RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Noi 21, 2017 11:58 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sarca 2010
MesajScris: Vin Mai 14, 2010 6:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

cossminele , pe lacurili particulare, populatia piscicola este direct proportionala cu foamea pe care o resimte in gat proprietaru.
Catch and release pe o balta unde e propitar alde Huian , Tofan sau mai stiu io ce alti fomisti mi se pare un nonsens.
Sigur, eliberezi un mic crap cat palma finca ti-e mila de el si te gandesti ca ar merita o soarta mai buna. Asta e singurul motiv...

By the way.... daca pe tine te intereseaza cat de braconieri suntem, afla ca noi pescium in aceasta perioada la Prut cu un document oficial semnat de Presedintele ANPA.
probabil ca documentul va fi facut si public pana la urma....

Sus

MesajScris: Vin Mai 14, 2010 8:09 pm 
Neconectat
pana
pana

Ma Azu, stii vorba aia...ce are cu prefectura? Tu vezi cum se numeste topicul asta si ce s-a discutat pana acum? eu am intrebat ceva despre regulamentul baltii Sarca, atat. Bogdan a vrut sa faca un fel de gluma, i-am raspuns, gata, am incheiat discutia, ca eram off topic. Tu ce treaba mai ai, ca nu inteleg? posteaza la subiect, nu aiurea...am mai discutat si stii parerea mea despre pescuitul vostru "exclusiv la stiuca" pe care il faceti la Prut in perioada de prohibitie; despre pozele tale minunate si tratamentul pe care il aplici pestilor prinsi, iarasi stii ce cred.
Iar atitudinea ta "sa-i facem pe patroni, ca si ei ne fac" ma lasa rece...nu faci C&R pe balta privata, treaba ta, fa macar pe Prut! si fa cum trebuie, nu cu stiuci tavalite prin iarba! asta ca sa vorbim de cine are foamea in glanda :evil:
Daca ai ceva de reprosat baltii Sarca, sau stii ceva in plus, da-i drumul aici. Daca nu, sanatate si fir intins...pescuieste cu patalamaua in trusa, oricum nu pescuit sportiv se cheama ce faceti voi la Prut in perioada de prohibitie.
INCA O DATA, IMI CER SCUZE UTILIZATORILOR FORUMULUI PRECUM SI MODERATORILOR PENTRU OFF TOPIC!!
Cred ca ar trebui facuta o rubrica gen ARENA pentru acest tip de discutii.

Sus

MesajScris: Vin Mai 14, 2010 8:36 pm 
Neconectat
pana
pana

Era un topic parca... Prohibitia si C&R - contradictie ?. Nu vreti sa vorbiti acolo despre asta ? Credeati ca l-am facut degeaba, asa... ?

Sus

MesajScris: Joi Mai 27, 2010 2:10 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

carasul a disparut din balta ?

Sus

MesajScris: Mie Iun 09, 2010 4:30 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

este caras mult 50 -100 gr la bat la mal , 200-300 gr la 30 metri de mal . Am fost luni , cca 15 pescari pe lac, dar absolut tot carasul era plin de rani pline de singe, banuiesc ca e vorba de un parazit ( viermele ancora ) . Presupun doar , nu stiu . Cei care au luat pestele ziceau ca nu are nimic , au mai mincat :roll:
Pentru amatori: am prins doar la boaba de paine cu mamaliga , chiar daca am mai incercat multe momeli . Daca mergeti pe rime intra caras mai mic . Nu a vrut porumb , boiles , pelete , pufuleti chiar daca le-am dipuit bine.

Sus

MesajScris: Mie Iun 09, 2010 7:47 pm 
Neconectat
moaca
moaca

NU cred ca ancora e de vina la carasii de 100 de grame :D , sa fim seriosi. Probabil este un parazit.

Sus

MesajScris: Mie Iun 09, 2010 7:54 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nick scrie:
NU cred ca ancora e de vina la carasii de 100 de grame :D , sa fim seriosi. Probabil este un parazit.

nu vorbeam de ancore :D

Lernea ( numit popular si viermele ancora ) este un parazit extern destul de des intalnit. Cel mai adesea, este intalnit la carasi si la crapii koi, iar la pestii de talie mai mica, infectiile acestora pot fi fatale.

Este denumit astfel, deoarece intra aganc in corpul pestelui, mai ales in zona cozii sau a aripioarei dorsale. Lernaea este un crustaceu copepod foarte usor de observat cu ochiul liber.

La capatul din exterior, se dezvolta ouale acestora, care ajung la maturitate foarte rapid, termenul maxim fiind de 14 zile. Desi parazitul matur prefera alte zone in care sa se fixeze, larvele de lernea aleg sa se fixeze pe branhii, pana ating maturitatea s******. Dupa inmultire, masculul moare, iar femela inoata un timp libera prin acvariu, dupa care isi cauta din nou, o gazda.

Atat in perioada de crestere, cat si in cea de maturitate, parazitul se hraneste cu sangele gazdei, careia ii provoaca rani sau mai rau, distrugerea muschiilor.

Viermele ancora cauzeaza multe dureri, iar pestele se va chinui o perioada sa il dea jos, frecandu-se de pietris, decor, roci, ornamente, etc. In plus, pestele infectat se sperie repede si este agitat.

Ulceratiile se vindeca greu, deci este de preferat sa luam masuri imediat si sa evitam inmultirea lor. Cu cat parazitii sunt mai multi, cu atat le trebuie mai mult sange cu care sa se hraneasca. In cazurile de genul acesta, pestele poate fi atat de slabit incat devine letargic si va reguza hrana pana la deces.

Totodata, leziunile provocate, pot genera adevarate infectii.

Sus

MesajScris: Joi Iun 10, 2010 9:20 am 
Neconectat
moaca
moaca

:lol: Greseala mea, credeam ca te referi la parazitii cu 2 picioare. Eu nu am mai fost la Sarca de ceva timp, dar nu am vazut pe nimeni acolo dand la japca. Iar in ceea ce priveste consumul pestilor cu paraziti eu sunt foarte reticent, prefer sa evit baltile unde pestii sunt cu probleme (tenii si alte natii de cestode).

Sus

MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 8:39 am 
Neconectat
veteran
veteran

Nick scrie:
:lol: ... Eu nu am mai fost la Sarca de ceva timp,....

N-ai avut nimic de pierdut. Salaii de 4-5 litri au disparut complet, au mai ramas doar cativa sifilitici.

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 2:28 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Vreau sa fac o iesire la Sarca. A mai fost cineva in ultima vreme. Mai e salau? Am auzit ca cineva ar fi prins o stiuca. Dadea la caras si s-a agatat un pestisor mic si a venit o stiuca la ac. E posibil sa fie stiuca in baraj?

Multumesc anticipat

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2