RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Dec 14, 2017 7:08 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 8:31 am 
Neconectat
somotei
somotei

Ca tot am vazut aici dezbaterea asta cu shrink tube care incurca si scapa pestele as dori si o explicatie vizavi de acest aspect . De ce credeti voi chestia asta ? Se intampla la toate tipurile de monturi ? Cum va dati seama ca scapa pestele in raport cu o montura fara shrink tube ? Nu de alta dar daca tot afirmam la nesfarsit niste lucruri fara sa venim cu argumente atunci imi voi permite si eu in curand sa spun ca montura cu fir de par incurca si mai bine puneti boiliesul direct in carlig :))

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 8:38 am 
Neconectat
veteran
veteran

Jambu Costel scrie:
Stima am si fata de Gabi Sandu , dar nu pot sa trec cu vederea de ce nu ne spune ceea ce i-a zis lui kitz ca va invata de la romani, in legatura cu montura(ma refer la faza cu diferenta dintre mult peste si putin). Am zis asta ca sunt curios. Poate a descoperit ceva. Daca nu ne spune inseamna ca ne vede ca si adversari in concursuri si iar ne raportam la competitie. El, mai presus de toti, ar trebui sa ne invete. Daca despre loc am spus ca se poate vorbi doar pe balta, despre echipament, prezentare,etc. se poate face si aici.

Vezi tu, Costel. Aici se scriu atat de multe dar se inteleg atat de putine.
Nu stiu cum, unii, se asteapta sa inteleaga, pe balta, la ce distanta EXACTA pescuieste vecinul lui, cand nadeste cu solubila, cand nadeste cu tare, cand pescuieste la 1m de pat, cand pescuieste pe pat, cand ei nu inteleg cuvintele scrise aici?
Am spus eu ca nu vreau sa spun? Am spus ca am raspunsuri si discutam pe balta. De ce crezi asta? Dupa cum vezi Lucian a inteles si nu a mai continuat. Pentru simplu fapt ca unele nu pot fi explicate in scris si imagine. E nevoie de demonstrat pe viu. Se pare ca e nevoie de traducere la fiecare cuvant scris pentru unii.
Crezi tu ca imi este frica de adversarii din concursuri?
Crezi ca adversarii si aici ma refer la pescarii cu experienta din generatie mea Gabi Tomulescu, Dan Mitranescu, Marius Barbu nu stiu aceste lucruri? Crezi ca am castigat in fata lor doar pentru ca eu le stiam?
Tu crezi, ca daca, Tata Nitu iti transfera, cumva, toata experienta lui, vei pescui la fel de bine ca el chiar daca are 64 de ani?
Legio in postul lui ofera 4 lucruri esentiale pentru a deveni mai bun. Crezi ca multi au inteles ce a scris acolo? Si sunt lucruri oferite de romani pe tava, lucruri uneori decisive pentru a deveni mai bun dar unii nu vor sa faca nici macar efortul de a le intelege. Unii vor la fiecare fraza si traducerea.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 8:48 am 
Neconectat
veteran
veteran

lucian76 scrie:
Ca tot am vazut aici dezbaterea asta cu shrink tube care incurca si scapa pestele as dori si o explicatie vizavi de acest aspect . De ce credeti voi chestia asta ?

Daca vrei iti raspund eu.?Si vorbesc din experienta celui care a folosit, a patit si coechipierii imi sunt martori.
Producatorul Korda, spre exemplu, vine pe piata cu un carlig proiectat pe calculator, cu unghiuri perfect gandite, pentru o intepatura cat mai exacta. Apoi vine si ne spune. Nu e bine. Mai trebuie sa adaugati si shrink-ul. Vine cu o explicatie savanta. Puneti ca devine si mai agresiv si ne face proba pe deget. Dar de ce dracu nu l-ai facut mai agresiv din prima daca asta consideri? Doar sunet si imagine pentru un produs inutil dar care trebuie vandut. Este parerea mea bazata pe experienta.

