RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 1:10 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 30, 2012 2:43 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Vino la pescuit cu noi si toate nelamuririle vor fi rezolvate.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Vin Mar 30, 2012 2:48 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cristi Ciocoiu scrie:

Cand mergeti?
Cum luati legatura intre voi?

Sus

MesajScris: Vin Mar 30, 2012 3:48 pm 
Neconectat
veteran
veteran

arsenedaniel scrie:
Cristi Ciocoiu scrie:

Cand mergeti?
Cum luati legatura intre voi?

prin telefon luam legatura :))

Sus

MesajScris: Vin Apr 13, 2012 8:17 pm 
Neconectat
moaca
moaca

alex leonte scrie:
jeganvlad scrie:
exclus agrafa! nu se mai elibereaza plumbul. poti incerca nodul palomar sau trilene sau cel mai simplu bucla prin bucla

ai fost mai rapid :-bd
totusi, o precizare. daca este folosit plumbul pe clips, agrafa nu incurca.

Buna seara.
O intrebare am si eu la cele scrise mai sus: doar plumbul ii face rau pestelui? Inaintasul daca este textil si este legat de leadcore, nu ii va face rau pestelui?Ma gandesc ca pestele ar merge dupa el cu vreo 8m de fir textil, si in cazurile in care balta ar avea structuri(agataturi) si inaintasul s-ar prinde in ele ,pestele ar ramane blocat. Cred ca din aceasta cauza sunt balti unde este interzis pescuitul cu inaintas textil. Nu cred ca este cazul Latesului. Doar am vrut sa subliniez si acest caz legat de inaintas, referindu-ma strict la inaintasul textil...
LE.: Chiar daca am spus ca nu este cazul pe Lates, la ultima partida am vazut ca exista ceva agataturi in dreptul pontonului 10. Unul din prietenii cu care am fost la pescuit a scos un peste care era agatat acolo ,tarand dupa el 3 plumbi ( unul in line si 2 cu clips), care nu s-au eliberat. Mai mult de atat , mai avea si textil dupa el si cativa zeci de metri de fir incurcat. Gadjo poate confirma spusele mele.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 2:54 am 
Neconectat
veteran
veteran

da,in anglia pe multe balti e interzis leadcore-ul si inaintasul dar baltile din anglia sunt pline de vegetatie.daca nu ma insel e facut un studiu si un peste cu montura in bot scapa de ac in jur de 15 zile dar nu mai sunt sigur unde am vazut asta.pe de alta parte orice montura inline sau cu clips este periculoasa daca plumbul e atasat pe uscat si nu e umezit cu scuipat.danny fairbrass intr-un video a aratat ca si o montura pe clips plumbul nu se pierde daca conectorii sunt impinsi la maxim pe uscat.la inline eu personal verific daca plumbul trece de leadcore si nodul de la inaintas cu firul pricipal si apoi unul din inelulele vartejului il pliez putin pentru a face plumbul culisant.acesta imi da doua avantaje:unul ca plumbul in caz de ruptura v-a pleca de pe vartej si doi ca pestele nu v-a avea sansa sa scape din ac din cauza plumbului.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 4:49 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Eu, anul trecut, am reusit "sa scap" de plumbul pe clips in aruncare de vreo 5-6 ori consecutiv.Problema era cu clipsurile de la Gardner. Cum am schimbat cu clipsurile de la Korda, nu am mai avut probleme.Alte clipsuri bune am vazut ca sunt cele de la Carp Academy.
Pentru ca pestele sa scape de plumb (in line sau pe clips), este nevoie ca PLUMBUL sa se agate in structuri. Daca se rupe firul principal de deasupra inaintasului textil si inaintasul se agata, cam greu mai poate scapa pestele de plumb.Si chiar daca ar scapa de plumb, ar ramane "priponit" in agatatura din cauza textilului.
Una peste alta, este obligatoriu sa folosim monturi in care plumbul se elibereaza( in line sau pe clips), dar nu este 100% sigur ca pestele va scapa de plumb (cum am mai spus e valabil doar pe baltile cu agataturi).Este foarte adevarat ca pescuind corect dam sanse mai mari pestelui de a se elibera.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 4:58 pm 
Neconectat
veteran
veteran

daca pui conectorul pana la jumatate si il umezesti inainte ai sa vezi ca doar la cateva scuturari ai sa pierzi plumbul.daca il pui pana la capat si il pui uscat poti sa-l scuturi pana mult si bine pana cade plumbul.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 6:35 pm 
Neconectat
moaca
moaca

kitz scrie:
daca pui conectorul pana la jumatate si il umezesti inainte ai sa vezi ca doar la cateva scuturari ai sa pierzi plumbul.daca il pui pana la capat si il pui uscat poti sa-l scuturi pana mult si bine pana cade plumbul.

Am inteles despre ce vorbesti,dar eu ma refeream la cu totul altceva.La calitatea clipsurilor.
Si bineinteles ca trebuie umezit inainte.

Sus

MesajScris: Dum Apr 15, 2012 2:34 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Costel Jambu scrie:
Eu, anul trecut, am reusit "sa scap" de plumbul pe clips in aruncare de vreo 5-6 ori consecutiv.Problema era cu clipsurile de la Gardner. Cum am schimbat cu clipsurile de la Korda, nu am mai avut probleme.Alte clipsuri bune am vazut ca sunt cele de la Carp Academy.

foarte adevarat ce spui, dar eu cred ca gardner face intentionat clipsurile si cauciucul mai scurt, astfel incat plumbul sa iasa mai usor. te ajuta mult cand pescuiesti in agatatura. nu e o problema de calitate, ci de utilitate.
pe de alta parte si clipsurilor korda le poti da acelasi efect daca, asa cum zice kitz, le uzi sau nu le infigi pana la capat.

Sus

MesajScris: Dum Apr 15, 2012 4:07 pm 
Neconectat
moaca
moaca

alex leonte scrie:
Costel Jambu scrie:

foarte adevarat ce spui, dar eu cred ca gardner face intentionat clipsurile si cauciucul mai scurt, astfel incat plumbul sa iasa mai usor. te ajuta mult cand pescuiesti in agatatura. nu e o problema de calitate, ci de utilitate.
pe de alta parte si clipsurilor korda le poti da acelasi efect daca, asa cum zice kitz, le uzi sau nu le infigi pana la capat.

Aveti dreptate.Asa fac mereu, umezesc putin clipsul inainte de a-l inchide.
Eu am spus doar ce am patit cu cele de la Gardner, adica am pierdut plumbii in urma lansarilor. Si am mai auzit de acest lucru si la unii colegi.Poate o fi din cauza stilului meu de aruncare. Este adevarat ca exista o situatie in care clipsurile se desfac( de la orice firma ar fi) in aruncare, si anume cand se folosesc saculetii solubili. De obicei acestia determina desfacerea clipsurilor si ca atare este indicat folosirea plumbului in line cu saculetii solubili. Dar acesta este alt caz.
Eu pur si simplu am intampinat probleme cu clipsurile de la Gardner si am renuntat in a le mai folosi ,cu toate ca mai am din acestea in trusa. Ar mai fi o idee, in cazul in care se pescuieste plantat in agatatura. Atunci cred ca isi au rostul cel mai bine.

Ultima oară modificat de Costel Jambu pe Dum Apr 15, 2012 5:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2