RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Oct 19, 2017 9:08 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: hai pe bicaz
MesajScris: Sâm Mai 30, 2009 11:46 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

cleanule hai sa mergem pe balti unde se merita sa dai un ban si acolo ai satisfactie !

http://www.pescardecrap.ro

Sus

MesajScris: Mar Iun 02, 2009 3:57 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

am fost eu la coada lacului la bicaz, si este plin de jadarmerie si pescari (erau in jur de 50 de oameni pe decursu a 250-300m) a intrat platica la depus icre, era full de peste acolo aproape de viaduct, platica nu a vrut sa manance, doar rosioara, cleanu si bibanul, foarte frumos (dar apa foarte tulbure, fapt fiind ploile din ultimele 2 zile)

Sus

MesajScris: Vin Iun 05, 2009 3:34 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

salutare, a mai fost cineva saptamana asta pe acolo, cum e apa, e tulbure???
Vreau sa ma duc maine la o partida de vrio 36 de ore :lol:

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2009 9:49 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

salutare, am fost eu la bicaz in weekand (la cotul boului sau tomberon cum se mai zice) si a fost super, vreme buna, liniste, si dupa o partida de vrio 30 de ore am prins aproape 8kg de peste (platica, pastrav, clean si ceva biban si rosiara), dimineatza de pe la ora 5 plin de pescari, dar pe la 10 sau evaporat.
Super frumos sa vii cu cortul si sa campezi 2 zile.

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:05 am 
Neconectat
veteran
veteran

Salut!
Ai vazut cumva daca erai pescari care pescuiau cu naluci artificiale?
Pastrav si biban la ce ai prins?

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2009 11:40 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

pastravi si bibani i-am prins la viermusi (la fund mai mult) nu am incercat cu voblere. Dar am inteles ca pe la TUNEL (daca stii unde e) si pe la Potoci se prinde pastrav si biban la rotativa mica (nr.0-1) si vobler de 2,5-4cm.
Cam peste vrio 2-3 saptamani incepe pastravul sa traga mai bine, inca mai e prohibitie.

Sus

MesajScris: Lun Iun 08, 2009 6:05 pm 
Neconectat
moaca
moaca

SECTIUNEA 1a - Zone si perioade de prohibitie

Art.1. - (1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice In apele maritime interioare si In apele continentale, in perioada 13 aprilie-11 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, in perioada 15 aprilie-29 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin.
.....
Exceptii :

SECTIUNEA a 2a - Specii si perioade de prohibitie

Art.5. - (1) Se interzice pescuitul urmatoarelor specii de pesti, dupa cum urmeaza:
a) stiuca, cu exceptia perimetrului Rezervatiei Biosferei "Delta Dunarii", pe o durata de 40 de zile, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin;
b) stiuca, in perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunarii", pe o durata de 50 de zile, incepand cu data intrarii In vigoare a prezentului ordin;
c) lostrita, pastravul de mare si mihaltul, tot timpul anului;
d) pastravul indigen, pastravul fantanel si coregonul, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 30 aprilie si din 15 septembrie - 31 decembrie inclusiv, iar lipanul, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 31 mai inclusiv;
...............

Prohibitie e la majoritatea pestului ce l-ai prins in weekend la Bicaz....

Am fost si eu ieri la Bicaz la tunel dupa ora 18.00 : destul de multa lume....peste se prindea mai ales pastrav. Fratele meu a prins un pastrav la vreo 30 de cm cu rotativa nr.3 de la Mepps si un biban destul de maricel dar care a fost eliberat. Eu am scapat vreo 2 pastravi la un vobler Rapala dar i l-am imprumutat unui prieten si a scos el vreo 3 bucati , toate peste 20-25 cm adica limita minima pentru a-i retine(nu prea am mers pregatit cu naluci de pastrav). Am mai prins niste bibani micuti pe care i-am eliberat. Pastravul la 10-15 cm a fost si el eliberat de prietenii mei ...Majoritatea dadeau la fata cu 2-3-4 carlige cu viermi albi si rosii. Nu am vazut pe nimeni sa elibereze vreun peste putea sa fie si minuscul ....

Sus

MesajScris: Mar Iun 09, 2009 9:13 am 
Neconectat
somotei
somotei

mimozapescaru scrie:
pastravi si bibani i-am prins la viermusi (la fund mai mult) nu am incercat cu voblere. Dar am inteles ca pe la TUNEL (daca stii unde e) si pe la Potoci se prinde pastrav si biban la rotativa mica (nr.0-1) si vobler de 2,5-4cm.
Cam peste vrio 2-3 saptamani incepe pastravul sa traga mai bine, inca mai e prohibitie.

bai frate, daca tot braconati, macar nu va mai laudati pe aici!!! :twisted: :oops:
pastravul se pescuieste, legal, doar la artificiale, iar bibanul e inca in prohibitie (care se incheie la sfarsitul saptamanii)!!!
unde esti tu Tepes, Doamne??? :twisted:

Sus

MesajScris: Mar Iun 09, 2009 4:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

nu cred ca am braconat, atata timp cat nu am scris ca i`am luat acasa, eu merg la peste ca imi place acest hobby si nu o necesitate.
dute la TUNEL si vezi acolo ce se braconeaza, se pescuieste de vrio doua saptamani 24h/24h.

Sus

MesajScris: Mie Iun 10, 2009 12:04 pm 
Neconectat
somotei
somotei

in toata Romania se braconeaza salbatic. asta nu inseamna ca nu trebuie sa luam atitudine. sau poate ar trebui sa ne luam dupa ei, ca "e" mai smecheri? :oops: :roll:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2