Mogul RVP-TV

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 9:03 am 
Neconectat
somotei
somotei

Gabi nu trebuie sa raportam tot pescuitul la Korda si la accesoriile lor .Shrink tube era folosit si inainte . Si eu iti spun ca din experienta mea , acesta este destul de eficient pe anumite tipuri de carlige ...evident ca nu este necesar tot timpul dar eu cred ca isi face treaba . Ca cei de la Korda mai practica marketingul ..asta e , se pare ca in ziua de azi este o tendinta globala a tuturor producatorilor in domeniu . Eu sunt de parere ca multe din monturile inventate de englezi si care noua ni se par prea complicate au fost dezvoltate de multe ori pentru anumite situatii dificile si ele nu au aplicabilitate pe orice tip de apa , substrat , etc . Ori folosirea lor la intamplare poate duce la scaderea randamentului in pescuit . Eu nu te contrazic pe tine sau pe Legio pentru ca in general ceea ce se aplica la voi nu se aplica si la mine , deoarece pescuim diferit ...asta nu inseamna ca greseste cineva .

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 9:29 am 
Neconectat
veteran
veteran

lucian76 scrie:
Gabi nu trebuie sa raportam tot pescuitul la Korda si la accesoriile lor .Shrink tube era folosit si inainte . Si eu iti spun ca din experienta mea , acesta este destul de eficient pe anumite tipuri de carlige ...evident ca nu este necesar tot timpul dar eu cred ca isi face treaba . Ca cei de la Korda mai practica marketingul ..asta e , se pare ca in ziua de azi este o tendinta globala a tuturor producatorilor in domeniu . Eu sunt de parere ca multe din monturile inventate de englezi si care noua ni se par prea complicate au fost dezvoltate de multe ori pentru anumite situatii dificile si ele nu au aplicabilitate pe orice tip de apa , substrat , etc . Ori folosirea lor la intamplare poate duce la scaderea randamentului in pescuit . Eu nu te contrazic pe tine sau pe Legio pentru ca in general ceea ce se aplica la voi nu se aplica si la mine , deoarece pescuim diferit ...asta nu inseamna ca greseste cineva .

Ba scuza-ma. Ne raportam. Toti incepatorii incep cu filmarile lor. Si daca eu am gresit de ce sa nu le spun incepatorilor ca mare parte din filmari sunt marketing. De fapt asta ar trebui sa faceti si voi.
Mai corecte erau primele lor filmari. Numai ca acolo scapau pesti.
Daca piata video era inundata de filmari cu Tim Paisley, Steve Briggs sau Rob Hughes, discutia nu mai avea loc. Din pacate nu. Korda este formatorul de opinie in Romania.

Mogul RVP-TV

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 1:08 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salut.
Domnule Gabi Sandu, sunt unele lucruri care se pot explica si aici, fara a ajunge pe balta, si da, se pot la fel de bine intelege.
Faza cu shrink tubul cred ca o stiu, dar nu stiam exact la ce va referiti. Pai cum sa se puna tub tremo la un kurv shank(daca despre asta este vorba), cand deja unghiul este format, adica varful carligului este in prelungirea cozii(o autointepare perfecta). Daca ar mai fi pus si tubul termo, s-ar inchide locul dintre varf si coada, si carligul nu ar mai prinde destul din buza pestelui , si in drill ar scapa. Daca despre asta este vorba sau despre formarea unghiului dintre tub si alte feluri de carlige, sau unde este indicat tubul termo si unde nu, vedeti ca se poate explica. Mai este vorba si de cum intelege fiecare si de cat de multa imaginatie are pentru a inmagazina ceea ce se explica.
Cum am spus, eu cred ca unele chestii le inteleg, ca sunt logice, si poate le inteleg doar daca le vad prima data, poate ca le-am folosit candva gresit,poate, poate... De asta ar trebui dezbatute, prezentate, explicate, pentru ca si altii sa inteleaga fara sa mai greseasca.
Dar scoala facuta pe balta, e si mai buna ca idee.

