RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 10:38 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zig rig
MesajScris: Dum Iun 14, 2015 10:22 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Am "recidivat". Iar am prins crapi la "gaze". Si nu unul, din intamplare, ci 5 buc la rand. Trasaturile s-au succedat destul de repede dupa cea ma aruncat cateva rachete cu raiser pellet. Surprinzator mi se pare ca am prins unul chiar la oara 21.30, dupa ce s-a intunecat.
Balta are o populatie destul de numeroasa de crapi cu dimensiuni mai degraba mici decat mari, dar important e ca are adancime destul de mare 3-4m si apa suficient de limpede.
Toti pestii au fost intepati perfect in buza de jos.

Fişiere ataşate:
11414814_1441425322829920_1072994597_n.jpg
11414814_1441425322829920_1072994597_n.jpg [ 152.33 KiB | Vizualizat de 597 ori ]
11349913_1441425236163262_1734340907_n.jpg
11349913_1441425236163262_1734340907_n.jpg [ 82.97 KiB | Vizualizat de 597 ori ]

Subiectul mesajului: Re: Zig rig
MesajScris: Lun Iun 15, 2015 5:40 am 
Neconectat
somotei
somotei

Bravo Cristi. Poate ne prezinti si noua montura si explici putin la ce adancime ai pescuit si de ce. Ar putea fi interesant, mai ales ca nu multa lume se poate lauda ca a prins peste in acest mod.

Sus

MesajScris: Lun Iun 15, 2015 7:02 am 
Neconectat
veteran
veteran

V-as explica cu mare drag dar pana nu vezi practic (si tu ai vazut la Crapmania la Tancabesti in 2012 parca :-? ) nu te lamuresti exact cum functioneaza.
Voi incerca. Promit.

Sus

MesajScris: Lun Iun 15, 2015 7:47 am 
Neconectat
somotei
somotei

E adevarat ca am vazut la voi la Crapmania. E interesant cum sondezi adancimea apei si cum hotarasti ce lungime vei folosi la forfac, ce fir/ac folosesti, la ce interval nadesti si cum sunt trasaturile.

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 8:00 am 
Neconectat
veteran
veteran

Ii propun lui Cristi sa facem un filmulet. Vorba lui Baz, ma deplasez.

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 2:55 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Eu o sa folosesc zig-rig la concursul lui Bogdan.Deja mi-am facut mai multe forface de diferite dimensiuni.Daca trag iarasi la apa mare le voi folosi....

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 5:37 pm 
Neconectat
pana
pana

adi.lupu scrie:
Eu o sa folosesc zig-rig la concursul lui Bogdan.Deja mi-am facut mai multe forface de diferite dimensiuni.Daca trag iarasi la apa mare le voi folosi....

Daca apa va avea aceeasi culoare slabe sanse Adi.

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 5:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Da,asa e. Poate-l pacalesc la ceva...

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 7:29 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Pentru inceput voi preciza ca stilul de pescuit este bazat pe folosirea unor materiale cu proprietati clare si specifice:
-firul cu care se leaga forfacul trebuie sa fie flotant, fara memorie, transparent si matasos. Forfacul poate avea lungimi cuprinse intre 0.5m si 4-5m.
-carligele trebuie sa fie mici, usoare, extrem de ascutite si cu ochetul drept sau inclinat in exterior. De obicei folosesc numarul 10. Am prins peste folosind carlige Nash, Korda si Gardner.
-montura pe care am folosit-o a fost in-line, uneori semifixa (de cele mai multe ori) dar si running rig.
-plumbul este necesar pentru a asigura inteparea si nu trebuie sa fie foarte mare. Este important sa ajungeti fara sa fortati in locul in care vreti sa pescuiti. Atat. Plumbul e o "povara" in drill, amplificand in apropierea varfului lansetei orice zvacnire a pestelui adus la minciog. Acesta este momentul in care pestele agatat in carligul minuscul isi poate castiga libertatea fara sa fie fotografiat. Din acest motiv nu va recomand nici lansete foarte rigide.
-exista si "musculite" gata legate cu diverse imitatii de gaze sau momeli flotante. Deasemenea si cateva tipuri de flotoare care va pot usura modificarea adancimii la care pescuiti. Dar asta e o discutie pentru cand deja capatati incredere in tehnica aceasta si pescuiti doar de placere pentru ca in concursuri orice fel de pluta este interzisa.
-nada este foarte importanta si deasemenea modul in care se nadeste. Aici sunt doua tipuri mari de componente indispensabile: peletele cu miscare pe verticala in masa apei si lichidele care fac nor. Fiecare dintre ele se pot folosi in functie de specificul apei si inspiratia fiecaruia. Se nadeste cu racheta cat mai grupat deasupra monturii de pescuit. Cum se face acest lucru e iarasi o discutie interesanta.
Toti producatorii importanti Nash, Fox, Gardner, Prologic au produse dedicate acestui stil de pescuit. Eu folosesc produsele Nash si sunt foarte multumit.
Dar totul pleaca de la observarea activitatii de hranire a crapilor si de la masurarea cu precizie a adancimii apei. Daca nu sunteti "prieteni" cu markerul si tehnica de sondare a apei puteti sa uitati de aceasta tehnica. Nu e pentru persoane comode sau care se bazeaza in pescuit pe informatii obtinute de la cei care au mai pescuit aproximativ in zona respectiva, pe lacul cu pricina.

Sus

MesajScris: Mar Iun 16, 2015 7:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Eu folosesc un pop-up mic negru de la Nash si un carlig de 10.Niciodata nu am prins un peste mare,media e undeva la 2 kg.Daca se poate nadi cu mana pe locul respectiv,o fac,fara multa galagie(mal opus).Mai folosesc o lopata de nadit.Nada e din particule mici si semiflotante care daca este apa linistita lucreaza frumos pe verticala.La Rediu este posibil sa functioneze undeva la 2 palme de suprafata apei,nu stiu,dar voi verifica saptamana viitoare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2