrei? :d
Numai ca de astia nu vreau sa am parte cand plec la drum... :-ss
App. , eu am zis daca vrei rezultate, ca asa poti iubi pescuitul si din canapea privind televizorul, inchis sau deschis, fiecare cu placerea lui. 8-|

Sus

MesajScris: Mie Ian 08, 2014 11:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Daca tot m-ati citat(cu tenta :-D ) , despre 2013 nu prea vreau sa vorbesc, dar totusi o fac. Este foarte adevarat ca echipa din care am facut parte nu a prins nici un peste. Am avut o parere la momentul respectiv si mi-o mentin, dar e doar problema mea. As fi vrut sa fie oricare pescar BUN pe acele locuri si in acel moment(al anului din punct de vedere al vremii). Dar, scuze oricum se gasesc mereu asa ca ma opresc. Nu ma includ in categoria pescarilor de competitie ca nici nu as avea cum. Principalul handicap este lipsa banilor. Si poate ca si calitatea de pescar bun imi lipseste, dar repetand si repetand sunt sigur ca voi face progres..Dar poate voi mai participa la competitii, asa mai rar , dar poate.
Repet, pe Lates se prinde peste usor(REPET la liber), dar in competitie locul are un rol foarte important(si deci, este mai greu).
Pe alte balti in schimb, este altceva... la liber vorbesc.
Este exact cum descria kitz baltile din Anglia in comparatie cu carpodroamele noastre.
A, si app. dnule Daniel, in 2012 nu aveam ce face ca era echipa dvs. in stanga noastra =d> . Ati citit balta si ati prins cand noi am gresit(ma refer la captura , ca per total , la greutate v-am depasit :d ). Am invatat multe atunci. Tot ce vreau sa spun e ca mi-am dat seama de ce aveati sa faceti dar nu am avut convingerea necesara ca noi suntem in stare. Si atunci si pe echipa lui Bogdan Bagiac(cea din dreapta) am intrecut-o. O zic ca o lauda ca era primul nostru concurs. Asta nu inseamna ca suntem mai buni. Nici gand.
Vedeti, scuze ar fi dar nu au valoare.

PS.: tot spun ca se prinde usor, ca nu trebuie multa scoala, ca poti invata de pe net, ca te mai ajuta unul altul,... poate isi vor face curaj si unii care cred ca este foarte dificil(fix asa eram si eu la inceput), si poate vor veni pe balta. Sper sa nu fiu nevoit sa desenez, ca desenez urat. :)

Ultima oară modificat de Jambu Costel pe Joi Ian 09, 2014 12:22 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Ian 08, 2014 11:36 pm 
Neconectat
veteran
veteran

acel ponton 24 chiar este un loc prost daca este inclus in c-uri. poate anul asta se mai schimba un pic treaba si pestele se pune in miscare (de doua ori mutat in iarna, un mic baraj in coada... cine stie...)

Sus

MesajScris: Mie Ian 08, 2014 11:39 pm 
Neconectat
pana
pana

Costel, daca imi permiti sa te tutuiesc, ai dreptate ca pe Lates se prinde peste usor ...la liber dar asa cum ai spus si tu in concurs se schimba datele problemei.Insa vreau sa-ti spun ca si pe Horgesti e acelasi lucru.In 2007 cred dupa primul meu pescuit la bile pe Peris am fost la Horgesti dar nu pe malul cu cabana.Aveam o punga de bile luata de la moldoveni bile cu care iti spargeai capul.Primul crap l-am prins pe la amiaza si nu avea mai mult de 1kg.Apoi am prins unul de 9kg iar poza cu el a fost la cabana ing Florin Albu tot anul spre mandria mea.In acea vara am mai fost de cateva ori la Horgesti si pot spune ca am avut rezultate bune.Tot in acel an am vazut primele echipaje de pescari adevarati ce pescuiau pe malul cu cabana si care stateau cate 3-4 zile prinzand 300-400 kg.Cred ca atunci am realizat ca pescuitul nu se rezuma la ,, traista" si ca poate fi si c&r.Apoi a urmat Latesul dupa care ...concursurile.Cred cu tarie ca nu e bine sa impartim pescarii in cele doua categorii dar nu pot sa nu le sugerez celor care nu vor sa auda de concursuri ca incercarea moarte n-are.Parerea mea este ca fiecare sa participe si la concursuri indiferent de premiile ce se ofera nu ptr.asi umfla muschii ci doar ptr.ei si adrenalina ce o vor avea si totoodata sa vada cum pe o balta pe care au pretentia ca o cunosc perfect si unde au avut capturi numeroase , in timpul concursurilor vor trebui sa faca altceva.Este daca vreti la fel cum te-ai duce pe o balta necunoscuta si tot ce stiai pana atunci despre pescuit vezi ca nu se mai potriveste.Apropos de Lates la un concurs de acum cativa ani Tata Nitu a iesit pe unul din ultimele locuri si chiar si acum cand ma intalnesc cu el la Tancabesti nu uita sa-mi spuna ca nu a reusit sa-i dea de capat in acel concurs.Cad despre polemica din meciul Romania -Anglia , iarna-i lunga si zapada neagra. :lol:

