RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Noi 21, 2017 7:17 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: puiesti vaslui
MesajScris: Sâm Iul 30, 2011 9:40 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

La ce distanta de mal se dadea mancare? In sensul ca nu puteati dupa ce pleca arunca pana acolo? Patul de nada era gata facut :D

Sus

MesajScris: Sâm Iul 30, 2011 11:20 pm 
Neconectat
veteran
veteran

in mai cand am fost pe lates s-a procedat la fel.s-a dat mancare din barca la pesti dar asta nu m-a deranjat deloc.eu imi facusem patul de nada in alta parte si nu a fost afectat dar ca fapt divers legio a pescuit chiar in zona unde s-a dat mancare si a fost foarte ocupat in noaptea aia.daca inveti comportamentul pestilor la hranire ai un avantaj enorm.deci eu cred ca e un mare avantaj daca poti ajunge la hrana data sau macar in zona :mrgreen:

Sus

MesajScris: Dum Iul 31, 2011 5:53 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Din ce am observat eu furajau cu grau.
Inca de dimineata nu ni s-a permis sa ramanem langa cabana sau langa sosea, locuri de unde s-ar fi putut ajunge la ”bucatarie” .
Locul pe balta era marcat de un bat in apa la care in mod normal puteai sa ajungi si tu cu montura. Daca ni s-ar fi permis sa stam unde vrem nu ar fi fost o problema. Mentionez faptul ca balta nu este amenajata cu pontoane si ca in alte ocazii altor pescari li s-a permis sa pescuiasca pe toata malurile fara sa le fie impusa o anumita zona.

Sus

MesajScris: Dum Iul 31, 2011 6:10 pm 
Neconectat
somotei
somotei

dorys scrie:
La ora 8 se ”instaleaza” o baraca in mijlocul iazului nr. 2 si da-i frate cu lopata de mancare la peste o barca intreaga.
dorys scrie:
Inca de dimineata nu ni s-a permis sa ramanem langa cabana sau langa sosea, locuri de unde s-ar fi putut ajunge la ”bucatarie” .

NU MAI CALC IN VIATA MEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Deci nu mai calci ca-i dadea de mancare sau nu mai calci doar pt faptul ca nu te-a lasat sa stai langa cabana?Tre' sa te hotarasti 8)

Sus

MesajScris: Dum Iul 31, 2011 9:43 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Mi se pare rautacioasa intrebarea ta.
Tu daca te duci intr-un loc si patronul isi bate joc de tine, a doua oara te mai duci?
Trebuia sa-mi dau seama de lipsa de respect si de profesionalism a administratorilor din momentul in care am achitat taxa fara a primi bon sau vreo dovada. Nu de alta dar poate li se nazarea alora ca dupa vreo cateva ore sa ne dea afara de acolo ca nu am achitat taxa.
Cine a mai mers pe acolo spune ca in mod normal te lasa sa pescuiesti pe toate malurile. Asta a fost un ”tratament” cu dedicatie.
Nu vrei sa stii ce a fost la gura lor ca am avut curajul sa ne cerem banii inapoi.
M-am interesat ulterior mai amanuntit si despre balta...n-are nicio treaba cu sistemul prinde si elibereaza...acolo te duci ca sa pleci cu peste acasa intr-o anumita limita, limita care difera in functie de ”orientarea” fiecaruia.Eu m-am dus mai mult din curiozitate la insistentele unor prieteni dornici de schimbare.
Daca tu crezi ca astea nu sunt niste motive temeinice sa nu mai merg acolo poate esti si tu de acord cu ei!
Si apoi eu unul nu incurajez evaziunea fiscala!

Sus

MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:43 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Am fost si eu pe balta asta, si m a lasat sa stau unde vreau...faptul ca unii dau de mancare la peste desi sunt pescari pe balta, e pt ca acei pescari au deja cate 10 -15 kg de peste si inca nu se opresc din a baga in juvelnic.Asta e si o modalitate de a diminua "pierderile". Ca tot ziceai de certuri...nu ai vazut si certuri cand adminul se ruga de pescari sa respecte limita de cantitate si sa mai renunte la alea 10 -15 kg luate in plus?

Sus

MesajScris: Mar Mar 27, 2012 4:39 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ce mai stiti de balta de la Puiesti? Cea de la strada fara gard, imediat dupa sat? Cand se da drumul la pescuit si in ce conditii?

Sus

MesajScris: Sâm Apr 07, 2012 2:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salut pescari,
vreau sa spun ca am pescuit si eu pe baltile de la puiesti (sunt mai multe), si am ramas impresionat de fiecare data. Ultima oara am fost anul trecut in primavara si am pescuit pe balta din partea dreapta a intrarii (care cica a fost data pentru prima oara la pescuit anul trecut)..rezultat cca 3 ore pescuit aprox 7 kg caras la 2-300 g. Mentionez ca balta era plina si am preferat sa stau exact la intrare langa cabana. Acel bat infipt in apa (despre care se vorbea mai sus) in zona cabanei l-am avut drept reper (am pescuit la feeder). trasaturile au fost constante si destul de violente, momeala ..doar viermi. Am prins si ceva cteni micuti care au fost eliberati imediat. Din auzite pot sa spun ca balta a fost pescuita excesiv ...unii pescari nu stiu sa se opreasca si plecau acasa si cu 50 kg de crap (deh ...foamea si spiritul romanesc) pe care ii ascundeau prin diverse spatii ale masinii.
Administratorul mi s-a parut om de treaba si m-a impresionat ca s-a muncit un pic la amenajarea baltii (chiar daca nu sunt pontoane) dar drumul pana la balta si pe balta este foarte bun acesibil pe orice vreme.
Anul asta cum se mai incalzeste un pic am sa fac iar o partida acolo chiar daca este la distanta mare de Iasi.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2