RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 8:20 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: importanta
MesajScris: Mie Oct 05, 2011 1:31 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Va propun o mica polemica.
Care este dupa parerea voastra ordinea importantei intr-un concurs?
1. locul
2. nada
3. pescarul
4 sculele

ordinea este alfabetica.

nota. daca se poate argumenta e si mai bine.

Sus

Subiectul mesajului: Re: importanta
MesajScris: Mie Oct 05, 2011 2:15 pm 
Neconectat
veteran
veteran

1.locul
2.pescarul
3.nada
4.sculele

Sus

MesajScris: Mie Oct 05, 2011 2:53 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Sunt de aceiasi parere cu Adi numai ca o sa argumentez.
1. Locul- am vazut in destule randuri pescari cu experienta care au avut ghinionul sa pice pe un loc prost. Rezultatul e de cele mai multe ori acelasi- in coada clasamentului. De multe ori insa un loc considerat prost prinde peste si viceversa ( asta ma face sa cred ca nu exista locuri proaste sau bune decat pe anumite perioade, in functie de comportamentul pestilor pe acea balta).

2. Pescarul- este ca si piesa dintre volan si scaunul masinii- daca e slaba , masina merge prost. Un pescar cu experienta poate face diferenta pe un loc bun sau mediu. Din punctul meu de vedere un pescar este bun doar atunci cand este complet, adica muncitor in stand, are capacitate de observatie si isi adapteaza strategia la conditiile concursului.

3. Nada- sigur ca daca o sa mergem cu nada de slaba calitate sau nepotrivita pentru o anume balta o sa urlam la luna. Te mai poate scoate daca ai un loc si un pescar bun.Pe pielea mea am aflat ca o nada in exces, sau una care nu se potriveste baltii e in stare sa te faca sa pleci acasa inainte de concurs. Deci..... tipul, dozarea si locul unde dai nada sunt elemente importante.

4. Sculele- daca pescuiesti crapi mari sau pescuiesti in agatatura si ai fir de 0.18 e dificil. Daca ai lansete de bazar o sa-ti fie greu sa atingi distante apreciabile, mai ales daca ai avut ideea sa pui si fir de 0,4. Ideea e ca sculele sunt importante dar sunt intradevar pe locul 4. Trebuie sa existe pescar sa le manuiasca altfel..... E o moda pe la Bucuresti cu sculele de ultima generatie si cu pescari praf. La CN in 2010 unii baieti de la Planet nu au avut scule de top si au defilat, cu multa munca si talent :D

Sus

MesajScris: Mie Oct 05, 2011 3:20 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Asta e topic din ciclul "ce-a fost mai intii: oul sau gaina" ?
Pescarul isi alege/trage la sorti locul, in functie de loc alege nada si sculele.
Locul e in functie de noroc; sculele in functie de posibilitati; nada in functie de cunostinte si/sau experienta.
Si ca sa merg pe "aceleasi paralele" facute pina acum:
scule super-bune + nada super-buna + loc super-bun + pescar prost
e al fel ca si cum
te-ai afla pe Hungaroring, cu motor de Ferari alimentat cu combustibil de racheta, montat pe un Trabant.

Sus

MesajScris: Mie Oct 05, 2011 3:28 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Teodor scrie:
Asta e topic din ciclul "ce-a fost mai intii: oul sau gaina" ?
Pescarul isi alege/trage la sorti locul, in functie de loc alege nada si sculele.
Locul e in functie de noroc; sculele in functie de posibilitati; nada in functie de cunostinte si/sau experienta.
Si ca sa merg pe "aceleasi paralele" facute pina acum:
scule super-bune + nada super-buna + loc super-bun + pescar prost
e al fel ca si cum
te-ai afla pe Hungaroring, cu motor de Ferari alimentat cu combustibil de racheta, montat pe un Trabant.

In functie de loc poate alege sculele ( in cazuri rare si daca are mai multe randuri) , sau poate trage locul si sa dea o fuga la primul magazin. In cele mai multe cazuri, in functie de loc se aleg firele.
In functie de loc se alege nada? Cam cum? eu zic ca se alege nada in functie de balta si se foloseste in functie de loc.

Sus

MesajScris: Mie Oct 05, 2011 5:36 pm 
Neconectat
pana
pana

parerea mea ca pe primul loc e bulanul asta pt ca un loc considerat bun pe o balta poate aduce de multe ori si surprize.pot argumenta cu ultimile concursuri pe pe Lates.
apoi ar fi locul(1) care daca esti un pescar(2) priceput poti sa-l fructifici cu ajutorul nadei(3) si daca te ajuta si sculele(4) poti sa castigi concursul.Dar revin cu precizarea ca fara bulan degeaba mai te prezinti la concurs.

Sus

MesajScris: Mie Oct 05, 2011 11:06 pm 
Neconectat
veteran
veteran

De acord cu Cip,nu am argumentat din motive de timp,dar in linii mari cam asa e.

Sus

MesajScris: Joi Oct 06, 2011 5:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

gadjo scrie:
parerea mea ca pe primul loc e bulanul .

Pai bulanul ti-aduce locul bun, nu ? Ca de restul te ocupi tu.

Si eu merg pe aceiasi ordine ca si Cip. Cu o singura remarca, din pacate. Daca as putea indesa si locul si pescarul pe prima pozitie ....
Ca degeaba ai un loc cu 7 tone de peste in fata daca nu stii ce sa faci cu el.

Sus

MesajScris: Joi Oct 06, 2011 7:01 am 
Neconectat
moaca
moaca

cip scrie:
In functie de loc se alege nada? Cam cum?

Pe aceeasi apa poti avea diferite tipuri de substrat, adincimi si temperaturi diferite, prezenta sau lipsa vegetatiei si a curentilor.
Tipul de substrat influenteaza, in general, culoarea nazii (in ce masura vrei s-o pui in evidenta). Adincimea apei - colarea nadei. Temperatura, curentii - tipul de agenti utilizati in propagare.
Poti sa ai aceleasi componente pentru nada la tine de fiecare data, in final conteaza proportiile utilizate in realizarea nadei.
Ai in vedere ca nici boilesurile nu lucreaza la fel pe o apa la 20grade si 1 m adincime comparativ cu o apa de 6m si avind 5 grade.

Sus

MesajScris: Joi Oct 06, 2011 4:44 pm 
Neconectat
somn
somn

pescarul
locul
nada
sculele
Uneori mai poti face si din cacat bici, da' daca nu ai idee despre cum se face... degeaba locul nada si sculele.
Ca Locul ala are peste undeva e sigur, Ca doar trece pe acolo si nu sta .... tot e bine. Ca e la 140 sau la 12 mt de mal iar e o chestiune de observatie. Nada nu te salveaza daca sta in pungi ci doar pusa in apa acolo unde trebuie. Nu prea mai sunt nade proaste asa ca asta cu nada dupa parerea mea e mai mult o scuza.Nu cred ca-ti trebuie pop-up de 8 mm dela SBS cu S&O decare nu se mai face de 5 asni ca sa prinzi peste,,, iti trebuie doar o momeala mica si galbena pusa acolo iunde trebuie si cu ce trebuie langa ea.
Sculele iti limiteaza sau iti extind arealul in care poti accesa pestele. Atat. Poate nu accesezi crapii dela 140 mt cate dorm in boscheti dar poti a-i prinzi pe aia care trec pe sub nasul lansetelor...Ori atata timp cat echipalemtul nu cedeaza in timpul utilizarii , subiectul logistica nici nu merita luat in discutie, dupa parerea mea.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2