Sus

MesajScris: Mie Ian 08, 2014 11:50 pm 
Neconectat
somn
somn

gabisandu scrie:
kitz scrie:
Nu folosesc shrink tube la orice montura, si nu la orice carlig. La fel cu tub silicon pe carlig. Pe de alta parte nici asta nu e relevant, fiind ca ceea ce merge la unul , la alt pescar poate sa nu mearga.

Este relevant. Renunta la shrink si imi vei multumi. Nu renunta la tub si iar imi vei multumi.
In ultimul an am scapat doar un singur peste in drill si cativa in agatatura. Totodata, am prins doi pesti, in acelasi timp, pe acelasi carlig. I-am scos pe amandoi. Am prins mult peste o tona de peste. Korda nu te invata sa renunti la accesoriile lor. Eu te pot ca nu am interes.
kitz scrie:
Imi aduc aminte ca Legio sa nu vada carligele de la Korda, iar tu le zici ca sunt foarte bune

Da sunt carlige care-mi plac. Asta nu inseamna ca ei stiu sa le foloseasca la fel de bine ca noi.
kitz scrie:
Daca am avut prezentare si nu a inregistrat-o senzorul, asta nu stiu, problema mea mai mare e cum ramane montura dupa ce a fost scuipata de peste. Un shrink tube pe carlig e posibil sa iti faca ca montura sa nu-ti mai lucreze eficient.

De acum vei stii. A spus-o si Lucian mai sus. Daca a fost prezentare si senzorul nu a sesizat-o iti vei da seama. Tubul siliconic este miscat. Si da montura nu va mai fi eficienta. Uite cu asta te poti lauda ca o stii de la romani si nu de la englezi. Exista rezolvare si pentru a evita ca montura sa nu stea acolo cu tubul ridicat pe tija si totodata exista rezolvare ca asta sa nu se intample. Tot de la romani veti afla. Nu de la Korda. Acest mic detaliu face diferenta intre a prinde mult sau putin.

Acum se leaga... defapt inventatorul monturii culisante atat in varianta cu anou cat si in cea cu tub siliconic e Roman! In anii 80 a intreprins o serie de incursiuni pe lacuri englezesti si atat de tare i-a placut acolo ca si-a schimbat si numele si au inceput sa-i placa femeile urate. Unii il cunosc sub numelede Kevin Nash(u) b-)

Deacord - dupa parerea mea tubul termocontractil nu prea are folosinta afara de Whity Pool Rig - parerea mea e ca iti scapa mai multi pesti decat iti prinde. Mai eficient ramane in confectionarea unui Lign Aligner (atentie - cel "de moda veche" - o prelungire dreapta a tijei carligului cu firul scos din tub pe interior) batranul varnis siliconic si la nevoie o bucatica de tub antitangle incalzit intre degete nitel.

Ce-mi place pescuitul asta pe principiul "dece sa fie simplu cand poa' sa fie complicat" <:-p