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 2:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

in general, carligele sunt proiectate sa agate pestele fara alte accesorii, cum ar fi tubul termo. la crap, chiar si greutatea lor, sau mai bine zis densitatea, este astfel conceputa astfel incat miscarea carligului in jetul de apa scuipat de peste sa agate buza de jos. folosirea tubului termo, indiferent daca o cere sau nu forma carligului, ii schimba greutatea, deci nu mai lucreaza cum a fost conceput.
de ce sa ma chinui sa folosesc un accesoriu care aduce carligul la alta forma, cand pot sa cumpar un carlig care are forma pe care mi-o doresc sau in care am incredere?
desigur, sunt doar pareri personale, formate in timp.
in schimb, constatarea ca folosirea tubului termo duce la un numar mare de ratari a fost pentru mine ca o revelatie, intr-un anumit context.

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 3:11 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Jambu Costel scrie:
Domnule Gabi Sandu, sunt unele lucruri care se pot explica si aici, fara a ajunge pe balta, si da, se pot la fel de bine intelege.

Costel fara domni. Aici suntem colegi de forum si pescuit.
Jambu Costel scrie:
Pai cum sa se puna tub tremo la un kurv shank(daca despre asta este vorba), cand deja unghiul este format, adica varful carligului este in prelungirea cozii(o autointepare perfecta).

Nu m-am referit la asa ceva. Eu nu am bagat in aceeasi propozitie kurv shank si shrink tube. Ma refer la orice carlig Korda.

Mogul RVP-TV

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 3:15 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Da este o parere pertinenta ,tubul ii schimba greutatea , cred totusi ca sunt mai multe elemente in ecuatie nu numai felul in care a fost proiectat carligul ..carligul lucreaza in tandem cu momeala care poate influenta si ea echilibrul ..sunt multe variabile aici . Eu folosesc de regula blow back cu anou pe tija carligului si este o montura care pe mine ma ajuta . Initial foloseam carlige cu tija lunga si curbata (gen Fox seria 5) ....sunt carlige care lucreaza bine dar din pacate croseteaza gura pestelui asa ca am fost nevoit sa renunt la ele .

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 4:53 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Si eu , in mare, folosesc tot montura cu blow back cu anou. Mi se pare cea mai corecta montura rapotandu-se la agatarea pestelui in concomitent cu aspiratia(si implicit "scuiparea") monturii de catre peste.Vorbesc doar in numele meu si la ce stil de pescuit fac. Este montura in care am cea mai mare incredere si care din punctul meu de vedere, nu o voi schimba radical decat atunci cand ma va dezamagi. Dar la ce fac acum sunt multumit.
Lagat de carlig, atat timp cat este foarte bine ascutit, este usor, sarma este una relativ subtire(ma refer strict la cum pescuiesc - nu am pescuit in agatatura foarte dificila sa necesite ca sarma sa fie groasa, unde se trage tare de peste) si ochetul carligului are un unghi spre interior(si aici,obligatoriu ca nodul sa fie facut corect) nu caut sa impopotionez carligul ca pe pomul de Craciun. Si eu zic ca, cu cat montura este mai simpla, cu atat este mai buna, sau cel putin eu voi fi mai linistit. Cu cat sunt mai multe elemente , cu atat mai multe pot fi cauzele care ar determina ca montura sa nu lucreze bine.
Este doar parerea mea.
Dar ce parere aveti despre aceasta montura: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater ?

PS.: Si uite asa se dezbat multe chestii pe acest topic, care, culmea, se cerea a fi inchis candva. :d

Ultima oară modificat de Jambu Costel pe Joi Ian 09, 2014 5:20 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul

Ora este UTC + 2