RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Noi 21, 2017 11:59 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: golaiesti?
MesajScris: Sâm Iun 19, 2010 12:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

am auzit de la un prieten de o balta de pescuit in zona comunei golaiesti. stie cineva daca chiar exista balta si cateva detalii?

Sus

Subiectul mesajului: Re: golaiesti?
MesajScris: Sâm Iun 19, 2010 6:07 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Balta exista si e un canal lat de 25-30ml si lung de peste 20km. E un brat mort al raului Jijia si incepe de la Popricani si merge pana la Bosia-Ungheni.
Are toate speciile de pesti pasnici dar si rapitori.Vegetatia submersa e destul de deasa vara deci trebuie sa gasesti un loc mai curat sau sa te bagi in apa si sa cureti un loc.Apa in general nu e foarte adanca cam 2m dar sunt si locuri mai adanci.Daca nu stii sa innoti e bine sa nu te bagi in apa.Nu te du singur la pescuit mai ia un prieten cu tine. Numai bine. Mircea13

Sus

MesajScris: Sâm Iun 19, 2010 11:44 pm 
Neconectat
moaca
moaca

mai nou am auzit ca a dat drumul la jijia curgatoare in cea statatoare... :wink:

Sus

MesajScris: Mar Iul 06, 2010 7:46 am 
Neconectat
moaca
moaca

Ieri am facut o iesire la Golaiesti pe Jijia statatoare.Se prinde bine caras intre 200-300 grame.Personal am stat pana la ora 3 dupa amiaza si am plecat de acolo cu 3 Kg si ceva de caras.Am stat cu doua vergi,iar un mosneag care avea 4 vergi a luat pana la ora aia in jur de 6 kg si ceva.Mai nou ,am aflat de la satenii din Golaiesti,ca si la Bosia acum pe inundatii, se practica pescuitul cu furca. :cry:

Sus

MesajScris: Mar Iul 13, 2010 3:30 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

salut,zice ti mi va rog unde se poate pescui prin golaiesti, am fost zilele trecute cu niste prieteni si ne am invartit prin satul ala de am innebunit,ne trimiteau oamenii ba intr un loc ba in altul,numai pe langa curtile oamenilor pescuiam.Stiu ca am fost acu vreo 2 ani si am ajuns in capatul satului era un podet si o padurice se pescuia foarte bine, dar nu mai stiu cum se ajungea acolo.merci

Sus

MesajScris: Mie Iul 21, 2010 1:02 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Taoate bratele moarte ale Jijiei sunt pline ochi cu apa de la Cotul lui Ivan mergand la vale Gradinari,Cilibiu,Golaiesti,Bosia Ungheni.
Se prinde peste relativ mic caras,oblete,babusca,rosioara dar exista si rapitor: biban,salau,somn,etc care nu trage deaorece acum are mancare suficienta.(peste marunt).Varga 4-6ml cu pluta fina si bine reglata.Momeala;viermusi 2-4 pe carlig de 14-16,rame rosii,cub de mamaliga sau bob de porumb in lapte. Nada din magazin pentru crap-caras de orice tip cel putin 2kg inmuiata cu lapte de porumb(SPD). se mai adauga atractant praf sau lichid. La inceput se nadeste cu 5-6 bulgari de marimea unei mandarine iar pe parcurs de intretine cu cate 1-2 bulgari. In nada se pot adauga virmusi opariti sau rame tocate. Eliberati pestele sub dimensiunea legala.Fir intins Mircea13

Sus

MesajScris: Mie Iul 21, 2010 2:25 pm 
Neconectat
moaca
moaca

maine, :wink: cred ca mai fac si eu inca o iesire pe golaiesti

Sus

MesajScris: Vin Iul 23, 2010 8:51 am 
Neconectat
moaca
moaca

am fost ieri la Cilibiu,dupa Golaiesti, pe Jijia.Acelasi caras 200-300 g si niste rosioara.La oara 9 am ajuns pe balta si la 3 dupa amiaza am plecat.Podul facut peste Jijia in Cilibiu este inundat.Nu se poate trece partea cealalta decat descaltandu-te.Nu recomand tentative de a trece cu masina :roll:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2