RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:21 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: recomandare lanseta crap
MesajScris: Mie Iun 22, 2016 9:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Am rugamintea daca puteti da un sfat pt a-mi achizitiona o pereche de bete pt pescuitul la crap , as dori sa fie marima 3,9 ca bani nu vreau sa arunc o gramada da nici sa iau cea mai ieftina lanseta (abia am achizitionat 2 mulinete okuma pl 860 incarcate cu 0,25 ).M-am documentat putin despre betele FL si din cate am vazut pe unele forumuri unii nu prea au o parere buna , ba ca se inmoaie ori se rup ca nu sunt rectificate la mufare si tot felul de nemultumiri eu pana acum am folorit si folosesc 2 bete telescopice de 3,6 compozit dar acele mulinete vreau sa le folosesc pe alte bete .
Sa fie din 2 segmente
Va multumesc anticipat

Sus

Subiectul mesajului: Re: recomandare lanseta crap
MesajScris: Joi Iun 23, 2016 7:39 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pentru putea fi ajutat, spune un buget aproximativ, daca dorești sa fie noi sau sh si daca vrei niște bete mai moi sau unele tari(teoretic sa poți ajunge mai departe).

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 8:13 am 
Neconectat
veteran
veteran

http://www.magazinulupeste.ro/cum-sa-ti ... a-de-crap/
Nu te grabi sa cumperi studiaza bine ofertele de pe piata dar si reducerile pe pret.
Bazeaza-te pe proverbul englezesc care spune" Sunt prea sarac sa sa imi permit sa cumpar lucriri ietine care se strica repede"
Sa ai in vedere ca lansetele de3.90ml din 2 tronsoane sunt greu de transportat daca nu ai masina proprie.
https://www.youtube.com/watch?v=NVFczp1FsXw

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 9:12 am 
Neconectat
veteran
veteran

https://www.youtube.com/watch?v=Gq25jfJSQiI
https://www.youtube.com/watch?v=5ByAc0fZE08
https://www.youtube.com/watch?v=vZu4OjvCwsA

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 1:49 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Prefer sa fie noi , dupa cum v-am spus sunt nou in domeniul pescuitului la crap si de asta cer o parere daca se merita sa dau 500 pe un bat de lanseta sau sa ma limitez la fl strategist care e la reducere 190ron 3,9m 3,75 lbs sau alte variante ideioa e ca vreau ceva care sa se potriveasca cu mulinetele care cantaresc 670 gr

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 2:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nu incerc sa dau un sfat, ci am sa limitez sa spun cum as proceda in locul tau.
As cauta doua lansete de 3.60m, din doua segmente de 3 lb. Avantajul pentru inceput este ca sunt mai moi, pot folosi plumbi mai mici, le-as putea incarca mai usor. Sa stii ca distantele de aruncare nu au legatura cu lungimea lansetei si, pana la un punct, nici cu rigiditatea ei. Un exemplu (pe care cred ca l-am mai dat si alta data) este Liviu Mihai - printre cei mai buni aruncatori de distanta pe care i-am cunoscut. El folosea lansete de 3.60, torrix, destul de moi.
Lansetele astea le poti putea pastra pentru totdeauna, chiar si atunci cand treci la nivelul urmator, pentru pescuitul de placere.
Nu mi-as lua lansete de 500 lei, rigide (si grele la pretul asta) pe care sa le vand in pierdere peste un an sau doi, mai ales daca nu stiu daca sunt in stare sa le incarc cum trebuie. Cu cat o lanseta este mai rigida, cu atat cresc sansele de a scapa un peste. Cred ca in plaja de 200-250 lei gasesti lansete foarte bune, fie si de 3.5 lb daca tii neaparat la acest aspect.
Foarte important este sa tii lanseta in mana inainte de a o cumpara. Din pacate, magazinele nu prea ofera posibilitatea de a le testa inainte. Nu stiu din ce oras esti, dar poti incerca sa mergi la un pescuit cu baietii de la C&R Fishing Club. Cred ca vei avea posibilitatea sa testezi 2-3 tipuri de lanseta, pe care le au ei in dotare.

Am gasit pe magazinul lui Cristi Andronic doua exemple. Pentru sfaturi poti lua legatura si direct cu el.
http://fishingstore.ro/index.php/third/ ... 3-5lb.html
http://fishingstore.ro/index.php/third/ ... soane.html

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 3:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

O parere, poate te ajuta:
Detin FL strategist, 3.9 din 3 bucati, de 2-3 ani.
Compacte, le pun de-a latul in masina, pe bancheta din spate, incap fara nici o problema, in conditiile in care am masina de clasa mica/compacta.
Sunt slim, dar si usoare in acelasi timp, 380 grame !
Actiunea e semi-parabolica, nu rapida cum s-ar credea.
Le incar optim cu 90-100 grame, arunc cred aproximativ 120 de metri cu ele. N-am masurat, dar ca reper, pe lacul Pausesti, primul stand cu casuta, de pe mal lovesc fara probleme pontonul de pe malul de vis-a-vis.
Mai mult de 110 grame nu te-as sfatui sa le folosesti, probabil daca fortezi tare s-ar putea sa fie cu final tragic.
In drill, sunt ok, actiunea semi-parabolica te va lasa sa te bucuri de sprintul pestilor intr-o oarecare masura.
Pentru pescuit plantat in zone inguste sau pentru pescuit in agatatura e cam dificil cu ele, nefiind lansete cu actiune rigida de varf e cam greu sa tragi de peste sau de agatatura cum vrei tu.
La cat costa, au raport pret/calitate bun spre foarte bun zic eu, poate doar Baracuda Competition ar rivaliza in acest segment.
Daca as urmari distante extreme, nu o recomand. Pentru asta exista MTX (14, 8,), Sonik SK4 (nu stiu exact seria), Shimano Velocity, etc.
Nu le-as vinde, FL Strategist sunt lansete de compromis, de tavaleala, care acopera 80% din caracteristicile pe care le astept de la o lanseta, in conditiile in care mai posed si 2 lansete Century ultra usoare, 320 grame la 3,90 si pe care le-as putea folosi sa zic la o partida de maxima placere.

Morala: lanseta perfecta nu exista indiferent ce scrie pe ea, retine acest aspect, dupa cautari si teste indelungi ai sa ajungi la lanseta care se potriveste cel mai bine asteptarilor tale. E ca si cum ai incerca pozitia la volan la zeci de autoturisme (de la cele mini pana la cele din gama de lux) si pana la urma te asezi intr-o masina banala si exclami: "Scaunul fata, al soferului, zici ca e facut la comanda speciala pentru mine!"

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 3:09 pm 
Neconectat
veteran
veteran

In postarea mea de mai sus nu se poate deschide linckul am sa il pun iar
http://www.magazinulupeste.ro/cum-sa-ti ... a-de-crap/

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 3:13 pm 
Neconectat
pana
pana

omul vrea 3,9m din două bucăţi. unde îl tot îmbârligaţi?

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2016 3:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

doruSV scrie:
E ca si cum ai incerca pozitia la volan la zeci de autoturisme (de la cele mini pana la cele din gama de lux) si pana la urma te asezi intr-o masina banala si exclami: "Scaunul fata, al soferului, zici ca e facut la comanda speciala pentru mine!"

Si, odata cu varsta, te implinesti si nu mai incapi in scaun, volanul te cam loveste la burta, dar te bucuri ca nu ai dat multi bani pe masina la vremea ei.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2