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 12:19 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salut Dragos.
Ne tutuim bineinteles, pentru ca asa e normal. Suntem pe un site unde mai presus de toate ar fi bine sa fim prieteni.
La Horgesti treaba e "putin mai mult" diferita. Nu mai putem compara ce a fost in trecut cu ce este acum(din punct de vedere al comportamentului pestelui). Ti-o zic din proprie experienta(nu prea mare din pacate), cat si din experienta prietenilor mei care au pescuit acolo. Asa cum ai spus, cand intalnesti un loc nou trebuie sa adaptezi sau mai bine spus sa te adaptezi, dar trebuie sa stii si ce sa adaptezi si la ce. Astea nu le poti vedea decat la locul faptei , pe balta. Sunt doua perioade cand, intr-adevar prinzi mult, dar si atunci cu niste conditii. In rest e greu spre foarte greu. Nu o zic numai eu, o mai spune si Vlad Pavlovici, pentru care am un mare respect, nu numai pentru ce ne invata la tv(PLATIND DOAR ABONAMENTUL LA CABLU), cat si din alte discutii. Este un om deosebit.
Stima am si fata de Gabi Sandu , dar nu pot sa trec cu vederea de ce nu ne spune ceea ce i-a zis lui kitz ca va invata de la romani, in legatura cu montura(ma refer la faza cu diferenta dintre mult peste si putin). Am zis asta ca sunt curios. Poate a descoperit ceva. Daca nu ne spune inseamna ca ne vede ca si adversari in concursuri si iar ne raportam la competitie. El, mai presus de toti, ar trebui sa ne invete. Daca despre loc am spus ca se poate vorbi doar pe balta, despre echipament, prezentare,etc. se poate face si aici.
Sa stiti ca topicul asta a fost facut cu un interes(cel putin din partea mea). Usor, usor apar si rezultatele...dar nu cred ca toate. :wink: Usor, usor mai aflam si lucruri, care cum am mai spus, in alte conjuncturi nu ar fi spuse. :d

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 12:34 am 
Neconectat
veteran
veteran

Legio scrie:
Ce-mi place pescuitul asta pe principiul "dece sa fie simplu cand poa' sa fie complicat" <:-p

de ce presezi pescuitul intr un punct sensibil, Costi ? :d

www.novobaits.ro
It s more than passion!

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 12:48 am 
Neconectat
somn
somn

Saracu Gabi, numai el stie prin ce a trecut in 2010 - asta se lasa cu urmari pe termen lung:
- Legio pune telefonul jos cat pescuiesti, nu mulina cu el la ureche
- Legio fa ceva si nu mai scapa atata peste
- Legio pune Kurv Shank, nu-ntelegi romaneste?...
- Legio nu mai trage asa de pesti
- Legio trage mai tare de ei ca-i scapi
- Legio trezeste-te ca tre sa intri in concurs... Pai stai ca nici n-ai adormit
- Legio pune saculet solubil la carlig
- Legio nu da cu saculet ca nu ajungi pana acolo
- Legio nu mai da cu bulgari de nada pe malul ccelalalt - omori cainele in cusca
- Legio scurteaza forfacul / lungeste forfacut
- Legio da cu tare/solubila
- Legio pune repede un pop-up mic, verde, vechi si urat mirositor ca sa prinzi si tu un peste in Anglia
- Legio stai cuminte
- Legio nu sari in piscina
- Legio lasa berea jos imediat
- Legio nu dormi/ du-te mai repede la nani
- Legio pune mana da la zig
- Legio vezi sa nu rupi lansetelee
- Legio schimba lansetele ACUM!
- Legio ce-ai la carlig - scoate lanseta sa ma conving
- Legio cata nada ai dat ultima data?
- Legio sperii copii
- Legio lasa painea jos din mana imediat!
- Legio nu-l mai tine pe Ciprian de vorba si lasa-l sa pescuiasca
- Legio ia du-te tu si vezi ce fac sudafricanii de pe B... du-te acum!
- Legio etc.
- Legio tu chiar nu-ntelegi ca zapada e neagra? :>

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 2:36 am 
Neconectat
veteran
veteran

Baieti ca sa imi fac o oala cu fasole nu trebuie sa merg pe balta, o pot face in spatele blocului. Nu zic ca nu arata apetisant ce gatiti voi acolo, v-am felicitat si invidiat cateodatadar daca ati promova mai mult pestele, cred ca atat baltile cat si pescarii incepatori vor beneficia din asta.

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 8:03 am 
Neconectat
veteran
veteran

Jambu Costel scrie:
Daca tot m-ati citat(cu tenta :-D )

Departe de mine gandul asta.
Vroiam doar sa subliniez ca in regim de concurs, pe Lates, nu se prinde peste asa de usor.
E adevarat ca pe anumite sectoare - B si C - se prinde mai mult ca pe A, dar acolo mai intervine, pe langa multi factori, si priceperea pescarului :-)
Dar si de pe A-uri se pot castiga concursurile.
Exista exemple in acest sens.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul

Ora este UTC + 2